• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sigitas STASAITIS

Londono Haknio rajone gyvenantys lietuviai iki šiol prisimena kaimynus - Lizą Džordan ir Bendžį Kumahasą. Tiesa, šios poros pavardes mūsų tautiečiai sužinojo tik po spaudoje aprašytos tragedijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Lizai su Bendžiu vaikštant kartu Haknyje, ne tik lietuviai, bet visi praeiviai juos nulydėdavo žvilgsniais, nes L. Džordan yra baltaodė anglė, o jos išrinktasis B. Kumahasas - juodas lyg anglis afrikietis.

REKLAMA

Tragedija ištiko, vos skirtingų rasių porai gimė mulatė mergaitė. Netrukus afrikietis susirgo paslaptinga sunkia liga ir mirė. Po laidotuvių medikai nustatė, jog Bendžis mirė nuo AIDS, kurio mirtiną virusą nešiojo net 15 metų ir kartu su karšta meile padovanojo savo baltaodei draugei.

REKLAMA
REKLAMA

Pasakojimą apie visur pasaulyje tykantį mirtiną virusą parvežė Londone šalia tragedijos ištiktos poros gyvenę lietuviai.

Pora susipažino internete

Lizos istorija prasidėjo prieš trejetą metų. Iš Anglijos provincijos Geinsboro miestelio (Linkolnširo grafystė) kilusi Liza tuo metu buvo 23 mrtų ir mokėsi paskutiniame Birmingemo universiteto kurse. Kartą, kai studentė pavargo rašydama diplominį darbą apie drabužių modeliavimą, nutarė atsikvėpti paplepėdama interneto pažinčių tinklalapyje. Jame smalsi mergina iškart susipažino su afrikiečiu B. Kumahasu. Jis parašė gimęs ir užaugęs Ganoje, tačiau prieš 6 metus atvykęs į Didžiąją Britaniją studijuoti informacines technologijas. Baigęs mokslus juodaodis negrįžo į tėvynę, o įsidarbino garsioje kompiuterių bendrovėje Londone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jaunuoliai pradėjo kasdien vis intymiau susirašinėti. Galop po pusmečio Liza nebeištvėrė - smalsumo genama nusipirko traukinio bilietą ir nuskubėjo į Londoną, kad pamatytų savo draugą gyvą. "Mane pasitikęs Bendžis tryško tokiu gyvenimo džiaugsmu ir energija, kad aš negalėjau jo neįsimylėti, - šiandien nostalgiškai prisimena mergina.

REKLAMA

Londone gyveno šalia lietuvių

Netrukus baigusi universitetą Liza tyčia susirado dizainerės darbą vienoje Londono juvelyrinių dirbinių įmonėje, kad galėtų būti kuo arčiau mylimojo. Pora išsinuomojo butą Haknio rajone, kurį pamėgę emigrantai iš Lietuvos. Su keliomis kaimynystėje gyvenusiomis lietuvių šeimomis Bendžis ir Liza nesibičiuliavo, bet susitikę gatvėje sveikindavosi, persimesdavo vienu kitu žodeliu. Kartu einančius pasivaikščioti juodaodį ir baltąją žvilgsniais nulydėdavo visi - ir lietuviai, ir vietiniai pakistaniečiai, ir anglai.

REKLAMA

"Žmonės Londone įpratę prie skirtingų rasių žmonių ir nepuola mušti už odos spalvą, kaip daro Lietuvoje sutikę dainininkę Bernin. Tad mes Lizai į akis, žinoma, nieko nesakydavome, tačiau tautiečių būryje svarstydavome, ar apdairu baltajai moteriai gyventi su afrikiečiu. Mums, lietuviams, į akis krito pernelyg skirtinga poros išvaizda, temperamentai, kultūros tradicijos. Ginčydavomės, ar vieną dieną energingasis Bendžis neišduos Lizos, ar jos nepaliks, nes jie gyveno net nesusituokę. Išdavystė atrodė baisiausia, kas gali ištikti kartu gyvenančią porą. Mes nė vienas tada nė neįtarėme, kad iš tikro lemtis šiai porai paruošęs kur kas žiauresnį likimą", - "Akistatos" korespondentui" pasakojo atostogų sugrįžę Londono lietuviai, parvežę laikraščių iškarpas apie L. Džordan ir B. Kumahaso tragediją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vos gimus dukrai - liga

Gyvenimas Britanijos sostinėje iš mažo miestelio kilusiai Lizai pasirodė triukšmingas, veržlus, bet brangus. Tad kai Liza pasijuto besilaukianti, pora nutarė pataupyti - kol vaikas paaugs, trumpam pagyventi Geinsbore, Lizos tėvų name.

Kai 2006-ųjų vasarį jame pasaulį išvydo Džėja - nuostabi rubuilė mergytė, tėvų džiaugsmui nebuvo ribų.

REKLAMA

Laimė bei idilė truko neilgai. Vos po mėnesio kito Bendžį ėmė varginti stiprėjantys galvos skausmai, silpnumas - panašios į gripą ligos simptomai. Kartą parėjusi namo moteris Bendžį rado pasliką ant sofos. Vyras buvo taip nusilpęs, kad sunkiai galėjo šnekėti. Kitą rytą Liza jau nepajėgė Bendžio prižadinti. Išsigandusi moteris sutrinko Nacionalinio sveikatos centro (greitosios medicinos pagalbos) telefono numerį.

REKLAMA

Pamatę, kokios sunkios būklės jiems atvežtas pacientas, sutriko ir Skuntorpo ligoninės specialistai.

Medikai nerado ligos

B. Kumahaso kraujo tyrimai buvo geri, tyrėjai nerado jokios infekcijos požymių, ligoniui net nekilo temperatūra, o jis gulėjo leisgyvis, tai prarasdamas sąmonę, tai trumpam sugrįždamas iš alpulio. Paciento smegenis ištyrę kompiuteriniu tomografu, medikai Lizai paaiškino, kad nuotraukose kaukolės viduje pamatę, kad smegenys nusėtos ir stipriai pažeistos neaiškios kilmės pūslelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stiprios hormonų injekcijos ligoniui padėjo prieš mirtį trumpam atsigauti. Kai Liza į palatą atnešė dukrelę, Bendžis šiaip ne taip rado jėgų kilstelėti ranką ir atsisveikinant dukrai bei sugyventinei pamojuoti. "Mano širdis plyšo iš skausmo matant sportiškai sudėtą, ką tik energija tryškusį Bendžį, nebegalintį net pajudėti", - prisimindama Liza iki šiol graudinasi.

REKLAMA

Po kelių parų B. Kumahaso gyvybė užgeso.

Gavusi mirties liudijimą gedinti moteris jame perskaitė, jog afrikietis mirė nuo smegenų auglio. Tačiau norėdami patikslinti diagnozę, medikai Bendžio smegenų mėginus išsiuntė papildomai ištirti.

Virusą nešiojo apie 15 metų

Tyrinėjimai truko net 5 su puse mėnesio. Po tiek laiko Lizai paskambinęs medikas moterį pakvietė skubiai užeiti pas savo šeimos gydytoją.

REKLAMA

"Užėjusi į kabinetą aš tikėjausi, kad gydytojas tyrimų išvadose man perskaitys, kada ir koks auglys įsimetė Bendžiui į galvą. Tačiau vos pažvelgusi į mediką iš jo veido išraiškos perskaičiau, kad laukia kažkokia baisi naujiena", - vėliau pasakojo Liza.

Nuojauta moters neapgavo. Medikas pranešė, kad B. Kumahasas mirė nuo toksoplazmozės. Šiais laikais tai nesunkiai išgydoma infekcinė liga, jei tik organizme nėra nusilpusi imuninė sistemai. Tačiau Bendžis imuniteto visiškai nebeturėjo - dėl išsivysčiusio AIDS! Amą praradusiai Lizai Džordan šeimos gydytojas pridūrė, jog tyrimai rodo, kad B. Kumahasas žmogaus imunodeficito virusu apsikrėtė Afrikoje prieš daug metų, tikėtina - prieš penkiolika. Tik labai retas atvejis, kad nesigydantis infekuotasis tiek ilgai nugyventų be ligos požymių.

REKLAMA
REKLAMA

Mylisi bet kur ir bet kada

Taigi, Bendžis ŽIV apsikrėtė tėvynėje vos sulaukęs paauglystės. Jis į kapus nusinešė paslaptį, kokiu būdu apo mirtino virusi nešiotoju. Ganoje, kaip ir daugumoje kitų Afrikos šalių, šiandien ŽIV virusu apsikrėtę iki trečdalio visų suaugusiųjų! Tad juodaodis galėjo būti buvo infekuotas atliekant medicinos procedūras. Bet labiau tikėtina, kad jis apsikrėtė anksti ir neatsakingai pradėjęs lytinį gyvenimą.

Ganoje pabuvoję Lietuvos turistai stebisi vietinių požiūriu į seksą, kurį jie vadina "džigi džigi". Daugeliui čiabuvių pasimylėti tas pats, kas nusičiaudėti - jie tai daro bet kur ir bet kada. Net vakarais nusituštinti į džiungles išėję kaimynai susišūkauja ir į savo šeimas grįžta pasimylėję.

Žinoma, tą pačią dieną ištyrimui buvo paimtas Lizos ir jos dukrelės kraujas. Be to, L. Džordan buvo liepta nedelsiant nustoti kūdikį maitinti krūtimi.

Laukdama rezultatų kelias savaites Liza vaikščiojo tokia sukrėsta bei įsitempusi, kad kai išgirdo, jog ir ji esanti užkrėsta mirtinu virusu, nebeturėjo jėgų išsigąsti. Moterį nuramino vienintelė gera naujiena: dukrytė ŽIV neapkrėsta.

REKLAMA

Virusas plinta ir Lietuvoje

L. Džordan susitaikė su likimu ir apsiprato su jos kraujyje parazituojančiu neišnaikinamu virusu.

"Jei aš galėčiau gyvenimo laikrodį atsukti atgal, gyvenčiau žymiai atsargiau", - tikina moteris. - Šiais laikais jaunimas, studentai rūpinasi vieninteliu dalyku - kaip išvengti nepageidaujamo nėštumo, užmiršdami, jog aplink pilna baisių lytiniu būdu plintančių ligų. Kaskart, kai su kuo nors permiegi be apsaugos priemonių, žaidi rusišką ruletę. ŽIV nesirenka nei odos spalvos, nei socialinės padėties."

Gyvenimo džiaugsmą praradusiai L. Džordan kiek įmanydami padeda jos artimieji. Mirtiną virusą nešiojanti moteris augina dukrą ir guodžiasi mintimi, kad vartojant vaistus jai liga gali nepasireikšti dar daug metų. Tačiau nelemtoji diena vis vien ateis - nuo ŽIV ir AIDS vaistų taip ir nerandama.

Lietuvoje ŽIV infekuota jau per tūkstantį žmonių. Manoma, kad po kelerių metų jų skaičius padvigubės.

Redakcijos archyvo nuotr.

(Angle+negr) Kai buvo padarytos šios nuotraukos, Liza su Bendžiu ir dukrele Džėja gyveno laimingiausius savo mėnesius. Jau po 3 mėnesių afrikiečio neliko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų