Šioje rubrikoje - per paskutinę savaitę išleistos (ar bent jau internautų dėmesio šiuo laikotarpiu sulaukusios) naujos programos arba senesniųjų naujos versijos, nusipelniusios dėl vienokių ar kitokių priežasčių būti žinomos. Programos atrenkamos pagal populiarumą programų atsisiuntimo serveriuose ir išbandomos, o ne tik pasitikima jų kūrėjų aprašymais. Daugiausiai dėmesio apžvalgoje skiriama nemokamoms programoms.
Nauja ugniasienės "ZoneAlarm" versija
Nors nemokamų programinių ugniasienių (Firewall) yra kelios, vis dėlto "ZoneAlarm" buvo pirma ir lieka geriausia. Tai viena iš programų, kurios, kaip ir antivirusas, tiesiog privalo būti asmeniniame kompiuteryje. Ji apsaugos nuo įsibrovimų į kompiuterį iš tinklo ir kontroliuos, kokios kompiuterio programos braunasi į internetą (neduokdie, kad tarp jų nebūtų "šnipų" ir virusų).
Ugniasienės valdymas labai paprastas: kai nauja programa mėgina iš kompiuterio prisijungti prie interneto (tai gali būti ir interneto naršyklė, ir el. pašto programa, ir ICQ, ir t.t.), "ZoneAlarm" paklausia, ar suteikti tokį leidimą. Leidimai gali būti vienkartiniai ir nuolatiniai, leidimus galima suskirstyti pagal saugias ir nesaugias tinklo zonas ir pan., bet tai - jau labiau patyrusiems vartotojams, o paprastam žmogui užtenka paprasčiausių "ZoneAlarm" funkcijų, kurios veikia beveik be priekaištų.
Naujausioje "ZoneAlarm" versijoje - gan nežymūs pataisymai, bet ugniasienę, kaip ir antivirusinę programą, geriau visada turėti pačią naujausią. Beje, instaliuokite atidžiai skaitydami: diegimo programa leis pasirinkti ir "Pro" ar "Plius" versijas su papildomomis galimybėmis, tačiau jos, deja, yra jau mokamos.
http://www.zonelabs.com/4,77 MBNemokamaReikalavimai: Windows 98/NT/2000/XP
Verčiam kompaktus MP3 failais
Dauguma tų, kurie žino, kad muzikinius kompaktinius diskus galima išsaugoti kietajame diske kaip MP3 (ar OGG, ar WMA) failų kolekciją, paprastai naudoja nemokamą programėlę "CD-ex" (http://www.cdex.n3.net/). Nors "CD-ex" greita, patogi ir gera, ji turi ir alternatyvų, besiskiriančių vienokiom ar kitokiom galimybėm.
"FreeRIP". Kokybiškai įrašinėja MP3 failus, leidžia pasirinkti nemažai nuostatų, kurių vis dėlto yra... mažiau nei kitoje, toliau pristatomoje programoje, o panašiomis sąlygomis "nuripintų" failų dydis kartais kažkodėl... didesnis. Tačiau "FreeRIP" privalumas - patogi ir itin paprasta vartotojo sąsaja. Aišku, pravartu pirmąkart naudojant programą nusistatyti MP3 ar kitų formatų kodavimo opcijas (maksimaliai kokybei išgauti), tačiau vėliau jas galima pamiršti, o patys nustatymai irgi nėra itin sudėtingi. Perspėjimas: nors "FreeRIP" nemokama, ji primygtinai siūlys įdiegti papildomą paieškos juostą naršyklėje (autoriai dievagojasi, kad tai nėra "Spyware") ir panašiai.
http://www.mgshareware.com/frmmain.shtml1,04 MBNemokamaWindows 95/98/NT/Me/2000/XP
Tačiau norintiems iš MP3 išspausti daugiau, rekomenduotina programa "Audiograbber", nuo versijos 1.83 tapusi nemokama. Ji jau leis ir normalizuoti garsumo lygį, ir pasirinkti daugiau kodavimo nuostatų, ir t.t. Gal tai subjektyvus įspūdis, tačiau, regis, "Audiograbber" įrašo kokybė malonesnė ausiai. Tiesa, naudotis šia programa kiek sudėtingiau nei "FreeRIP" ar "CD-ex", tačiau ir rezultatai gaunami geresni. Kai kam pravartu pasirodys, kad "Audiograbber" leidžia nukopijuoti dainas iš CD į MP3 failus "analoginiu būdu" - net jei CD įrenginys ir nepalaiko skaitmeninio kopijavimo.
http://www.audiograbber.com-us.net/1,58 MBNemokamaReikalavimai: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Norintiems šnipinėti...
Šnipinėti negražu ir dažniausiai nelegalu, bet... hm, vis dėlto norintiems tuo užsiimti siūloma legali ir nemokama programėlė "Home Keylogger 1.7". Kūrėjų pasiteisinimas - esą programėlė pravers tėvams, norintiems įsitikinti, ar jų atžalos nenaršo po pornografijos tinklapius internete ir pan.
Pasak programos autorių, ją aptikti neinformuotiems asmenims praktiškai neįmanoma, o programėlė, veikdama vartotojui to nežinant, tvarkingai fiksuoja kiekvieną jo įvestą klaviatūros simbolį tekstiniame faile, kurį vėliau "tėvai" gali patikrinti.
Programos nuostatų - praktiškai jokių, ji tiesiog fiksuoja klaviatūros tekstą ir parodo jį pelyte paspaudus piktogramą, tupinčią sistemos dėklėje (System Tray). Piktogramą galima paslėpti ir vėliau iškviesti specialia klavišų kombinacija. Profesionali "šnipų įranga" "Spyware" turi galimybes išsiųsti fiksuojamą tekstą el. paštu, fotografuoti ekrano vaizdą, tačiau "Home Keylogger" į profesionalumą pretenduoti negali. Beje, nors teigiama, kad pastebėti paslėptą "Keylogger" sunku, tarp "Windows NT/2000/XP" procesų programa tiesiog šviečia vardu "Keylogger.exe"ir kiekvienas daugiau praprusęs vaikas tikrai susipras ją išjungti...
http://www.kmint21.com/44 KBNemokamaReikalavimai: Windows95/98/Me/NT/2000/XP.
Mokomės greitai spausdinti
Teko matyti, kaip spausdinama "akląja sistema", kai spausdintojas nežiūri į klaviatūrą, o pirštai bėgioja po ją, kad net sunku susekti? Šitaip spausdinti išmokys nemokama programėlė "Bruce's Typing Tutor 4.2".
Pamokos sudarytos labai paprastai: iš pamokymų ir praktinių užduočių. Beje, mokytis nelabai nuobodu, tačiau nėra ir itin lengva. Didžiausia bėda - kad pamokos angliškai, tad reikia mokėti šią kalbą. Taip pat norintiems spausdinti akląja sistema lietuviškais rašmenimis teks kiek pasikoreguoti mokymo sistemą savarankiškai. Tačiau specialistai teigia, kad išmokys greitai spausdinti angliškai, lietuviškai išmokti sunku nebus.
Nors mokančių greitai spausdinti programėlių internete yra nemažai, beveik visos jos - komercinės, tad "Bruce's Typing Tutor" tikrai yra nebloga dovanėlė vartotojams.
http://www.qcalculus.com/typing_tutor.htm490 KBNemokamaReikalavimai: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP