REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Milijardines apyvartas turintys tarptautiniai kontrabandininkų tinklai per Rolando Pakso vadovaujamą Prezidentūrą mėgino susidoroti su Lietuvos teisėsauga, sudavusia triuškinantį smūgį neteisėtam verslui, teigia VSD vadovas Mečys Laurinkus. Jam pritaria A. Paulauskas, o premjeras šiuos teiginius kategoriškai neigia.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras Algirdas Brazauskas antradienį interviu Lietuvos nacionaliniam radijui sklaidė nuogąstavimus dėl kontrabandininkų įtakos valstybei.

REKLAMA

"Jokiu būdu nesutinku, kad kontrabandininkai galėjo turėti ir daryti kokią nors reikšmingą įtaką valstybės vidaus arba užsienio politikai", - sakė A.Brazauskas.

Premjeras pabrėžė, kad kontrabanda buvo ir išlieka opi valstybės problema, vienas Vyriausybės darbo prioritetų. A.Brazauskas vylėsi, kad paskyrus naują Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovą Jurgį Jurgelį kovoje su kontrabandininkais bus pasiekta pažangos.

A.Brazauskas patvirtino, kad Vokietijos ir Didžiosios Britanijos teisėsaugininkai padėjo užkirsti kelią gerai organizuotai tarptautinei kontrabandai per Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Seimo vadovas Artūras Paulauskas antradienį žurnalistams patvirtino, jog buvo informuotas apie kontrabandininkų siekius pakeisti aukštus valstybės pareigūnus.

"Spalio mėnesio pabaigoje VSD vadovas pasidalino informacija, jog kontrabandistai aktyviai veikė, stengdamiesi parinkti ne tik vadovus, bet ir žemesnio rango vadovus. VSD vadovas matė didelį pavojų tarnybai, jam išvykus iš Lietuvos", - sakė A.Paulauskas.

Pasak A.Paulausko, "kontrabandininkų tikslas buvo vienas - pakeisti M.Laurinkų kaip vadovą, kurio niekaip negali įveikti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"VSD persekiojimas ir prokuratūros tyrimai trukdo jiems gyventi ir daryti nusikaltimus", - sakė jis.

"Tai didžiuliai pinigai, kurie daromi iš nelegalios veiklos, bet koks jų pajudinimas susilaukia reakcijos. Aš manau, jog jie bet kokiais būdais bando užsitikrinti sau ramų gyvenimą", - sakė A.Paulauskas.

Pirmadienio vakarą Lietuvos televizijos laidoje "Visuomenės interesas" VSD generalinis direktorius paviešino, jo teigimu, gilumines Prezidentūros skandalo priežastis.

Anot M.Laurinkaus, prieš pusantrų-dvejus metus Lietuvoje kilo "nauja organizuoto nusikalstamumo banga", turinti ryšių su Rusijos organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis, taip pat - ir su kontroversiškai vertinamo Rusijos verslininko Anzorio Aksentjevo-Kikališvilio vadovaujama "Associacija XXI vek".

REKLAMA

Anot M.Laurinkaus, remiantis vienos neįvardytos valstybės pateiktais duomenimis, cigarečių kontrabandos Europoje apyvartos siekė 15 milijardų litų. Dalis kontrabandininkų pelno buvo skiriama tarptautinio terorizmo finansavimui.

M.Laurinkaus teigimu, kontrabandininkai, besivertę iš cigarečių tranzito per Lietuvą, "pradėjo kampaniją prieš VSD, nes jie patyrė milžiniškus nuostolius".

Pasak VSD vadovo, smūgis nusikaltėliams pavyko dėl trijų priežasčių: kokybiškai atsinaujino teisėsauga ir jos agentūrinis tinklas, smarkiai pagerėjo teisėsaugininkų techninės galimybės, Lietuvos pareigūnai pradėjo bendradarbiauti ir keistis "labai rimta informacija" su NATO valstybių teisėsaugininkais.

REKLAMA

"Šio smūgio (kontrabandininkai) negalėjo atleisti, ir prasidėjo ieškojimas būdų, kaip nukreipti ugnį ne tik prieš VSD, bet ir prieš sustiprėjusią Lietuvos teisėsaugą", - sakė M.Laurinkus.

"Buvo surastas būdas, pasinaudojant po rinkimų nepatyrusia Prezidentūra, ir, matyt, daugeliu kitų aspektų, - surasti kontaktą, daryti įtaką, sutrukdyti teisėsaugos veiklai, ir, jeigu įmanoma, nuimti vadovus. Tai viskas yra patvirtinama, ir iš dalies mes (duomenis) pateikėme ir (Laikinajai parlamentinei tyrimo) komisijai, kuriai vadovavo Aloyzas Sakalas", - sakė M.Laurinkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinoma, pernai gruodį ši komisija patvirtino, jog R.Paksas dėl savo ryšių yra pažeidžiamas, ir tai kelia pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui. A.Sakalo komisijos išvadas patvirtino ir Seimo specialioji tyrimo komisija, suformulavusi šešis kaltinimus R.Paksui pažeidus Konstituciją ir priesaiką.

Antradienį Seime apsilankęs kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus žurnalistams teigė jau prieš porą metų žinojęs apie kontrabandos mastus.

"Šita medžiaga man buvo pristatyta jau beveik prieš du metus. Aš mačiau schemas, aš mačiau, kas dalyvauja, kokios valstybės dalyvauja. Buvo duota mano žalia šviesa toliau VSD konfidencialiai dirbti su kitomis užsienio valstybėmis, kad ta kontrabanda būtų sustabdyta ir sunaikinta", - sakė V.Adamkus.

REKLAMA

Anot VSD vadovo, nusikaltėliai, naudodamiesi tarpininkais, tokiais, kaip verslininkė Renata Smailytė, "bandė praeiti į šią instituciją (Prezidentūrą), kad turėtų įtaką teisėsaugai, turėtų priėjimą prie informacijos, o svarbiausia - priėjimą prie technikos priemonių".

Anot M.Laurinkaus, "mafijos atstovai pastebėjo du dalykus - viena, kad prezidentas tikrai pažeidžiamas dėl ryšių su (dosniausiu rinkimų kampanijos rėmėju Jurijumi) Borisovu" bei tai, kad "Prezidentūros žmonės iš anksto buvo nusiteikę prieš VSD, tai jau buvo deklaruota (prezidento) rinkimų kampanijos metu".

REKLAMA

"Aš nesakau, kad Prezidentūros žmonės buvo kalti dėl to, galbūt jie nežinojo. Čia nėra kaltinimas. Mes tik norėjome išsiaiškinti, kokie dalykai vyksta, ir per dvi komisijas atsiskleidė daug dalykų. Manau, kad užkirtome tam kelią, daugiau to nebebus", - sakė M.Laurinkus.

Lapkritį paviešintoje VSD pažymoje "Dėl grėsmių nacionaliniam saugumui" be kita ko, buvo atkreipiamas dėmesys į R.Pakso aplinkos ryšius su tarptautiniais nusikaltėliais iš Rusijos. Po dviejų parlamentinių komisijų tyrimo įtarimai R.Paksui tiesiogiai susijus su nusikaltėliais nebuvo pagrįsti, tačiau surinkta pakankamai duomenų, liudijančių pašalinių asmenų įtaką prezidentui ir kitiems valstybės pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų