REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šie žodžiai, puošiantys verslininko Vlado Lašo vizitinę kortelę, lyg netyčia užsimena apie daugybę įdomių jo veiklų – nuo kosmoso iki elektromobilių.

REKLAMA
REKLAMA

Į mūsų susitikimą verslininkas, kurjerių tarnybos UPS atstovės Lietuvoje bendrovės ,,Skubios siuntos" ir dar kelių bendrovių įkūrėjas, atskuba po įprastos telefoninės konferencijos su užsienio partneriais ir iš toli švyti pozityvumu.

REKLAMA

Užsikrėtė smalsumu

Smalsumas – šis žodis, pasak V. Lašo, yra į priekį varanti jėga. Net paklaustas, kaip savyje atrado verslumo gyslelę, verslininkas pradeda nuo smalsumo.

,,Penkerių metų gimtadienio proga iš tėvų gavau knygą ,,Į kitas planetas„, kur buvo aiškinama apie Saulės sistemą, kaip veikia raketa – labai vaizdžiai ir įdomiai vaikui“, – prisimena V. Lašas. Jis šiandien yra vienas iš didžiausių kosmoso technologijų šalininkų ir puoselėtojų Lietuvoje ir įsitikinęs, kad vieną dieną pakils į kosmosą.

REKLAMA
REKLAMA

V. Lašas atskleidė neseniai su kolegomis iš Lietuvos kosmoso asociacijos Floridoje stebėjęs Marso mokslo laboratorijos, sudėtingiausios iki šiol žmonijos sukurtos savaeigės mašinos, paleidimą į Marsą. Laboratorija, apie kurią kalba, verslininkas tikriausiai ne veltui taip pat vadinama „Smalsumu“ (angl. „Curiosity“).

,,Matyt, turiu jį (smalsumą – aut. past.) iš prigimties, mokausi iš kitų žmonių. Jei sugebi domėtis aplinka ir stebėti, kas yra naujo, nebijoti bandyti, galiausiai tampi nugalėtoju", – sako V. Lašas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Revoliucinė karta

Pasak verslininko, nors kosmoso tiesiogiai dauguma mūsų gyvenime nepaliečiame, tokios programos kaip ,,Apollo“ įkvėpė kartą žmonių, kurie padarė revoliuciją informacinių technologijų, interneto, kompiuterių srityse, – Steve'ą Jobsą, Billą Gatesą. Taigi, V. Lašo teigimu, jo kartai atsivėrė daugybė galimybių.

,,Dažnai sakau, kad mes ,,pražiopsojome„ interneto revoliuciją pasaulyje, nes buvome užsiėmę rimtesniais dalykais – valstybės atkūrimu, – šmaikštauja pašnekovas. – Kartais atrodo, kad mes tą momentą praleidome. Iš tikrųjų tos galimybės nedingo, šiandien jos dar didesnės.“

REKLAMA

Verslo startas – Kovo 11 d.

Į verslą V. Lašas pasinėrė, kai pastebėjo nišą – prastą sovietinio pašto darbą ir kurjerių tarnybos nebuvimą.

,,Baigęs tuometinį Kauno politechnikos institutą likau dirbti mokslo darbą, – prisimena verslininkas. – Tada bandžiau dalyvauti tarptautinėse konferencijose, bet sovietinis paštas veikė taip, kad atsakymą į paraišką gaudavau tik tada, kai konferencija jau buvo praėjusi."

Susidūręs su šia problema jis sugalvojo įkurti kurjerių tarnybą.

,,Pirmiausia kilo poreikis dėl to, kad tos paslaugos reikėjo pačiam, bet pasirodė, kad jos reikėjo ir aplinkiniams, – aiškina verslininkas ir primena simbolinę kompanijos starto datą: – Verslą pradėjome išsiųsdami apie Kovo 11 d. nepriklausomybės aktą pranešančius laikraščius. Sukomplektavome 12 siuntų ir jas išsiuntėme lietuvių bendruomenėms visame pasaulyje. Kartu pridėjome laišką su prisistatymu.“

REKLAMA

Pirmasis V. Lašo verslas sėkmingai veikia jau 22 metus, per tą laiką verslininkas pasinėrė dar į kelias iniciatyvas, susijusias su technologijomis ir aplinkosauga.

Verslininkas ir akademikas

Į savo sukurtus verslus V. Lašas teigia žvelgiantis iš akademiko pozicijų – kolegas skatina mokytis pačius ir parodo reikiamą kryptį.

,,Mano darbotvarkė šiandien labai įvairi, turiu vis daugiau visuomeninių pareigų, nes negali būti ilgai toje pačioje vietoje, – tikina V. Lašas. – Jei žmogui neduosi įdomaus darbo, kaip iššūkio ką nors pasiekti, jis nejaus pasitenkinimo. Man, kaip dėstytojui, skatinančiam mokytis, taip daug įdomiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslininkas sako savo verslo filosofiją pasiskolinęs iš akademinės aplinkos: ,,Jei nori, kad studentas išmoktų, turi laikyti rankas už nugaros ir leisti jam viską padaryti pačiam.“

Imasi avantiūrų

Darbu jis stengiasi sudominti ne tik darbuotojus, bet ir save.

,,Esu keliavęs ir su krovininiais lėktuvais – labai įdomus patyrimas, – apie vieną iš savo avantiūrų pasakoja V. Lašas. – Tai lyg keliauti autostopu lėktuvais – gana retas keliavimo būdas. Taip vykau į automobilių parodą Ženevoje, naktį su dviem persėdimais. Esu taip vienai dienai ir į Niujorką nuskridęs, ten geriau – laivo vadas ir kavos pasiūlė, pabendravome su įgula."

REKLAMA

Paklaustas, kokių dar avantiūrų yra patyręs, jis prisiminė kitą svarbų iššūkį – kelionę mažu lėktuvėliu per Atlanto vandenyną.

,,Vieną partnerio lėktuvėlių reikėjo nuskraidinti į Pietų Amerikos valstybėlę Surinamą, tad nusprendėme keturiese juo perskristi Atlantą, – šypsosi V. Lašas. – Buvo labai įdomi kelionė, reikėjo daug pasirengti. Mūsų lėktuvas net du kartus susidūrė su paukščiais, vienas dar tik pakilus įskrido į variklį, kitas leidžiantis Grenlandijoje trenkėsi į priekinį stiklą. Bet nuskridome laimingai."

REKLAMA

Pasak verslininko, sėsliai gyventi jam neleidžia nuolatiniai iššūkiai, kuriuos pats sukuria. Su žmona Audrone užauginę du vaikus, pora įsivaikino dar du mažamečius: ,,Jau penkerius metus auginame du mažuosius, kuriuos paėmėme iš globos namų. Tai nelengvas iššūkis, bet jis neduoda užsidaryti su dirbtinėmis problemomis, atsirandančiomis, kai viskas sekasi. Jie gerai atstato į vėžes."

Darbas kaip laisvalaikis

Darbą ir laisvalaikį verslininkui atskirti sunku, nes jis sukūrė tokius verslus, kurie tapo jo gyvenimo būdu, ypač jei į juos gali pažvelgti žaismingai, kaip tai daro V. Lašas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

,,Prieš kelerius metus su draugais skridome slidinėti į Šiaurės Italiją, – prisimena jis. – Aš į bagažą įsimečiau UPS uniformą ir vieną dieną kėliausi 4 val. ryto, važiavau į Veroną padirbėti su UPS kurjeriu. Tai buvo puiki ekskursija, pamačiau, kaip atrodo miestas, išmokau gal 25 itališkus žodžius, kuriuos vartojau atiduodamas siuntas."

Pasak verslininko, jei tavo darbas įdomus, niekuomet nepervargsti.

,,Tai jau gyvenimo būdas. Mes net juokaujame, kad mūsų kraujas tampa rudas, rudos UPS uniformos spalvos, – šypsosi pašnekovas. – Nors esame didelio tinklo dalis, mūsų verslas tebėra lietuviško kapitalo, todėl galime daug dalykų padaryti lanksčiau, eksperimentuoti."

REKLAMA

Tarp jau atliktų eksperimentų verslininkas vardija savo iniciatyvą ,,Pasiskirk atlyginimą pats", kai darbuotojai patys nusistatė sau algas ir taip pateko net į Londone išleistą vadybos inovacijų vadovėlį.

Svarbu rimti iššūkiai

Pradedantiesiems verslininkams V. Lašas pataria viena: tiesiog pradėti ir suformuluoti ambicingus uždavinius. ,,Dažnai kenčiame dėl to, kad uždaviniai yra paprasti ir nuobodūs, pasidaro nebeįdomu", – tikina jis.

Pasak jo, pastaruoju metu jo galvoje sukasi naujos energetikos iniciatyvos, elektromobilių infrastruktūros plėtojimas. Pastarojoje srityje, anot V. Lašo, ypač daug pokyčių.

REKLAMA

,,Daug šnekame apie elektromobilius, bet vis dar matome juos su vairuotoju, tačiau per dešimt metų greičiausiai bus sukurti automobiliai, kurie vairuosis patys, – pasakojo V. Lašas. – Jau teko matyti ,,Google„ demonstruojamą automobilį, nuvažiavusį jau kelis šimtus tūkstančių kilometrų. Vairuotojas sėdi, bet nieko nedaro, vairuoja automobilis, sustoja prie raudono šviesoforo raudono signalo.“

Jo teigimu, pasaulis taip greitai keičiasi, kad galvojant apie ateitį kiekvienam tereikia apsispręsti, kas yra įdomu.

,,Yra daug dalykų, kurie gali uždegti daug labiau nei krepšinis ir kitas mėgstamas sportas", – įsitikinęs verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Požiūris į kosmosą keičiasi

Jis taip pat džiaugėsi, kad jo mėgstama kosmoso tema šiandien vis labiau girdima ir mažutėje Lietuvoje.

,,Keletas entuziastų, kaip Lietuvos kosmoso asociacijos įkūrėjas Vidmantas Tomkus, visiškai keičia paprastų žmonių ir valstybės institucijų požiūrį. Matome nemažą pokytį, – džiaugiasi V. Lašas. – Kai prieš metus buvo kalbama, kad tai labai svetimas dalykas Lietuvai ir ji tam nepajėgi, dabar jau vos ne kyla konkurencija, kas tą sritį kuruos.

Pasak jo, tai tik parodo, kad ir mažos grupės, ir mažos valstybės gali daug.

Paklaustas, ar pats šiandien išbandytų skrydį į kosmosą, jei tokia galimybė atsirastų, verslininkas nė nemąstęs atsakė palyginimu: ,,Jei prieš 80 metų kas nors būtų jūsų paklausęs, ar galvojate skristi lėktuvu per Atlantą kaip Darius ir Girėnas? Dauguma žmonių, kurie tuomet būtų pasakę „ne“, vėliau ne kartą savo gyvenime jį perskrido."

CV: Vladas Lašas

Gimė 1956 m. lapkričio 9 d.

Nuo 1979 m. dėstė KTU Automatikos fakulteto, Elektronikos katedroje. 1990 m. su dviem draugais įsteigė UAB ,,Skubios siuntos“, atstovaujančią bendrovių tinklui UPS. 1991 m. įkūrtos technologijų bendrovės ,,Elinta“ bendrasavininkas, dalyvauja valdant dar keletą verslų. Dalyvavo daugiau kaip 10-yje TED konferencijų, yra vienas iš svarbiausių konferencijos rėmėjų. 2010 m. su Richardu Bransonu ir keletu kitų verslininkų įkūrė organizaciją ,,Carbon War Room".FAKTAI: V. Lašo verslai ir iniciatyvos

REKLAMA

,,UPS Skubios siuntos" – siuntų gabenimo tarnyba.

,,Elinta„ – vienas didžiausių pramonės automatizavimo paslaugų ir produktų tiekėjų Lietuvoje. ,,Globaltus“ – elektroninės komercijos projektus kurianti įmonė. ,,Elinvision„ – įmonė kurianti, gaminanti ir įgyvendinanti vaizdų apdorojimo sprendimus. ,,Pakviesk draugą į Lietuvą“ – organizacijos ,,Global Lithuanian Leaders„ įgyvendinama iniciatyva skirta paskatinti lietuvius pakviesti savo užsieniečius draugus aplankyti Lietuvą. ,,Carbon War Room“ – nepelno siekianti organizacija. Pasinaudojant verslais, diegiamos prieinamos technologijos, stabdančios klimato kaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų