REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo 8-osios proga Seimo narys, valstietis Jonas Jarutis parengė įstatymo projektą, kuriame planuojama pinigais skatinti partijas kviesti moteris į rinkimų sąrašus. Agnė Širinskienė griežtai vertina kolegos siūlymą – tai žemina žmogaus orumą.

Kovo 8-osios proga Seimo narys, valstietis Jonas Jarutis parengė įstatymo projektą, kuriame planuojama pinigais skatinti partijas kviesti moteris į rinkimų sąrašus. Agnė Širinskienė griežtai vertina kolegos siūlymą – tai žemina žmogaus orumą.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt iš savo šaltinių gavo Seimo narės A. Širinskienės laišką, skirta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariams. Politikė laiške kritikuoja kito valstiečio, J. Jaručio, parengtą Politinių partijų įstatymo pakeitimo projektą, kuriame siūloma, skiriant finansavimą partijoms, atsižvelgti, kiek jų sąrašuose yra moterų.

Daugiau lyčių lygybės – daugiau pinigų

J. Jaručio rengtame įstatymo pakeitime siūloma keisti partijų finansavimo tvarką, atsižvelgiant į lyčių pasiskirstymą rinkiminiuose sąrašuose.

REKLAMA
REKLAMA

Partijos kandidatų sąrašas būtų laikomas siekiančiu užtikrinti lyčių atstovavimo lygybę, jei jame būtų ne mažiau kaip trečdalis mažiau atstovaujamos lyties kandidatų, pavyzdžiui, moterų.

REKLAMA

Pavyzdžiui, jei sąraše yra 100 kandidatų, užtikrinančiu lyčių lygybę sąrašu laikomas tas, kuriame yra ne mažiau nei 33 moterys.

Taip pat sąrašas atitiktų šį kriterijų, jei kandidatų sąrašo pirmajame trečdalyje ne mažiau kaip 1/3 visų kandidatų buvo mažiau atstovaujamos lyties.

Pavyzdžiui, jei partijos kandidatų sąraše yra 90 asmenų, tarp pirmų 30 kandidatų turi būti bent 10 moterų.

Pagal tai, įstatymo rengėjų nuomone, galima skirstyti ir valstybės asignavimus politinėms partijoms. Valstybės biudžeto pinigai politinių partijų veiklai finansuoti yra paskirstomi pagal Seimo, savivaldybių tarybų rinkimų, rinkimų į Europos Parlamentą rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal dabar galiojančią tvarką, kuo daugiau balsų daugiamandatėje apygardoje partija ar koalicija gauna, tuo daugiau pinigų iš valstybės ji gali tikėtis. Siūloma, kad finansavimas būtų didinamas, jei atitinka bent vieną arba abu Seimo nario pasiūlytus lyčių atstovavimo lygybės kriterijus.

Naujienų portalo tv3.lt šaltinių teigimu, įstatymo projektas derintas su Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK).

Ar norime lygiuotis į trečiojo pasaulio šalis?

Toks kolegos siūlymas nesužavėjo kitos valstiečių frakcijos narės A. Širinskienės. Partiečiams siųstame laiške, kuris pateko ir į naujienų portalo tv3.lt rankas, politikė rašo, kad siūlymas partijas pinigais skatinti į savo sąrašus įtraukti moteris yra būdingas trečiojo pasaulio valstybėms, tokioms kaip Papua Naujoji Gvinėja ar Uganda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai diskusinis būtų klausimas: ar mes lygiuojamės į paminėtas valstybės, ar vis tik žiūrime į likusią Europą ir tikime, pasitikime partijų sąmoningumu, atsakomybe bei į ją aiškiai apeliuojame“, – partijos kolegų klausė A. Širinskienė.

Politikė priminė, kad formuojant Vyriausybę LVŽS, o ypač premjeras Saulius Skvernelis, aktyviai viešojoje erdvėje pasisakė už tai, kad svarbiau ne lytis, o žmonių profesionalumas.

„Kokia mūsų komunikacinė žinutė: kažkas pasikeitė, svarbiau lytis, o ne profesionalumas, išmanymas?  Nenorime į sąrašus pritraukti moterų kol mums, kaip partijai, valstybė nesumokėjo papildomai ir taip norime užsidirbti? Manau, iš opozicijos dar ne tokių klausimų sulauksime“, – rašė Seimo narė.

REKLAMA

Pasak A. Širinskienės, ji pati visą gyvenimą su vyrais universitete ir politikoje konkuravo idėjomis ir darbais, bet niekada dėl to nesiskundė ir jautėsi lygiavertė.

„Vyrai, žinokite, man, kaip moteriai, nereikia tokio projekto ir tokio jausmo, kad partijos sąrašuose moteris gali atsidurti vien dėl to, kad už ją, kaip už kokį ne visai „pilnavertį“ daiktą, partijai primokama, kad tik kažkaip pasiimtų, o ne kviestų kaip partnerę, dėl jos gebėjimų, idėjų ar pasiekimų. Mane, kaip žmogų, tokia mintis žemina, kad galiu atsidurti sąrašuose vien dėl to, kad partijai valstybė „sumokės“ už mane daugiau“, – rašė A. Širinskienė.

REKLAMA

Politikė siūlo vietoje to, kad būtų „mokama“ už moteris politikes, partijoms pasirašyti susitarimą dėl rekomenduojamų kvotų.

Nenori, kad už moteris mokėtų pinigus

Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė A. Širinskienė, J. Jarutis šiuo įstatymo projektu antradienį pasidalijo su partijos kolegomis.

„Kas man tame pasiūlyme stringa, kad už moterų buvimą mokami pinigai. Man tai su žmogaus orumu nesuderinamas dalykas“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Seimo narė pažymėjo, kad moterų dalyvavimo politikoje reguliavimas nėra dažnas Europos valstybėse, Skandinavijos šalyse, kurios išsiskiria gerai užtikrinta lyčių lygybe, tokios priemonės nėra taikomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Etiopija, visokie dramblio kaulo krantai... Nežinau, ar jos Lietuvai yra pavyzdys“, – svarstė A. Širinskienė.

Politikė siūlo lyčių lygybę politikoje užtikrinti taikant minkštąsias priemones, pavyzdžiui, diskusiją tarp partijų.

„Man toks keistas principas, bukai žiūrėti į lytį, nežiūrėti į žmogaus profesionalumą, nežiūrėti į jo idėjas, rinkti žmogų tik dėl jo lyties ir dar mokėti už tai pinigus. Tai atrodo neoriai“, – įsitikinusi A. Širinskienė.

Diskusija Kovo 8-osios proga

J. Jaručio teigimu, įstatymo projektas nėra registruotas ir nežinia, ar bus. Pasak Seimo nario, projektas išplatintas įvertinti frakcijos kolegoms, tačiau nėra priimtas sprendimas, ar šis įstatymo pakeitimas skinsis kelią parlamente.

REKLAMA

„Kovo 8-oji yra proga pakalbėti apie mūsų moterų įsitraukimą į politiką ir visuomeninį gyvenimą“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo J. Jarutis.

Seimo nario nuomone, nacionalinio lygmens politikoje moterų yra daugiau nei, pavyzdžiui, regioninėje politikoje, tad, J. Jaručio įsitikinimu, reikia ieškoti būdų, kaip būtų galima paskatinti moteris žengti į politiką.

„Pasaulyje yra įvairių formų to reguliavimo. <...> Čia ne naujas dviratis, tokių dalykų yra ir apie tai diskutuosime artimiausioje ateityje“, – kalbėjo J. Jarutis.

Iš 141 Seimo nario, 34 yra moterys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų