REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Opoziciniai valstiečiai reikalauja Vyriausybės taisyti klaidą ir pakeisti taivaniečių atstovybės pavadinimą. To nori ir dalis konflikto paliestų verslininkų, kurie sako, kad niekas, išskyrus mus, savo noru nesirenka prarasti augančios Kinijos rinkos.

Opoziciniai valstiečiai reikalauja Vyriausybės taisyti klaidą ir pakeisti taivaniečių atstovybės pavadinimą. To nori ir dalis konflikto paliestų verslininkų, kurie sako, kad niekas, išskyrus mus, savo noru nesirenka prarasti augančios Kinijos rinkos.

REKLAMA

Bet iš ekspertų skrieja ir perspėjimai – pulti atsiprašinėti ir gerintis kinams taip pat pavojinga, galime likti kvailio vietoje. Nors Lietuvai skamba vis daugiau tarptautinio palaikymo, bet mūsų verslininkų tas neguodžia – sako kol kas palaikymas tik popierinis ir abejoja, kad dėl Lietuvos didžiosios valstybės aukos savo komercinius interesus. Laikytis tvirtai šiandien dėl gimtadienio nedirbusį Gabrielių Landsbergį ragina jo senelis, profesorius Vytautas Landsbergis.

Nausėdai įtemptos dienos. Ir ne tik dėl ginčų su Gabrieliumi Landsbergiu. Šiandien pranešta, kad pareigas paliko jo atstovė spaudai Raminta Stanaitytė-Česnulienė, ji neišdirbo nė metų. Tai jau trečias aukštas komunikacijos pareigas palikęs patarėjas per dvejus su puse kadencijos metų. Kai kurie politologai svarsto, kad prie pokyčių galbūt prisidėjo ir komunikacija ginčijantis su valdančiaisiais dėl Kinijos. Bet mato ir gilesnių problemų.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai čia jau ką nori, tą daryk, bet kai Prezidentas išeina ir pasako apie tai, kad tai pavadinimai kažkokie ne tokie jau priimti ir kad čia klaidos, nors tai yra jo paties kuruojama sritis, tai žinot, na, kyla klausimų ne tik dėl komunikacijos“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

REKLAMA

Bet pats prezidentas šiandien galvoja ne apie tai: „Laba diena, prezidente, dėl Kinijos trumpą komentarą gal? — Kitą savaitę bus metinis mūsų vidaus… — Šiandien niekaip? — Šiandien kultūra. Tiktai kultūra galvoj.“

Gabrieliui Landsbergiui turbūt, irgi ne Kinija galvoje. Šiandien jo gimtadienis, todėl 40-mečio proga jis apskritai pasiėmė laisvadienį. Šiomis dienomis į anūko pusę stojo ir profesorius Vytautas Landsbergis. Nausėdai pareikalavus deeskalacijos su Kinija plano, profesorius feisbuke parašė „Pasiųsk jiems šiferio, Gabrieliau“. O vakar ironiškai parašė, kad dėl žaibų išlydžių šalyje, debesims pasiūlyta parengti deelektrifikacijos planą. 

REKLAMA
REKLAMA

Bet opoziciniai „valstiečiai“ palaiko prezidento žodžius, kad taivaniečių atstovybės pavadinimas buvo klaida. Reikalauja, kad Vyriausybė pavadinimą keistų, ir sako, kad priešingu atveju tą padarys patys. Kai pateks į valdžią.

„Jeigu mes būtume valdžioje, šito sprendimo nebūtų. O mes joje būsime ir kada nors jis bus atšauktas“, – tikina valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Karbauskio pozicijai pritaria dalis verslo atstovų. Sako jau dabar lenkai vilioja mūsų įmones perkelti verslus pas juos ir išvengti problemų dėl politikų.

„Tikrai Kinijos rinkos šiai dienai niekas negali atsverti. Kinija yra labai svarbi rinka, ir ta rinka yra auganti, ir į ją orientuojasi visi, ir mūsų partneriai Amerikoje, ir mūsų partneriai Europoje. Kinija yra labai svarbi, ir Kinijos aukoti negalime. Mes pirmieji pasaulyje, kurie sumąstėme paaukoti Kinijos rinką. Na, ir sakykime, eksperimentas nepavyko“, – teigia Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos vadovas Sigitas Besagirskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kad Lietuva galėtų jėga susitvarkyti manau, kad nerealu prieš tokį konkurentą, o gudrumo man kažkaip pritrūko“, – sako „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis.

Atsargiai žiūrima į Taivano pažadus ir dėl investicijų, nedžiugina ir pačios Lietuvos žadamos paskolos verslams.

„Visą laiką sakiau, kad kiekvieno skęstančiojo gelbėjimas yra pačio skęstančiojo reikalas ir kad mūsų valdžia niekados tuo verslu neužsiiminėjo, nesvarbu kokia valdžia bebūtų“, – teigia D. Dundulis.

Savo palaikymą Lietuvai išreiškė Jungtinės valstijos ir didžiausia Europos ekonomika – Vokietija.

„Mes esame susirūpinę dėl Kinijos Vyriausybės bandymų gąsdinti Lietuvą. Valstybę, su mažiau, nei 3 milijonais gyventojų. Kinija spaudžia Europos ir JAV kompanijas neleisti kurti produktų iš Lietuvoje pagamintų komponentų. Visa tai daroma, nes Lietuva nusprendė gilinti ekonominius ryšius su Taivanu“, – kalba JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken.

REKLAMA

„Mes, kaip europiečiai, solidariai stovime Lietuvos pusėje“, – teigia Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock.

O anot tarptautinės žiniasklaidos, Europos sąjungai pirmininkaujanti Prancūzija jau ieško būdų, kaip atsakyti Lietuvą skriaudžiantiems kinams. Bet mūsų verslininkų tai labai neguodžia.

„Mes sulaukiame labai daug palaikymo iš Europos, bet tas palaikymas popierinis, realybėje niekas nesikeičia. Kiek teko kalbėti su kitų šalių verslininkais, jie tiesiai šviesiai sako, mūsų valstybės neaukos savo komercinių interesų vardan Lietuvos. Nei vokiečiai, nei prancūzai, nei britai, nei italai niekas neaukos, todėl, kad patys matom, kiek investuota į Kiniją“, – komentuoja S. Besagirskas.

REKLAMA

Bet, kaip išspręsti šią krizę, kol kas neaišku. Nors Nausėda laukia Landsbergio santykių su Kinija deeskalavimo veiksmų plano, ekspertai sako, kad reikia būti atsargiems.

„Jeigu jūs kažką flirtuosit su Kinija, oi, patikėkit, jus išgręš ir išmes. Kinija išnaudojus jus maksimaliai, iš jūsų išsijuoks ir išsityčios.“, – teigia mokslo tarybos valdybos narys Rimantas Rudzkis.

Užsienio reikalų ministerija dabar viltis deda į Briuselio pagalbą, nors mūsų diplomatai nėra sakę, kad būtų derinę taivaniečių atstovybės atidarymą su Europos kolegomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų