• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelis mėnesius savaitraštis „Ekonomika.lt“ rašė apie geriausius verslo seminarų vedėjus Lietuvoje. Tuomet vieną geriausių seminarų vedėjų mūsų šalyje daugelis pašnekovų nurodė verslininką ir lektorių Tomą Bagdonavičių.

REKLAMA
REKLAMA

Su T. Bagdonavičiumi susitinkame iškart po jo vesto seminaro. Jau kitą dieną jis turi išvykti į Prancūziją, kur daugiausia laiko praleidžia su žmona. Gyvenimas užsienyje, verslininko teigimu, netrukdo plėtoti verslo, greičiau priešingai – nuotolinis valdymas leidžia išlikti savo verslo konsultantu, o reguliarios konferencijos internetu su partneriais ir darbuotojais sudaro galimybę matyti verslą iš įvairių perspektyvų ir greičiau pasiekti rezultatą.

Gydytojo homeopato išsilavinimą turintis T. Bagdonavičius užsiima verslo sistemų kūrimu, mokymais ir teikia verslo konsultavimo paslaugas. Nors nuo 6 metų mikčioja, T. Bagdonavičius įsitikinęs, kad kalbėti prieš auditoriją tai netrukdo – mikčiojimas yra ne kliūtis, o privalumas.

REKLAMA

Užsiimate verslo sistemų kūrimu. Kas yra verslo sistema?

Lietuvoje verslas dažnai painiojamas su amatu. Sakoma: „Aš turiu savo verslą“, o tas „savo“ dažnai rodo, kad tai ne verslas, o amatas, kurį plėtodamas žmogus eina, pavyzdžiui, direktoriaus pareigas. Verslas, arba verslo sistema – atskiras organizmas. Jis gali efektyviai veikti nedalyvaujant savininkams.

Skirtumą tarp verslo ir amato galima nusakyti atsakant į klausimą, ar gali savininkai bent tris mėnesius nedalyvauti versle. Iš to, ar verslas augs, sustos, ar bankrutuos, galima spręsti – tai verslas ar amatas.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiate, kad verslą galima sukurti be rizikos. Įprastu požiūriu verslas ir rizika – neatsiejami dalykai. Kaip įmanoma šiuos dalykus suderinti?

Mažindami pradinio kapitalo išlaidas galime iki minimumo sumažinti pinigų riziką. Visi mano, kad verslui pradėti reikia daug pinigų. Taip yra dėl to, kad kai kuriuos dalykus žmonės daro neprotingai. Pavyzdžiui, daugelis sako, kad norint plėtoti verslą reikia pastatyti gamyklą. Iš tikrųjų norint sukurti verslą užtenka užsisakyti gamybos paslaugas. Palyginkite, kiek kainuoja pastatyti gamyklą, o kiek užsakyti gamybos paslaugas.

Kalbant apie riziką – ji gali būti įdėtų pastangų ir laiko arba įdėto kapitalo rizika. Pinigai gali grįžti, o laikas negrįš – juk mes senstame. Kad rizikos išvengtume, reikia mėgti savo veiklą. Jei nemėgsti – nedaryk. Nemėgstamiems darbams atlikti galima pasisamdyti asistentą. Juk yra gabių studentų, norinčių užsidirbti bent kelis litus. Tas, kuriam patinka darbas, visada bus geresnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko reikia norint būti verslininku ir kurti sėkmingas verslo sistemas?

Pirmiausia verslininkas turi mokėti tvarkyti asmeninius finansus. Jeigu to nemoka, jo versle vyraus netvarka. Tokie žmonės verslo pinigus suplaka su asmeniniais, nešiojasi juos vienoje piniginėje. Dėl to atsiranda painiava. Ir užsiimant verslu, ir plėtojant amatą tuos dalykus reikia atskirti.

Taip pat verslininkas turi mokėti parduoti. Pardavimas daugeliui žmonių visų pirma yra tam tikrų įsitikinimų pakeitimas ir baimių „sulaužymas“. Esame mokyti: jei mums pasako „ne“, tai ir reiškia „ne“. Iš tiesų parduodama dažniausiai po dešimties „ne“. Jei kas nors greitai nuperka tavo produktą ar paslaugas, greičiausiai greitai jų ir atsisakys. Kai pardavimo procesas trunka ilgai, bendravimas su klientu taip pat užtrunka ilgiau. Jei verslininkas nemokės parduoti idėjos, jis žlugs.

Kita savybė yra smalsumas. Verslininkas viską nori išbandyti pats. Idėja nieko verta, kol nėra įgyvendinta. Smalsumas panaikina baimę klysti – nebijai, nes darai iš smalsumo.

Paskutinis dalykas – platus požiūris. Reikia matyti ne tik medžius, bet ir visą mišką. Užsiimant verslu tai leidžia nesijausti geriausiam, priimti kitą žmogų ir į savo verslą pažiūrėti iš šalies.

REKLAMA

Su kokiomis verslo sistemomis dirbote anksčiau ir su kokiomis dirbate dabar?

Būdamas septynerių metų nupirkau penkias tūbeles lūpų dažų, juos nunešiau į kioską ir pardaviau brangiau. Turbūt tai buvo pati pradžia.

Vėliau su draugais įkūrėme portalą imunitetas.lt. Tinklalapis gyveno iš reklamos. Nemėgstu verslo plėtoti vienas – tai tas pats, kas gerti vienam. Galima, bet neįdomu. Mūsų projektuose visuomet dalyvauja daugiau negu du žmonės.

Dabar su partneriais užsiimame kitomis verslo šakomis. Viena jų – maisto parduotuvėlė įkalinimo įstaigoje. Nors dirba tik keli darbuotojai, šis verslas labai efektyvus ir stabilus. Man nepatinka ypač dideli verslai, kur yra daug departamentų. Geriau du maži, bet efektyvūs negu vienas didelis, bet neefektyvus. Bet kokį kelių darbuotojų verslą savininkai gali nesunkiai valdyti susijungdami iš skirtingų pasaulio vietų į skaipo konferenciją ir spręsdami strateginius uždavinius. Tokiu būdu mums su partneriais lengva valdyti verslus. Būna dienų, kai skaipu 6–8 valandas prakalbu. Taip pat vis daugiau užsiimu nuotoliniais mokymais.

Bendravimas nuotoliniu būdu padeda išlikti savo verslo konsultantu ir neįlįsti į sistemos vidų. Daug savo versle dirbantis žmogus nebemato visumos, mato ne mišką, o tik medžius.

REKLAMA

Ar reikia verslininkui būti vienos srities profesionalu, kad verslas būtų sėkmingas?

Jeigu esi specialistas, turi daugiau tos srities žinių, gali įžvelgti konkurencinį pranašumą ir juo remdamasis sukurti verslą. Tai yra gerai, bet nebūtina. Verslo srities išmanymas gali ir pakenkti, nes daug žinodamas pradedi toje srityje dirbti ir verslą paverti amatu.

Vieną savo knygų pavadinote „Mikčiojimas – sėkmės ženklas“. Kodėl manote, kad mikčiojimas netrukdo sėkmei?

Mikčioju nuo 6 metų. Niekada nemaniau, kad galėsiu kalbėti prieš auditoriją.

Jei įtikime vienu dalyku, jaučiamės ir galvojame taip, kaip tikime. Bet juk niekas nėra pasakęs, kad tiesa yra būtent tokia, kokią ją įsivaizduojame. Tiesa yra kiekvienam sava, tikrosios jos nežino niekas.

Kas pasakė, kad mikčioti – ne sėkmės ženklas? Visi įpratę manyti, kad mikčiojantis žmogus negali pasitikėti savimi, kalbėti viešai. Taip iš tikrųjų nėra – niekas to nesugalvojo, kažkas tiesiog ėmė ir patikėjo. O kai patikėjo, šiuo virusu užkrėtė kitus.

Aš įsitikinimus sudėliojau kitaip. Mikčiojimas yra išskirtinumas, padedantis mane lengviau įsiminti. Priežasčių, kodėl tai yra sėkmės ženklas, galima susigalvoti daug, tai – kūrybos reikalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų