REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol šalies moksleivių tėvai su nekantrumu laukia, kada bus atvertos mokyklų durys, viena Vilniaus progimnazija jas ketina atidaryti jau pirmadienį. Vilniaus miesto savivaldybė imasi eksperimento.

Kol šalies moksleivių tėvai su nekantrumu laukia, kada bus atvertos mokyklų durys, viena Vilniaus progimnazija jas ketina atidaryti jau pirmadienį. Vilniaus miesto savivaldybė imasi eksperimento.

REKLAMA

Koronaviruso testais tikrins pradinukus ir jų šeimas, plačiai dar nenaudojamu kaupinio testavimo būdu, ir gavus neigiamus rezultatus leis mokiniams susirinkti į mokyklos suolus. Tiesa, kilo kliūčių dėl paties testavimo, bet savivaldybė atkerta, kad nugalės karą su biurokratiją ir mokyklą atidarys.

Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje prasidėjo šioks toks bruzdesys. Kelis mėnesius mokykloje nebešurmuliuoja vaikai, tačiau mokyklos direktorius nuo pirmadienio mokyklos duris bus galima atverti bent pradinukams.

„Pabandysime paskirstyti pertraukas atskirai, zonas, kur jie būna dar kartą pažymėti, griežtai atskirti. Daug tokių logistikos sprendimų, kuriuos turim padaryti mes“, – sako mokyklos direktorius Rimantas Remeika.

REKLAMA
REKLAMA

Nors vyriausybė apie mokyklų atidarymą Lietuvoje konkrečiai dar nekalba. Vilniaus savivaldybė imasi pilotinio projekto. Išskirtine tampa Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija. Esą vakar pasitarus su tėvų taryba,  ekpermentiniam vaikų grįžimui nuo kitos savaitės pritarta.

REKLAMA

„Praktiškai sveikino, tik aišku iškyla dėl skubotumo. Kai kurie atostogauja arba dirba iš kitur. Iš Palangos, iš kažkokios sodybos. Ar netgi iš Tenerifės. Tai jiems sudėtinga būtų grįžti“, – pasakoja R. Remeika.

Tiesa, vaikai taip paprastai grįžti negalės. Visa moksleivio šeima turės pasidaryti koronavirusą galintį aptikti testą. Ir tik gavus neigiamus atsakymus, vaikai galės žygiuoti į mokyklas. Išgirdusi naujieną tos pačios mokyklos penktokės mama nustebo. Anot jos, fizinis vaikų grįžimas į klases labai reikalingas, tačiau esą toks eksperimentas skamba nepatikimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš supratau, kad kalba eina tik apie pradinukus, bet jei atvirai, nemanau, kad toks būdas galėtų įsigyvendinti, nes čia yra miesto valdžios savivalė, mano vertinimu, nes visoje šalyje yra karantinas. Aš netikiu, kad tėvai yra tokie neišsilavinę ir leistų miesto valdžiai jiems pažeisti bendrą tvarką visos Lietuvos, nusižengti įstatymam. Pažeisti karantino sąlygas“, – kalbėjo mama Vitalija Jankauskaitė.

Testavimas, kuris būtų atliekamas vaikų šeimoms, kitoks nei įprastai, tačiau atliekamas ten pat – mobiliuosiuose patikros punktuose, gydymo įstaigose. Tam leidimus turėtų duoti vyriausybė. Kol kas tokios plačiai taikomos praktikos nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tas testavimas kaupiniais vyksta labai panašiai kaip mūsų įprastai matomas testavimas koronaviruso ieškant. Tik tas Pagaliukas nekišamas iki nosiaryklės. Juo vilgoma nosis. Atlikus tokį testą ir sudėjus visus pagaliukus į vieną mėgintuvėlį ir jį ištyrus. Būna įvykdomas viso vieno namų ūkio ištyrimas“, – teigia administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Toks iškart visos šeimos testavimas esą būtų ir patogesnis, ir greitesnis. Remiantis užsienio šalių pavyzdžiais, vyriausybės ekspertų taryba, esą pasiūlė tokį būdą kaip vieną iš variantų.

„Mano vertinimu, testavimo būdas, kuris mūsų šalyje netaikomas, neturėtų būti eksperimentuojama su vaikais, būtent mokykloje pritaikant šitą būdą, keistokai atrodo“, – sako V. Jankauskaitė.

REKLAMA

Anot Vilniaus miesto savivaldybės atstovų, jei vaikus į mokyklas būtų galima įsileisti jau nuo ateinančio pirmadienio, o per šį savaitgalį ištestavus vaikų šeimas, per artėjančias moksleivių atostogas pasimatytų pilotinio projekto rezultatai, būtų galima praktiką plėsti.

„Mes pakankamai įsitikinę to projekto sėkme. Ir man atrodo tos atostogos neparodys didelio išplitimo to viruso. Tuomet jau po moksleivių atostogų šitą projektą galėsime plėsti ir į kitas mokyklas, kurios bus atidarinėjamos žingsnis po žingsnio“, – pasakoja P. Poderskis.

Jei eksperimentas pasitvirtintų vėliau į klases fiziškai gėlėtų sugrįžti dvyliktokai. Dar vėliau, ir likusios moksleivių klases.

REKLAMA

„Iniciatyvą palaikome, nes ji atsirado, kaip diskusijų pasekmė. Mūsų ekspertai parengė testavimo algoritmą, kurį pritaikius mokykla galėtų pradėti saugiai veikti. Ir tas saugumas galėtų būti išlaikytas ilgesnį laikotarpį“, – teigia ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Tačiau nemano, kad visus reikiamus teisės aktus ir leidimus tyrimams pavyks suderinti iki pirmadienio.

„Šiek tiek laiko dar užtruks dokumentų rengimas. Tam, kad viskas vyktų be kažkokių rizikų ir absoliučiu dalyvaujančių žmonių sutikimu“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nurodo, kad pradinukai galėtų grįžti į mokyklas, kai sergamumo koronavirusu rodiklis bus mažesnis nei du šimtai atvejų šimtui tūkstančių gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų