REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenės atstumtieji, psichologinių bėdų turintys žmonės, o kartais net žudikai ir psichopatai. Pasirodo, kad neretai žiūrovai tapatina save su pačiais žiauriausiais filmų veikėjais, pateisina jų veiksmus ir mano, kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, elgtųsi lygiai taip pat. 

Visuomenės atstumtieji, psichologinių bėdų turintys žmonės, o kartais net žudikai ir psichopatai. Pasirodo, kad neretai žiūrovai tapatina save su pačiais žiauriausiais filmų veikėjais, pateisina jų veiksmus ir mano, kad susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, elgtųsi lygiai taip pat. 

REKLAMA

Žymiausius veikėjus, su kuriais tapatinasi žiūrovai aptarė tv3.lt tinklalaidės apie kiną „Ekrano vergai“ vedėjai Vilmantas ir Laurynas.

„Literally me“ terminas tikriausiai neturi oficialaus termino lietuvių kalboje, bet paprasčiausiai būtų paaiškinti, kad „litterally me“ filmai yra tie filmai, kurių veikėjus stebėdamas žiūrovas su jais susitapatina ir pagalvoja: „O, čia kaip aš!“

„Tai dažniausiai yra filmai, kurie nutaikyti į pusamžių baltaodžių vyrų auditoriją. <...> Tie filmai dažniausiai turi pagrindinį veikėją, kuris turi labai daug asmeninių problemų, bet jis kažkokiu ale kietu būdu pasipriešina visuomenei, visai jį supančiai sistemai. Tie veikėjai dažniausiai būna paprasti, dirbančiųjų klasės. Kai tie veikėjai padaro kažką kieto, žiūrovams įsijungia: „Jei turėčiau galimybę, aš irgi būdamas paprastas ofisinis ar paprastas garažinis padaryčiau tą patį“, – pasakojo Laurynas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip įvardinti filmus pradėta pakankamai neseniai. 2018 metais internete pasklido memas, kuriame prie kompiuterio sėdi neišskiriančios išvaizdos paauglys, o virš jo sudėtos Alo Pacino, Humphrey Bogarto, Davido Bowie, Keanu Reeveso, Cary Granto nuotraukos. Juokas tame, kad į sekso ir vyriškumo simbolius žvelgiantis paprastas paauglys galvoja sau: „O, čia kaip aš!“

REKLAMA

Ir nors pats „literally me“ filmų kategorijai lyg tai turėtų priklausyti filmai, atspindintys didžiąją dalį visuomenės, juose dažniausiai vaizduojami psichopatai, sociopatai, žudikai maniakai, psichologinių ligų kamuojami asmenys. Tad patys „literally me“ filmai tapo memu – žmonės dėl kažkokių jiems patiems suprantamų priežasčių tapatinasi su itin problematiškais veikėjais.

„Žmonės labai tapatina save su tais veikėjais, nors iš tikro jie tokie nėra ir, galbūt, neturėtų bei nenorėtų tokiais būti“, – kalbėjo Vilmantas.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, vienu iš ryškiausių „literally me“ pavyzdžių laikomas 1976 m. pasirodęs Martino Scorsese filmas „Taksi vairuotojas“ (ang. „Taxi Driver“). Jame pasakojama apie Roberto De Niro vaidinamą buvusį JAV jūrų pėstininką ir Vietnamo karo veteraną Travisą Biklą, kuris sunkiai pritampa prie žmonių, jį kankina nemiga. Kare matyti žiaurumai palieka gilią žaizdą Traviso psichologijoje, jis šlykštisi visuomene, kol galiausiai nusprendžia imtis žiaurių veiksmų.

„Su Travisu irgi yra labai daug [„literally me“] memų, jis toks tautos balsas, kas mane labai gąsdina. Aš nesuvokiu žmonių, kurie sako, kad jie tapatinasi su juo vien dėl to, kad pagrindinė priežastis, kodėl šitas veikėjas yra toks sužalotas, tai yra karo patirtis. Mažuma iš mūsų yra matę karą, turi patirties kare. <...> Visas Traviso fundamentas yra ta pokarinė trauma, kodėl jis tampa žiaurus ir kaip jis reaguoja į visuomenės degradaciją. Kaip su juo galima tapatintis, aš neįsivaizduoju“, – stebėjosi Vilmantas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokie dar yra žymiausi „literally me“ veikėjų pavyzdžiai, su kuriais tapatinasi žmonės? Su kokiais filmų veikėjais tapatinasi Vilmantas ir Laurynas? Apie tai likusioje tinklalaidės „Ekrano vergai“ dalyje.

Visą „Ekrano vergų“ epizodą žiūrėkite čia:

Kalbėjome apie:

00:00:00 – Paskutinis epizodas?

00:01:36 – Orai su „Ekrano vergais“

00:02:18 – „Eltonas Džonas“ nori būti Erniu

00:07:10 – Vudis Alenas eina į pensiją?

00:11:28 – „Įsikūnijimo“ tęsinys

00:17:01 – Kas bus naujas Džeimsas Bondas?

00:21:49 – „Matildos“ miuziklas

00:25:48 – Mums neberūpi, kada pasirodo filmai

00:28:00 – „Literally me“ fenomenas

00:35:55 – Ryškiausi „Literally me“ pavyzdžiai

00:56:54 – Su kokiais personažais tapatinamės mes?

01:01:45 – Žaidimas „Kas tai pasakė?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų