• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2601 8476

Sveikatos psl.

Jei skauda dantį - graužkite ąžuolą

Daugeliui iš mūsų vizitas pas gydytoją stomatologą yra vienas nemaloniausių. Šį vizitą dažnas atidėliojame tol, kol danties skausmą įstengiame numalšinti nuskausminamaisiais. Ir visai be reikalo! Mat kur kas lengviau, greičiau, taigi ir ne taip skausminga išgydyti tik pradėjusį gesti dantį nei tada, kai ėduonis jau būna pasiekęs nervą.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl dantys genda? Gydytojos stomatologės Rasos Šaferienės teigimu, yra labai daug priežasčių. Didelį vaidmenį vaidina paveldimumas: jei jūsų tėvai turėjo sveikus ir tvirtus dantis, tikėtina, kad ir jūs galėsite tuo didžiuotis. Ir priešingai - jei tėvams prisiėjo dažnai lankytis stomatologo kabinete, dažni stomatologų pacientai bus ir jų vaikai.

REKLAMA

Kita vertus, anot gydytojos stomatologės, labai svarbu ir tai, kaip dantys prižiūrimi. Didžiausi dantų karieso draugai yra saldumynai ir nepakankama burnos higiena. Prisivalgius saldumynų, iki tol burnos ertmės terpė buvusi šarminė (ar neutrali) pereina į rūgštinę. O tai labai palanku ėduoniui (kariesui) vystytis. Kai dantys netinkamai prižiūrimi, kariesas vystosi itin sparčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš būdų kuo ilgiau išsaugoti sveikus ir tvirtus dantis yra pakankamas mikroelemento fluoro kiekis organizme. Koks tai mikroelementas ir ką jis organizmui duoda?

Fluoras - labai aktyvus cheminis elementas. Gamtoje jis nėra labai paplitęs. Žmogus jo gauna su geriamuoju vandeniu (jei vandenyje jo trūksta, vanduo gali būti fluoruojamas papildomai). Su maisto produktais gaunamas tik nedidelis fluoro kiekis. Jo randama arbatoje (ypač Ceilono), grūdinėse kultūrose, vaisiuose, daržovėse, riešutuose, kepenyse, jūros žuvyse, šiek tiek piene.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nustatyta, kad normaliai organizmo veiklai per parą fluoro užtenka 1-2 miligramų.

Fluoro yra visuose žmogaus organuose ir audiniuose. Jo ypač daug dantyse ir kauliniame audinyje. Fluoras dalyvauja skeleto augime, stiprina dantų emalį, didina dantų atsparumą ėduoniui.

REKLAMA

Kai fluoro organizme trūksta, dantys pasidaro silpni, o kaulai - trapūs. Kartais fluorą pasisavinti trukdo per didelė aliuminio, magnio ar kalcio koncentracija organizme.

Jeigu organizme fluoro per daug, ant dantų gali atsirasti ryškių baltų dėmių, gali išlinkti kaulai, o sąnariuose pradėti kauptis druskos. Tiesa, fluoro perdozavimo atvejų pasitaiko labai retai.

REKLAMA

Kaip minėta, bene didžiausią įtaką fluoras daro dantims. Fluoras kietuosius danties audinius veikia dvejopai: sistemiškai (bendrinis poveikis) ir vietiškai.

Sisteminis fluoro poveikis pasireiškia, kai fluoras patenka į kietuosius danties audinius jų formavimosi metu (dėl to tie audiniai pasidaro tvirtesni). Kitaip sakant, sisteminis fluoro poveikis veiksmingas dančiui dar neišdygus. Tiesa, nereikėtų pamiršti ir to, jog per didelis sistemiškai veikiančio fluoro kiekis, patenkantis į vaiko organizmą, gali sukelti dantų fluorozę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietinis fluoro poveikis pasireiškia dančiui išdygus ir yra veiksmingas visą laiką.

Kaip minėta, išdygusius dantis reikia saugoti, kad jie nepradėtų gesti. Dantų ėduonis - tai mikroorganizmų, esančių dantų apnašose, žalingo poveikio padarinys. Kai susidaro palankios sąlygos, mikroorganizmai iš angliavandenių pradeda gaminti rūgštis, o šios pažeidžia kietuosius danties audinius. Fluoras, esantis aplink dantį, sudaro tvirtus junginius, kurie, besikaupdami pažeistose danties vietose, neleidžia jam toliau irti.

REKLAMA

Todėl labai svarbu, kad dantų šepetėliu būtų nuvalomos apnašos, o dantų pastos sudėtyje esantis fluotas padėtų sutvirtinti pažeistas danties paviršiaus vietas. Tiesa, reikėtų atminti, jog fluoras nepadės, kai dantyse jau yra susiformavusių ertmių - jas būtina gydyti.

REKLAMA

Ar organizmui trūksta fluoro, sprendžia gydytojas. Pats žmogus, nepasitaręs su gydytoju, neturėtų pradėti vartoti fluoro preparatų!

Ištirta, jog Kauno ir Vilniaus vandenviečių vandenyje fluoro trūksta, o pajūrio miestuose jo yra net šiek tiek per daug. Ten, kur fluoro trūksta, pasitarus su gydytoju, galima kasdien sučiulpti po vieną tabletę fluoro (tabletę burnoje reikia palaikyti kelias minutes, jos negalima nuryti, po to seiles būtina išspjauti). Sučiulpus tabletę reikia bent porą valandų nevalgyti - kad fluoras aktyviai veiktų burnos terpę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valantis dantis su fluoro turinčia pasta, šepetuko šlapinti vandeniu negalima, mat kietasis dantų audinys turi kontaktuoti tik su pasta. Burna vandeniu išskalaujama tik baigus valyti dantis. Beje, pasenusi dantų pasta fluoro turi mažiau nei šviežia, todėl namuose dantų pastos kaupti nereikėtų.

Ten, kur jaučiamas fluoro trūkumas, galima įsigyti burnos skalavimo skysčių su fluoru, tačiau jų nereikėtų naudoti nepasitarus su gydytoju, negavus jo rekomendacijų.

REKLAMA

Yra paskaičiuota, jog per dieną išgėrus tris puodelius geros arbatos, organizmas gauna pakankamą fluoro kiekį.

Nėštumo metu dantis būtina ypač gerai prižiūrėti

Kartais nėščios moterys dėl pakitusios (suprastėjusios) savijautos pamiršta ar patingi itin kruopščiai prižiūrėti dantis. O juk nėštumo metu dažnai atsiranda ypatingas noras valgyti saldumynus, rūgščius ar pikantiškus patiekalus... Jei po tokio maisto dantys tinkamai neišvalomi, burna neišskalaujama, netruks pasireikšti ir neigiamos pasekmės.

REKLAMA

Kartais nėščiąsias pykina, jos vemia. Vėmimas dantims ypač kenkia! Mat jis skatina emalio žaizdų ir erozijų susidarymą. Jei ant dantų yra apnašų, ėduonis susiformuoja labai greitai. Po vėmimo būtina tuojau pat panaikinti burnoje susidariusią rūgščią terpę: reikia burną išskalauti pienu (jo gurkšnį kurį laiką burnoje palaikyti) ar vandeniu su soda.

REKLAMA
REKLAMA

Tose vietovėse, kur nustatytas fluoro stygius geriamajame vandenyje, nėščiosios, pasitarusios su gydytoju, galėtų vartoti fluoro tabletes (po vieną per dieną, kaip jau minėta, ją palaikant burnoje, nenuryjant, po to seiles išspjaunant). Na, o bene paprasčiausia ir prieinamiausia priemonė - dantis valyti su fluoro turinčia pasta.

Keli patarimai, kaip kuo ilgiau išsaugoti sveikus dantis

1. Dantis reikia valyti mažiausiai du kartus per dieną (ryte ir vakare, po valgio, prieš einant miegoti), valymo laikas - 3- 5 minutės. Dantų šepetėlis neturi būti kietas, jį reikia keisti kas 2-3 mėnesius.

2. Reikia pasirinkti kokybiškas, gydomųjų savybių turinčias dantų pastas. Dantų pastoje esantys fluoras ar kalcis stiprina dantų audinį, o ramunėlių, kraujažolių, jonažolių, ajerų ir kt. vaistingųjų augalų ekstraktai mažina dantenų uždegimą.

3. Nepatartina ilgą laiką vartoti vieną ir tą pačią dantų pastą, mat ilgainiui joje esančių gydomųjų sudėtinių dalių poveikis susilpnėja.

4. Jei nėra galimybės po valgio dantis išsivalyti šepetėliu, reikia burną bent išsiskalauti vandeniu (ypač pavalgius saldumynų ar kito angliavandenių turinčio maisto, labai kenkiančio dantų emaliui).

REKLAMA

5. Tarpdančius reikia valyti specialiu siūlu, nuolat po ranka turėti dantų krapštukų (jokiu būdu tarpdančių negalima krapštyti adata, smeigtukais).

6. Dantis stiprina morkos, ropės, obuoliai - juos sugraužus, nuo dantų pašalinamos apnašos. Patartina valgyti sūrį - jo sudėtyje esančios šarminės medžiagos neutralizuoja su maistu gaunamas rūgštis. Be to, sūryje yra mažai angliavandenių - pagrindinio mikroorganizmų maisto, o daug dantims taip reikalingo kalcio.

7. Saugokite dantis - neatidarinėkite jais butelių, nekramtykite kietų daiktų!

Taip gydydavosi anksčiau...

Jei dantenos patinusios ir skausmingos, jas reikia įtrinti bičių pikiu - skausmas ir tinimas atlėgs. Tinka gerti ir mėlynių sultis ar jų nuovirą.

Kai labai skauda dantį, pakilusi kūno temperatūra, ant skaudančio danties reikia uždėti truputį bičių pikio ir sutrintą šakelę žalčialunkio.

Nesveikas dantenas ir klibančius dantis gydo degtinėje ištirpinto bičių pikio skystis (juo reikia skalauti burną, tačiau negalima šio skysčio nuryti), taip pat ant skaudamų dantenų dedami kompresai.

Jei skauda dantį, ant jo reikia uždėti gabalėlį svogūno - skausmas nurims.

Mažais gabalėliais supjaustytus šviežius nesūdytus lašinius (jei sūdyti, druską reikia nubraukti) uždėjus ant skaudamo danties, po keliolikos minučių skausmas turėtų praeiti.

REKLAMA

Į tą ausį, kurios pusėje skauda dantį, reikia įdėti gabalėlį gysločio lapo. Skausmas atlėgs.

Bent vieną kartą per savaitę, vakare, dantis reikia išplauti druska. Sustiprės dantys, dantenos, bus išdezinfekuota burna.

Sergant stomatitu, labai tinka burną skalauti šviežių morkų sultimis.

Po valgio burną išskalavus raugeriškio žievės nuoviru, dantys ir dantenos sutvirtės.

Jei dantenos kraujuoja, patartina burną skalauti šiltu nuoviru, paruoštu iš 2 dalių ąžuolo žievės ir 1 dalies liepos žiedų. Arbatinį šaukštelį šio mišinio reikia užpilti stikline verdančio vandens, ataušinti ir nukošti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų