REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba bent jau oficialiai vertė garsią bendrovę „Vičiūnai ir partneriai“ sunaikinti 10 tonų Plungėje saugomos žuvies, užkrėstos žmonėms pavojingais parazitais. Tačiau tikras ar tariamas naikinimas vyko keistomis aplinkybėmis –  Rietavo utilizavimo gamykla yra vos už 25 kilometrų, tačiau nuspręsta ją vežti keletą šimtų kilometrų į Latviją ir atsikratyti neprižiūrint pareigūnams iš Lietuvos.

REKLAMA
REKLAMA

Žuvies ir jos produktų perdirbėja „Vičiūnai ir partneriai“ priklauso tai pačiai „Vičiūnų grupei“, kuri valdo ir restoranų tinklus „Katpėdėlė“, „Charlie Pizza“, „Carskoje selo“. Tad ar tikrai nėra pagrindo klausti: užkrėsta žuvis sunaikinta utilizavimo gamykloje? Ar tikrai nepasiekė restoranų lankytojų stalo?

REKLAMA

Tokių ar panašių prielaidų gal ir nebūtų, jei brokuota žuvis būtų naikinama mūsų šalyje, prižiūrint Lietuvos pareigūnams. Tačiau pavojingų kirmėlių Anisakis lervų turinčias argentinines jūrų lydekas kažkodėl buvo nutarta naikinti Latvijoje, o mūsų pareigūnams šioje akcijoje nebuvo nurodyta dalyvauti.

Budrūs rokiškėnai

Paini istorija, kurios tiesioginė kaltininkė yra „Vičiūnai ir partneriai“, prasidėjo maždaug prieš du mėnesius. „Mums paskambino kolegos iš Rokiškio ir pranešė, kad į rinką buvo patiekta nesaugių maisto produktų. Atlikome tyrimą ir faktai pasitvirtino“, - „Respublikai“ pasakojo Plungės rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vytautas Blažaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Per tyrimą paaiškėjo, kad žuvų perdirbimo įmonė UAB „Vičiūnai ir partneriai“ iš tikrųjų importavo į Lietuvą nesaugių maisto produktų –  argentininių jūrų lydekų. Atlikus laboratorinius tyrimus, žuvų vidaus organuose buvo rasta pavojingų žmonėms kirmėlių Anisakis lervų.

Argentininės jūrų lydekos buvo sugautos Ispanijos vandenyse ir į mūsų šalį pateko per Latviją. Iš 9997 kilogramų žuvų žaliavos UAB „Vičiūnai ir partneriai“ jau buvo spėję pagaminti sušaldytos, glazūruotos, be galvų fasuotos po 1 kilogramą produkcijos. Anot V.Blažaičio, žuvies realizacija buvo sustabdyta, produkcija pašalinta iš rinkos ir paruošta sunaikinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medžiaga apie argentinines jūrų lydekas buvo perduota Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai. Ji už itin šiurkštų Maisto įstatymo pažeidimą bendrovei „Vičiūnai ir partneriai“ skyrė maksimalią 5000 litų baudą.

Tačiau šitoje vietoje visas istorijos įdomumas tik prasideda.

Ar buvo pašalintas pavojus?

Lietuvoje gyvulinės kilmės atliekas naikina gamykla „Rietavo veterinarijos sanitarija“. Rietavas nuo Plungės yra vos už 25 kilometrų, todėl, atrodytų, ir transporto išlaidų beveik jokių. Tik vežk į lietuvišką gamyklą brokuotą produkciją ir naikink. Tačiau nutarta parazitais užkrėstas argentinines jūrų lydekas gabenti į už šimtus kilometrų esančią gamyklą „SIA Reneta“ Latvijoje.

REKLAMA

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarinės sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintautas Čereška „Respublikai“ sakė, kad toks sprendimas – ne tarnybos darbas. Esą šitaip nutarė gyvulinių atliekų naikinimo monopolį Lietuvoje turinčios privačios bendrovės „Rietavo veterinarijos sanitarija“ vadovybė. „Latvijoje veikianti „SIA Reneta“ yra Rietavo gamyklos filialas, todėl rietaviškiai viską patys ir sprendžia“, - teigė tarnybos atstovas.

Keisčiausia, kad „Rietavo veterinarijos sanitarijos“ vadovas Arūnas Morozovas „Respubliką“ tikino apie brokuotos „Vičiūnų ir partnerių“ žuvies ir jos produktų naikinimą išgirdęs pirmą kartą.

REKLAMA

„Aš nežinau. Apie argentinines lydekas ir jų naikinimą tikrai nieko nežinau“, - gynėsi Rietavo gamyklos atstovas.

Kontrolė – minimali

Kaip „Respublikai“ tvirtino V. Blažaitis, sunaikinti parazitais apkrėstos produkcijos į Latviją vežė pati „Vičiūnai ir partneriai“. Antspauduojant pavojingą krovinį, to paties V. Blažaičio teigimu, procesą prižiūrėjo ne kokia nors komisija, o vienas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnas. Tačiau jis net nelydėjo krovinio į šalį kaimynę.

„Po kurio laiko iš Latvijos gavome atsakymą, kad produkcija sunaikinta. Jos naikinimą prižiūrėjo šalies kaimynės veterinarinės tarnybos atstovas. Aš latviais visiškai pasitikiu“, - dėstė veterinarinės tarnybos atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rašyti – neprotinga

Ir V. Blažaitis, ir jo viršininkai Vilniuje, ir pačios „Vičiūnai ir partneriai“ vadovai atkakliai gynėsi, kad bendrovės įvežta pavojingų žuvų partija nebuvo sunaikinta, o galėjo patekti į restoranus „Katpėdėlė“, „Charlie Pizza“, „Carskoje selo“. „Tokie atvejai negalimi, nes teritorinė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina uždraustų vartoti produktų sunaikinimo kontrolę“, - „Respublikai“  teigė jau minėtas G. Čereška.

V. Blažaitis sakė, kad turi visus reikalingus dokumentus, liudijančius apie tai, kad parazitais užkrėstos argentininės jūrų lydekos ir iš jų pagaminta produkcija buvo sunaikinta.

REKLAMA

Priminsime, nė vienas Lietuvos pareigūnas nedalyvavo produkcijos naikinimo procedūroje. Visa atsakomybė tenka vienam Latvijos piliečiui, kurio pasirašytu aktu ir mosikuojama.

„Vičiūnų grupei“ priklausančios „Vičiūnų restoranų grupės“ (kuri valdo restoranus „Katpėdėlė“, „Charlie Pizza“, „Carskoje selo“) direktorius Gediminas Balnis „Respublikai“ neigė, kad bent dalis iš sunaikinti skirtos produkcijos galėjo būti patiekta jo vadovaujamuose restoranuose. „Nieko apie tokius dalykus nežinau“, - tvirtino pašnekovas.

REKLAMA

Griežčiausiai kalbėjo įmonių grupės „Vičiūnai“  savininkas, kandidatu į Kauno merus save įvardijantis Visvaldas Matijošaitis. „Tai –  nesąmonė“, - „Respublikos“ žurnalistui atkirto verslininkas ir politikas. Paskui pridūrė: „Labai neprotinga rašyti šia tema“.

Kodėl „neprotinga“ –  „Vičiūnų“ savininkas plačiau neaiškino. Tik išjungė mobilųjį.

Privežė pavojingų maisto produktų

„Respublikos“ paklausti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) darbuotojai informavo, kad V. Matijošaičio valdoma UAB „Vičiūnai ir partneriai“ į Lietuvą dažnokai įveža netinkamos vartoti produkcijos, šitaip šiurkščiai pažeisdama Maisto ir Produktų saugos įstatymus. Pastaruoju metu tokie pažeidimai tapo nuolatiniai. Todėl 2010 m. bendrovė buvo bausta šešis kartus ir į valstybės biudžetą sumokėjo 26 250 litų baudų. 2011 metais UAB „Vičiūnai ir partneriai“ kol kas nubausta 5000 litų.

„Produktų saugos įstatymo 23 straipsnio 1 dalis nustato, kad gamintojui, platintojui, pateikusiems į rinką pavojingų gaminių, skiriama nuo 500 iki 5000 litų bauda. Tad ir UAB „Vičiūnai ir partneriai“ už paskutinius 3 pažeidimus buvo skirta maksimali bauda“, - teigia VVTAT atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų