Po dvejų metų pertraukos į Panevėžį sugrįžo galiūnų varžybos. Sekmadienį „Cido“ arenoje vykusiame tarptautiniame „Žiemos galiūnas 2010“ turnyre savo jėgą išbandė dvylika stipriausių Lietuvos, Latvijos ir Estijos galiūnų.

Lietuvos garbę gynė stipriausias pasaulio žmogus Žydrūnas Savickas, talentingasis šokėjas Vidas Blekaitis, artistiškasis Saulius Brusokas, Alvidas Brazdžius, jaunieji Vilmantas Bliujus ir Andzejus Chivilis bei panevėžietis Nerijus Liobikas.

Latvijos rinktinei atstovavo Agris Kazelniekas, Dainis Zageras, Artis Plivda ir Marekas Leitis. Iš Estijos atvyko tik Gertas Geršanovas.

Gausiai susirinkusių žiūrovų džiaugsmui, pirmas tris vietas iškovojo mūsų šalies sportininkai. Kaip ir buvo galima tikėtis, pirmą vietą be didesnės konkurencijos pelnė Ž. Savickas. Jis surinko 58,5 taško iš 60 galimų. Antras (51,5 taško) liko V. Blekaitis, o trečias – S. Brusokas (46 tšk.).

Nepasisekė mūsų miesto atstovui N. Liobikui. 32-ejų metų sportininkas rentinio nešimo rungtyje patyrė traumą ir nebaigė varžybų. Surinkęs 14,5 taško mūsiškis liko tik 11-as.

Pagerino Apolono ašies rekordą

Jau pirmoje – Apolono ašies kėlimo – rungtyje buvo pasiektas naujas pasaulio rekordas. Ž. Savickas iškėlė 212,5 kg svorį ir net dešimt kilogramų pagerino sau pačiam priklausiusį pasaulio rekordą (ankstesnis rekordas – 202,5 kg).

Apšildamas prieš rekordinį bandymą, galiūnas iš Biržų per pirmuosius du kartus iškėlė 180 ir 200 kg svorius. Tiesa, rekordą Ž. Savickas pasiekė tik iš antro sykio. Per pirmąjį bandymą sportininkui nepavyko užfiksuoti svorio, tad pailsėjęs porą minučių per antrą bandymą pasiekė savo tikslą.

Antrą vietą šioje rungtyje iškovojo V. Blekaitis, jis iškėlė 190 kg svorį. Trečias liko S. Brusokas (185 kg). Panevėžietis N. Liobikas, įveikęs 145 kg svorį, pasidalino 9–11 vietomis.

Antroje – svarmens kėlimo rungtyje – vėl niekas neprilygo Ž. Savickui. 34-erių sportininkas nuo žemės pakėlė net 430 kg svorį ir pelnytai tapo rungties nugalėtoju. 420 kg svorį pakėlė ir antrą vietą užėmė V. Blekaitis. Latvis A. Kazelniekas liko trečias (400 kg). Mūsiškis N. Liobikas, įveikęs 340 kg svorį, pasidalino 8–9 vietomis.

Svarmens kėlimo rungtyje sportininkams teko į viršų kelti 103 ir 83 kg. Tik trys stipriausieji – Ž. Savickas, V. Blekaitis ir S. Brusokas pasirinko 103 kg svorį. Net penkis kartus iškėlęs svarmenį nugalėtoju tapo Ž. Savickas. Du kartus svorį pakėlęs V. Blekaitis liko antras, o trečią vietą užėmė S. Brusokas (1 kartas). N. Liobikas 83 kg svarmenį iškėlė du kartus ir užėmė devintą vietą.

Patyrė traumą

Per ketvirtą rungtį galiūnams teko nešti rentinį, sveriantį net 420 kg. Tiesa, ne visiems sportininkams pavyko įveikti 12 metrų atstumą. Pirmą vietą po atkaklios kovos pelnė V. Blekaitis. Jis atstumą įveikė per 7,44 sek. Vos pusę sekundės atsiliko ir antras liko Ž. Savickas (7,91 sek.). Trečią vietą iškovojo S. Brusokas (9,08 sek.).

Įveikęs vos 5 metrus ir 8 centimetrus dešimtą vietą užėmė N. Liobikas. Būtent šioje rungtyje panevėžietis patyrė peties traumą ir paskutinėje rungtyje nebedalyvavo.

Paskutinė rungtis buvo akmens perkėlimas. Per minutę sportininkams reikėjo kuo daugiau kartų permesti 185 kg sveriantį akmenį per kartelę. Čia rimtą iššūkį Ž. Savickui metė svečias iš Latvijos A. Kazelniekas. Ir Ž. Savickas, ir Latvijos sportininkas akmenį perkėlė po 6 kartus ir pasidalino 1–2 vietomis. Po 5 kartus akmenį perkėlė ir 3–5 vietomis pasidalino S. Brusokas, A. Brazdžius ir latvis A. Plivda.

Iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje pirmas tris prizines vietas užėmusiems Lietuvos sportininkams Ž. Savickui, V. Blekaičiui ir S. Brusokui buvo įteiktos gražuolės taurės.

Tikslas pasiektas

Nugalėtoju tapęs Ž. Savickas teigė, kad šiame turnyre svarbiausia buvo pagerinti Apolono ašies rekordą ir pasirengti artėjančiam „Arnold Strongest Man“ turnyrui, vyksiančiam Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).

„Paprastai prieš tokius svarbius startus kaip „Arnold Strongest Man“ turnyrą varžybose nedalyvauju, o rengiuosi pats. Labai norėjosi pagerinti Apolono ašies rekordą, todėl ir susigundžiau dalyvauti šiose varžybose.

Per kitas rungtis nepersistengiau ir parodžiau vidutinius treniruotės pobūdžio rezultatus. Tai buvo gera repeticija, pasitikrinau savo fizinę formą, dabar svarbiausia – atgauti jėgas“, – „Sekundei“ po pergalingų varžybų pasakojo Ž. Savickas.

Pasak geriausio 2009-ųjų Lietuvos neolimpinių sporto šakų sportininko, bus sunku nusiteikti „Arnold Strongest Man“ turnyrui, vyksiančiam kovo 5–6 dienomis JAV.

„Šiame prestižiniame turnyre dalyvausiu jau septintą kartą. Po šešių iškovotų pergalių sunku yra nusiteikti ir keltis aukščiausius tikslus. Lengva tikrai nebus, visi varžovai taip pat nesnaudžia ir treniruojasi – laukia sunki kova. Jeigu pavyks parodyti tuos rezultatus, kokius pavyko čia, turėtų viskas būti gerai“, – optimistiškai buvo nusiteikęs daugkartinis Lietuvos galiūnų čempionas.

Paklaustas, kokie pagrindiniai varžovai bus, Ž. Savickas išskyrė JAV galiūnus.

„Pagrindinius konkurentus sunku išskirti. Šiuo metu pasaulyje yra kokie 5–6 panašaus pajėgumo sportininkai, todėl visų jėga išryškės po pirmos varžybų dienos. Tačiau vis dėlto išskirčiau amerikiečius Derecką Poundstone’ą, Brianą Show, Travisą Ortmeyrą ir Brianą Sidersą. Pajėgių varžovų bus kaip niekad daug, todėl laukia sunkus turnyras“, – prieš artėjantį „Arnold Strongest Man“ kalbėjo Ž.Savickas.

Dėsningas rezultatas

Antras likęs V. Blekaitis per daug dėl rezultato nesikrimto ir teigė, kad dalyvaujant Ž. Savickui sunku yra tikėtis pirmos vietos.

„Pasiektas rezultatas – dėsningas. Šiuo metu stipriausias pasaulio žmogus yra geros sportinės formos, todėl nėra gėda jam pralaimėti“, – varžybomis neliko nusivylęs V. Blekaitis.

Pasak 37-erių metų sportininko, sunkiausia buvo paskutinė rungtis – perkelti akmenis.

„Buvo nelengva. Jau užsitikrinus antrą poziciją, buvo sunku nusiteikti psichologiškai ir kelti akmenis, kai žinai, kad varžovai tavęs nebepavys. O per likusias rungtis stengiausi išlaikyti 1–2 vietas“, – pasakojo daugkartinis šalies galiūnų čempionato prizininkas.

Paklaustas, kur yra lengviau – šokių aikštelėje ar galiūnų varžybose, sportininkas atsakė:

„Be abejo, galiūnų varžybose dalyvauti man jau yra įprasta, o ant parketo praleidau vos kelis mėnesius. Fiziškai sunkiau yra galiūnų varžybose, o morališkai – šokių aikštelėje.“