REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minimali alga yra visiškai neaktuali tiems žmonėms, kurie uždirba daug, nes jie uždirba žymiai daugiau, negu minimumą. Tuo tarpu žmonių, kurie  uždirba mažai (arba sukuria mažai), atžvilgiu tai yra bloga priemonė, nes užkerta jiems kelią į darbo rinką. Kitaip tariant, jei tu nesukuri tiek, kokia yra tavo darbo vietos kaina, tavęs darbdavys tiesiog nesamdys“, – BTV laidoje „Karštas vakaras“ teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) vyresnysis ekspertas Žilvinas Šilėnas. Pasak jo, minimalaus mėnesinio atlyginimo didinimas tik pakenktų verslui, iškreiptų rinkos santykius ir didintų šešėlį.

REKLAMA
REKLAMA

„Norėčiau priminti, kad 800 Lt – čia yra tas atlyginimas „ant popieriaus“. Darbo vietos kaina su visais mokesčiais yra apie 1048 Lt“, – aiškino LLRI specialistas. Jis teigė, kad valstybė minimalią algą didintų nebent vedina siekio sau nugriebti dalį mokesčių: „minimalios algos didinimas nepadeda nei žmonėms, kuriems jis sako, kad padės, o verslui dar sukuria papildomus kaštus ir mažina konkurencingumą“.

REKLAMA

Trišalės tarybos pirmininkė Gražina Gruzdienė už minimumą dirbančius žmones vadino „dirbančiais skurdžiais“ ir tvirtino, kad nedidinti minimalaus atlyginimo valdžiai turėtų būti gėda.

Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskich, pritariantis minimalaus atlyginimo kėlimui, siūlė atsižvelgti ir į verslo poreikius: keliant atlyginimą, didinti ir neapmokestinamąjį minimumą, kad darbdaviams užkrauta našta nepasunkėtų ir jie nesuktų į šešėlį. Taip būtų aktyvinama ekonomika, o Vyriausybė atitinkamą biudžeto dalį susirinktų ne apmokestindama atlyginimus, o iš Pridėtinės vertės ir kitų mokesčių, kurių surinkimas išaugtų padidėjus apyvartai.

REKLAMA
REKLAMA

V. Uspaskich nesutiko su G. Gruzdienės mintimi, kad atlyginimus reikėtų diferencijuoti pagal darbuotojo turimą kvalifikaciją „Darbdavys moka ne už kvalifikaciją, o už padarytą darbą.“

Ž. Šilėnas priminė, kad ekonomikos pakilimo laikais diskusijos apie MMA kėlimą nebuvo keliamos: rinkos situacija buvo tokia, kad daugelis dirbo už didesnį atlyginimą nei minimumas ir jis mažai kam rūpėjo. MMA kėlimas krizės laikotarpiu, pasak jo, tik dirbtinai pabrangintų darbo jėgą ir stumtų darbdavius į šešėlį: jei būtų žmonių, sutinkančių dirbti už mažesnę kainą, nei oficialiai nustatyta, darbdaviai tą mažesnę kainą ir mokėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Minimalus atlyginimas – aišku, galbūt už jį sunku pagyventi ar net neįmanoma.  Bet nėra niekur pasakyta, kad minimalus atlyginimas yra kažkoks minimalus pragyvenimo lygis. Minimalus atlyginimas yra skaičius „iš lubų“, kurį priima politiniu sprendimu. Jis yra tik sugalvotas politinės valios skaičius“, – tvirtino Ž. Šilėnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų