• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Zondas "Opportunity" (angl. galimybė) sėkmingai nusileido ant Marso paviršiaus ir pasiuntė signalą, o tai reiškia, kad po beveik septynių mėnesių skrydžio jo būklė yra gera, šeštadienį pranešė Jungtinių Valstijų nacionalinės aeronautikos ir kosmoso tyrimo agentūros (NASA) mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Apie 21 val. 5 min. vietos (7 val. 5 min. sekmadienį Lietuvos) laiku buvo gautas patvirtinantis pranešimas, kad "Opportunity" nusileido kitoje Marso pusėje nei dvynys zondas "Spirit", Meridiano įlankoje, lygumoje netoli planetos ekvatoriaus.

REKLAMA

Šeštadienį NASA sulaukė gerų naujienų ir iš marsaeigio "Spirit", kuris atnaujino ketvirtadienį nutrūkusį ryšį.

"Opportunity" Raudonojoje planetoje nusileido 13 val. 15 min. Marso laiku. Sulaukus žinios, kad zondas sėkmingai baigė 455 mln. kilometrų kelionę ir galės planetoje ieškoti vandens pėdsakų, misijos valdymo centre nugriaudėjo plojimai.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjus 15 minučių po pirmojo pranešimo apie nusileidimą, "Opportunity" atsiuntė patvirtinimą, jog techninių gedimų nėra. Piramidės formos zondas atsitrenkė į Marso paviršių, porą kartų apsivertė ir pranešė apie nusileidimą ant vienos iš savo plokštumų.

"Atsiųstas signalas rodo, kad zondas vis dar juda. Sunku patikėti, kad jis vis dar rieda, tačiau yra būtent taip", - teigė nusileidimui Marse vadovavęs Robas Manningas (Robas Meningas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tik norėčiau priminti, nusileidimo vietoje kalvų nėra", - pridūrė jis.

SĖKMINGAS NUSILEIDIMAS

Į Raudonosios planetos atmosferą "Opportunity" įlėkė apie 20 tūkst. 920 kilometrų per valandą greičiu. Šis nusileidimo etapas pavyko puikiai ir užtruko apie 6 minutes.

Lėkdamas per atmosferą, zondas iškleidė parašiutą, numetė karštį sugeriantį gaubtą ir, likus nedideliam atstumui iki paviršiaus, iššovė stabdomąsias raketas.Raketos turėjo sustabdyti "Opportunity" 12 metrų aukštyje. Po to zondas nukrito ant paviršiaus.

REKLAMA

Aparatą nuo sudužimo saugo oro pagalvės. "Opportunity" forma leidžia nusileisti ant bet kurios iš keturių plokštumų. Jei nusileidžiama ne ant pagrindinės platformos, specialus įrenginys padeda atgauti reikalingą padėtį. Tokiu atveju piramidės atidarymas užtrunka apie 35 minutes, t.y. 15 minučių ilgiau nei nusileidus ant pagrindinės plokštumos, ką padaryti pavyko "Spirit".

REKLAMA

Nusiledimą misijos valdymo centre stebėjo Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris (Arnoldas Švarcenegeris) ir buvęs JAV viceprezidentas Alas Gore'as (Elas Goras), kurie pasveikino džiugiai nusiteikusius mokslininkus.

ATNAUJINTAS RYŠYS SU "SPIRIT"

NASA mokslininkus pradžiugino ir ryšį atnaujinęs marsaeigis "Spirit". Jis jau reaguoja į komandas, o pilnu pajėgumu tyrimus tęs tik po keleto savaičių, teigė agentūros specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Neabejoju, kad marsaeigis bus visiškai pataisytas", - pasakė reaktyvinių variklių laboratorijos vedėjas Charlesas Elachis (Čarlzas Ilachis) ir pridūrė, jog remonto darbai gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Mokslininkai "Spirit" kompiuterio atmintyje aptiko sutrikimų ir perjungė jį į riboto aktyvumo režimą.

Ši informacija leido marsaeigio būklę perkvalifikuoti iš kritinės į rimtą. Ryšys su šešiaračiu aparatu nutrūko ketvirtadienį, praėjus mažiau nei savaitei po atsijungimo nuo nusileidimo platformos.

Penktadienį Europos kosmoso agentūra (EKA) pranešė, kad jų kosminio aparato "Mars Express" atsiųstos aukštos kokybės nuotraukos iš pietinio Raudonosios planetos ašigalio užfiksavo ledą, o tai leidžia daryti prielaidą, kad vandens yra ir kitose planetos dalyse.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų