Praėjusią savaitę Vyriausybė patvirtino ypatingos svarbos teisės aktą - Bendrojo programavimo dokumento (BPD) projektą - strateginį planą, kuris nustato, kokiems tikslams ir kokiais būdais Lietuva panaudos ES struktūrinių fondų paramą, skirtą 2004-2006 m. laikotarpiui.
Apie tai, kokius prioritetus siūloma šiame projekte įteisinti, kaip bus gaunamos lėšos ir kokiems projektams įgyvendinti skiriamos, “Eltai” atsakė Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas.
Premjere, kada šis dokumentas bus pateiktas Europos Komisijai ir kada jis bus patvirtintas? Kiek laiko šio dokumento projektą Lietuva dar galės koreguoti? Kada šis dokumento projektas taps teisiniu aktu, reglamentuojančiu Lietuvos investicinę veiklą, ir kokiam laikotarpiui jis skirtas?
Dokumentas bus pateiktas Europos Komisijai šių metų pavasarį. Tuomet prasidės derybos, kurių metu Lietuva turės įrodyti Europos Komisijai, kad pasirinktos investicinės priemonės atitinka visas Struktūrinių fondų panaudojimo taisykles ir garantuoja BPD suformuluotų ekonominės socialinės plėtros strategijos tikslų įgyvendinimą. Projektas turi būti galutinai suderintas iki 2003 m. pabaigos ir oficialiai patvirtintas Lietuvai įstojus į ES. Taigi visus šiuos metus projektas dar gali būti tikslinamas.
Patvirtintame BPD projekte įvardyti šie ES paramos lėšų investavimo prioritetai: socialinės ir ekonominės ūkio infrastruktūros plėtra, žmogiškųjų išteklių plėtra, gamybos sektoriaus ir paslaugų plėtra, kaimo ir žuvininkystės plėtra. Kokios yra procentinės proporcijos tarp šių trijų sričių?
Projekte įvardytiems ES lėšų investavimo prioritetams nustatytos tokios proporcijos: socialinės-ekonominės infrastruktūros plėtrai - 40,1 proc., gamybinio sektoriaus plėtrai - 25,7 proc., žmogiškųjų išteklių plėtrai - 18,6 proc., kaimo ir žuvininkystės plėtrai - 15,6 proc.
Kokia konkrečių gamybinio sektoriaus sričių veikla bus skatinama?
Pramonės ir verslo plėtros skatinimas bus įgyvendinamas per rinkos tyrimus, verslo galimybių studijas, verslo ir strateginių planų rengimą. Numatoma investuoti į smulkaus ir vidutinio verslo steigimą bei plėtrą, pramonės ir verslo bendradarbiavimą su mokslu, modernių technologijų ir įrangos diegimą įmonėse, standartų diegimą ir gaminių sertifikavimą, mokslinius eksperimentinius tyrimus, energijos taupymo ir aplinkosauginių priemonių diegimą įmonėse.
Pramonės ir verslo aplinkos gerinimas apimtų konsultacinių, viešųjų ir informacinių paslaugų verslui bei mokslo ir technologijų parkų plėtrą, produktų ir paslaugų įvaizdžio kūrimą bei gerinimą.
Gal galite sukonkretinti socialinės ir ekonominės plėtros projektus?
Bendrąja prasme socialinės ekonominės plėtros projektu gali būti pavadintas konkretaus tikslo siekiantis nedalomas veiksmas, apibrėžtas tvarkaraščiu ir biudžeto sąlygomis ir patikėtas vykdytojo atsakomybei, kurio įgyvendinimas turi apskaičiuojamą socialinį arba ekonominį poveikį. Tai galėtų būti, pavyzdžiui, naujos programos įdiegimas, įmonės arba savivaldybės atliekų valymo tinklo išplėtimas, kelio atkarpos tiesimas, turizmo objekto restauravimas ir infrastruktūros sutvarkymas, profesinio konsultavimo ir gamybinės praktikos organizavimas vidurinės mokyklos absolventams.
Bendrajame programavimo dokumente kalbama konkrečiau apie socialinės-ekonominės infrastruktūros plėtrą. Šito prioriteto projektai yra: automobilių kelių, jūrų uostų rekonstravimas ir statyba, miestų transporto infrastruktūros sutvarkymas, pastatų energetinio ūkio modernizavimas, miestų bei gyvenviečių nuotėkų valymo įrenginių rekonstravimas, komunalinių atliekų deginimo specialiose šilumos jėgainėse pajėgumų sukūrimas, ligoninių rekonstravimas, medicinos technikos ir technologijų atnaujinimas, švietimo, profesinio rengimo, mokslo ir studijų institucijų pastatų renovavimas.
Kokią pinigų sumą tikimasi gauti iš Europos Sąjungos pagal BPD? Kaip jos bus paskirstomos kiekvienais metais?
Pagal BPD Lietuva 2004-2006 m. turėtų gauti apie 792,6 mln. eurų (apie 2,738 mlrd. litų) paramą. Konkreti paramos suma kiekvienais metais priklausys nuo patvirtintų finansavimo projektų. Preliminarios proporcijos bus nustatytos prieš siunčiant dokumento projektą Europos Komisijai. Atsižvelgdami į kitų šalių patirtį manome, kad lėšų suma bus mažiausia 2004 m. ir laipsniškai didės 2005 ir 2006 m.
Kokia suma prie šio projekto turės prisidėti Lietuvos Vyriausybė? Iš kokių šaltinių bus tai finansuojama?
Bendro nacionalinio finansavimo proporcija Struktūrinių fondų investicijoms yra vidutiniškai 25 proc. nuo visos viešojo indėlio sumos. Finansavimas numatytas nacionaliniame biudžete, t.y. iš valstybinių institucijų ir savivaldybių vykdomų programų. BPD rengimo metu buvo įvertintos vykdomos ir planuojamos biudžeto programos siekiant numatyti, kurios iš jų gali būti panaudotos bendram finansavimui.
Kokiu būdu suinteresuotos organizacijos ir asmenys gali pateikti pastabas dėl šio dokumento projekto ir iki kokio termino?
BPD buvo rengtas dvylika mėnesių - jį rengė darbo grupė, kurioje buvo valstybės institucijų, regioninių ir socialinių ekonominių partnerių (darbdavių, verslo, visuomeninių organizacijų) atstovai. Be to, dirbo pogrupiai pagal sektorius, kuriuose taip pat dalyvavo suinteresuotos organizacijos ir asmenys. Darbas prie projekto tebevyksta ir savo pasiūlymus bei pastabas galima teikti internete adresu www.esparama.lt, kur vyksta viešasis BPD projekto aptarimas, arba kreiptis į atitinkamų pogrupių vadovus ir BPD rengimo darbo grupę.
Dėkojame už išsamius atsakymus.
ELTA