REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos žaliųjų judėjimas pirmadienį (06.23) prie Rusijos ambasados Vilniuje surengė piketą, kuriame protestavo prieš Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimus eksploatuoti naftos telkinį Baltijos jūroje netoli Kuršių nerijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu premjeras Algirdas Brazauskas žada rašyti laišką Rusijos kolegai Michailui Kasjanovui, kuriame prašys garantijų, kad Lietuva gaus ekspertų išvadas apie naftos gavybos Baltijoje saugumą.

REKLAMA

Lietuvos žaliųjų judėjimo teigimu, stabdant Rusijos ketinimus pradėti eksploatuoti naftos telkinį "D-6" Baltijos jūroje netoli Lietuvos krantų į pagalbą turi būti pasitelkta tarptautinė bendruomenė.

"Aukščiausia Lietuvos valdžia turėtų pradėti aktyviai kelti naftos gavybos Baltijos jūroje klausimą tarptautiniu lygmeniu, nes Rusijos ir Lietuvos dialogas "D-6" tema praktiškai nevyksta", - žurnalistams per piketą prie Rusijos ambasados sakė Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininko pavaduotojas Linas Vainius.

REKLAMA
REKLAMA

Maždaug 20 žmonių prie ambasados švilpė švilpukais ir skandavo: "Stop D-6!".

Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.

Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

L. Vainiaus nuomone, "LUKoil" ketinimas išgauti naftą "D-6" telkinyje pažeidžia "ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos bei kitų prie Baltijos jūros esančių valstybių nacionalinius interesus".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"D-6" eksploatacijos metu nebus išvengta aplinkos taršos, avarinių naftos išsiliejimų ir kitų neigiamų pasekmių", - piketo metu kalbėjo L. Vainius. "Lietuvos valdžia turėtų pasiekti, kad "D-6" tema taptų Europos Sąjungos ir Rusijos dialogo tema", - teigė L. Vainius.

Pikete dalyvavęs opozicinės Tėvynės Sąjungos - konservatorių frakcijos Seime narys Arvydas Vidžiūnas reiškė viltį, kad "ir prezidentas Rolandas Paksas pasakys savo nuomonę apie Rusijos ketinimus".

Su piketą stebėjusiais žurnalistais susitikti išėjusi Rusijos ambasados atstovė spaudai Marija Urazova sakė, jog "Rusija, kaip ir Lietuva, suinteresuota, kad šis unikalus gamtos kampelis būtų išsaugotas".

REKLAMA

"Rusijos kompanijos, tarp jų ir "LUKoil", daug dėmesio skiria aplinkos apsaugai. Naftos gavyba “D-6” telkinyje bus vykdomas pagal vadinamąją nulinio išmetimo technologiją, kai išgaunat naftą į aplinką nepatenka teršalai", - teigė M. Urazova.

Ji taip pat pareiškė, jog Rusija perdavė visus būtinus dokumentus, kurių prašė Lietuvos pusė, norėdama susipažinti su aplinkosaugine situacija.

"Visi dokumentai, kurie turėjo būti perduoti, buvo perduoti", - teigė M. Urazova.

Tačiau premjeras A. Brazauskas pirmadienį žurnalistams sakė ketinąs rašyti laišką Rusijos premjerui M. Kasjanovui ir prašyti garantijų, kad Lietuvai bus pateiktos tarptautinių ekspertų išvados apie telkinio "D-6" eksploatavimo saugumą.

REKLAMA

Anot A. Brazausko, tokį pageidavimą žodžiu jis jau yra perdavęs M. Kasjanovui per jų pastarąjį susitikimą. A. Brazausko teigimu, M. Kasjanovas jam garantavęs, kad tai būsią padaryta.

"Aš tikiuosi, kad mes kontroliuosime visą eigą ateityje ir mes turime į tai teisę, nes tai yra arti mūsų teritorinių vandenų", - sakė A. Brazauskas.

Lietuvos žaliųjų nuomone, pramoninė naftos gavyba unikalaus gamtos kampelio, įrašyto į Pasaulio paveldo sąrašą, pašonėje, gali pažeisti jo ekologijos sistemą.

Aplinkos ministerijos parengtoje studijoje šis Baltijos jūros rajonas yra pripažintas švariausia jūros vieta. Studijos išvadose teigiama, kad užteršimas nafta paveiktų ne tik jūros ekosistemą, bet padarytų žalos Kuršių nerijos kranto zonai, augalijai, paukščiams ir žuvininkystei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.

Aplinkos ministerijos duomenimis, "LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti apie 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.

“Eltos” nuotr.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų