REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dek­la­ruo­ti pa­ja­mas jau įpra­to dau­gu­ma dir­ban­čių žmonių. Taip tar­si su­ve­da­mos ga­lu­ti­nės są­skai­tos su vals­ty­be. Kiek ne­pri­mo­kė­jo­me mo­kes­čių – grą­ži­na­me. Pi­lie­čiui sko­lin­ga vals­ty­bė aki­vaiz­džiai nau­do­ja­si ga­li­my­be grą­žin­ti kuo mažiau. Mo­kes­čių ins­pek­to­riai ži­no, kas yra MPNPD. O mes?

REKLAMA
REKLAMA

Mįs­lin­ga­sis MPNPD

Šiau­lie­čiai Gin­tau­tas ir Mil­da, kaip ir dau­gu­ma ša­lies dir­ban­čių gy­ven­to­jų, šie­met dek­la­ra­vo pa­ja­mas. Ro­dos, cen­tas prie cen­to – ki­še­nė­je ne­tru­kus tu­rė­tų at­si­ras­ti pa­pil­do­mi 70 li­tų, ku­rių vals­ty­bė per­nai šei­mai ne­su­mo­kė­jo.

REKLAMA

Pa­žįs­ta­ma bu­hal­te­rė, per­žvel­gu­si šei­mos dek­la­ra­ci­jas, nu­sta­tė, kad ga­li­ma su­si­grą­žin­ti ko­ne tri­gu­bai dau­giau. Mat sutuok­ti­nių pa­ja­mos skir­tin­gos ir bu­vo dirb­ta ne vi­sus me­tus. To­kia ga­li­my­bė at­si­ra­do paaiš­ki­nus, kas yra MPNPD.

MPNPD – me­ti­nis pa­pil­do­mas neap­mo­kes­ti­na­mas pa­ja­mų dy­dis. Tai ro­dik­lis, ku­ris ga­li bū­ti pri­tai­ko­mas abiem tėvams taip, kaip jiems yra nau­din­giau.

REKLAMA
REKLAMA

Bu­hal­te­rė pa­ta­rė Gin­tau­tui, nu­vy­kus į Valstybinę mo­kes­čių ins­pek­ci­ją (VMI), spe­cia­lis­tui pri­min­ti, kad MPNPD bū­tų pri­tai­ky­tas ne jam, o jo žmo­nai. Iš­gir­do konk­re­tų at­sa­ky­mą: mes jū­sų dek­la­ra­ci­ją pil­do­me, o ne žmo­nos.

„Jei spe­cia­lis­tas sa­ko, va­di­na­si taip ir yra“, – pa­ti­kė­jo Gin­tau­tas. Ga­liau­siai bu­hal­te­rė pa­ti pa­dė­jo tin­ka­mai už­pil­dy­ti dek­la­ra­ci­jas. Taip ji per me­tus pa­de­dan­ti gal šim­tui sa­vo ar­ti­mų žmo­nių, ku­riems vals­ty­bės tar­nau­to­jai ne­paaiš­ki­no to, kas nau­din­ga jiems, o ne vals­ty­bei. Pa­čiam su­si­vok­ti, net ir ži­nant, kas yra MPNPD, sun­ku. Gal rei­kia baig­ti buhal­te­rių kur­sus?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šei­ma aukš­ti­na­ma tik prieš rin­ki­mus

Gin­tau­tas ir Mil­da sa­ko pa­ju­tę, kad vals­ty­bė į juos ne­žiū­ri kaip į šei­mą. Abu su­tuok­ti­niai – to­li gra­žu ne bu­hal­te­riai ir mo­kes­čių smulk­me­nos jiems neį­kan­da­mos.

„Tai kar­to­ja­si kas­met. Au­to­ma­tiš­kai ap­skai­čiuo­ja­me – gau­na­me vie­ną su­mą. Pa­tiks­li­na­me su VMI spe­cia­lis­tu – su­ma pa­kin­ta. Per­žiū­rė­jus vis­ką su pa­žįs­ta­mu bu­hal­te­riu – gau­na­me dar apie šim­tą li­tų. Taip išei­na, kad mes pa­tys tu­ri­me tap­ti pu­siau bu­hal­te­riais ar­ba tu­rė­ti pa­žįs­ta­mų šios pro­fe­si­jos at­sto­vų“, – sa­ko Gin­tau­tas.

REKLAMA

Su dek­la­ra­ci­jo­mis su­si­du­rian­tys bu­hal­te­riai pa­ste­bi sa­va­nau­diš­ką vals­ty­bės ten­den­ci­ją: kai bū­na pa­tiks­li­na­mos deklara­ci­jas – vie­no su­tuok­ti­nio MPNPD pri­tai­ko­mas ki­tam – prieš grą­žin­da­mi VMI kruopš­čiai pa­tik­ri­na, ar ne per daug pi­lie­tis „pra­šo“. Kai pi­lie­tis pil­do dek­la­ra­ci­jas net su spe­cia­lis­to pa­gal­ba, nie­kas ne­tik­ri­na, ar jau „iš­nau­do­tos“ abiejų su­tuok­ti­nių ga­li­my­bės. Ne­va tai – kon­fi­den­cia­lu.

REKLAMA

Dek­la­ruo­ja­mas po­žiū­ris

Ki­ta šei­ma, Vi­gin­tas ir Gra­ži­na, au­gi­nan­tys tris ma­ža­me­čius vai­kus, pa­ja­mas dek­la­ra­vo pir­mą kar­tą. Sta­lius ir na­mų šei­mi­nin­kė – to­kios šių Lie­tu­vos pi­lie­čių pro­fe­si­jos. Gra­ži­na praė­ju­sius me­tus bu­vo vai­ko au­gi­ni­mo ato­sto­go­se.

Dek­la­ra­vo praė­ju­sių me­tų pa­ja­mas. Ap­si­džiau­gė, kad at­gaus per­mo­kė­tus 200 li­tų. Sa­vo džiaugs­mu pa­si­da­li­jo su pažįs­ta­ma bu­hal­te­re. Ši per­žiū­rė­jo jų pen­ke­rių me­tų dek­la­ra­ci­jas. Pa­si­ro­do, kad vals­ty­bė šei­my­nai tu­rė­tų grą­žin­ti per 970 li­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gra­ži­nai ir Vi­gin­tui ki­lo klau­si­mas, ko­dėl mo­kes­čių ins­pek­to­riai nu­ty­li, kad vals­ty­bė yra sko­lin­ga sa­vo pi­lie­čiams? Kodėl jie iš­kart ne­ga­li ap­skai­čiuo­ti, kiek šei­ma per­mo­kė­jo vals­ty­bei?

„Vy­riau­sias vai­kas grei­tai iš­vyks stu­di­juo­ti. Da­bar jau ži­nau, kad ir vai­kų stu­di­jos kaž­kaip vei­kia mū­sų neapmokestina­mą­jį pa­ja­mų dy­dį. Ta­čiau vals­ty­bė mums to ne­paaiš­kins ir ne­pri­tai­kys, jei pa­tys ne­su­sip­ra­si­me. Taip vals­ty­bė dekla­ruo­ja sa­vo po­žiū­rį į šei­mą. O juk da­bar po­li­ti­kai vi­sa gerk­le šau­kia, kad šei­ma – vals­ty­bės ląs­te­lė. Mums be­lie­ka tik kreip­tis į as­me­ni­nį bu­hal­te­rį“, – tvir­ti­na Gra­ži­na.

REKLAMA

Komentaras: su­tuok­ti­nio pa­ja­mos – kon­fi­den­cia­lios

Vir­gi­ni­ja Pab­rė­žie­nė, Šiau­lių ap­skri­ties vals­ty­bi­nės mo­kes­čių ins­pek­ci­jos Mo­kes­ti­nių prie­vo­lių de­par­ta­men­to di­rek­to­rė:

– Atk­rei­pia­me dė­me­sį į Mo­kes­čių ad­mi­nist­ra­vi­mo įsta­ty­mo 38 str. 1 da­lies nuo­sta­tą, kad in­for­ma­ci­ja apie mo­kes­čių mo­kė­to­ją, pa­teik­ta mo­kes­čių ad­mi­nist­ra­to­riui, tu­ri bū­ti lai­ko­ma pa­slap­ty­je ir nau­do­ja­ma tik tei­sė­tiems tiks­lams.

REKLAMA

Pil­dant me­ti­nę pa­ja­mų dek­la­ra­ci­ją vie­nam iš su­tuok­ti­nių, in­for­ma­ci­ja apie ki­to su­tuok­ti­nio gau­tas pa­ja­mas ir tai­ky­tą PNPD (pa­pil­do­mas neap­mo­kes­ti­na­mas pa­ja­mų dy­dis) ne­tei­kia­ma. Va­di­na­si, tik tar­pu­sa­vy­je su­si­ta­rę su­tuok­ti­niai, dek­la­ruo­da­mi pa­ja­mas, ga­li nu­ro­dy­ti MPNPD pa­si­rink­tą san­ty­kį.

Gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­čio įsta­ty­me yra nu­ma­ty­ta, kad tė­vams, au­gi­nan­tiems vai­kus iki 18 me­tų, taip pat vyresnius, jei­gu jie mo­ko­si die­ni­nė­se bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lo­se, už kiek­vie­ną au­gi­na­mą vai­ką yra tai­ko­mas papildo­mas neap­mo­kes­ti­na­ma­sis pa­ja­mų dy­dis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už pir­mą vai­ką tai­ko­mas 100 li­tų PNPD, už ant­rą ir kiek­vie­ną pa­skes­nį vai­ką – 200 li­tų PNPD, da­li­jant PNPD su­mą kiek­vie­nam iš tė­vų per pu­sę. Jei­gu gy­ven­to­jas vai­kus au­gi­na vie­nas, jam tai­ko­mas vi­sas PNPD. Tas pa­ts ir įvai­kiams.

Pa­gal mi­nė­tą įsta­ty­mą, me­ti­nis PNPD tai­ko­mi jų pa­si­rink­tu san­ty­kiu. Va­di­na­si, tuo at­ve­ju, jei­gu vie­nas iš tė­vų ga­vo su dar­bo san­ty­kiais su­si­ju­sių pa­ja­mų, o ki­tas ga­vo vien neap­mo­kes­ti­na­mų­jų pa­ja­mų ar­ba ne­pil­nai pa­si­nau­do­jo MPNPD, tai ne­pa­si­nau­do­ta da­li­mi ga­li pa­si­nau­do­ti su­tuok­ti­nis. Ka­dan­gi MPNPD tė­vams tai­ky­mas yra leis­ti­nas jų pačių pa­si­rink­tu san­ty­kiu, abu tė­vai tu­rė­tų tar­pu­sa­vy­je pa­si­tar­ti ir nu­spręs­ti dėl MPNPD pa­si­skirs­ty­mo.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų