• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pirmojo Seimo rinkimų turo valdančiuosius turi kamuoti pagirios. Rinkėjai aiškiai pareiškė savo nuomonę – už tris valdančiąsias partijas balsavo tik ketvirtadalis rinkėjų. Tačiau tai tik pradžia. Politologai prognozuoja, kad vienmandatėse apygardose valdantieji neturės jokių šansų konservatoriams ir valstiečiams.

Po pirmojo Seimo rinkimų turo valdančiuosius turi kamuoti pagirios. Rinkėjai aiškiai pareiškė savo nuomonę – už tris valdančiąsias partijas balsavo tik ketvirtadalis rinkėjų. Tačiau tai tik pradžia. Politologai prognozuoja, kad vienmandatėse apygardose valdantieji neturės jokių šansų konservatoriams ir valstiečiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausioji rinkimų komisija vis dar nesugeba pateikti galutinių pirmojo rinkimų turo rezultatų. Tačiau jie smarkiai nesikeis ir konservatorius su valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) drąsiai galima vadinti rinkimų nugalėtojais.

REKLAMA

LVŽS surinko 21,66 proc. balsų, o Tėvynės Sąjunga atsiliko vos vos ir gavo 21,55 proc. balsų.

Valdantiesiems – triuškinamas smūgis

Valdančiųjų koalicijai rezultatai buvo daugiau nei nuviliantys. Socialdemokratai liko treti surinkę 14,44 proc. balsų.

Neblogai pasirodė Remigijaus Žemaitaičio į Seimo rinkimus vedama „Tvarkos ir Teisingumo“ partija. Ji gavo 5,36 proc. balsų, nors prognozuota, kad gali ir nepakliūti į Seimą.

O liūdnos prognozės išsipildė Darbo partijai. Ji surinko tik 4,71 proc. balsų ir į Seimą nepatenka. Politologas Linas Kojala tvirtina, kad valdančiuosius ištiko krizė.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai be abejo didelis pralaimėjimas valdančiajai koalicijai, Darbo partijai, kuri per praeitus rinkimus surinko daugiausiai balsų daugiamandatėje apygardoje, dabar apskritai nepatenka į parlamentą.

Valdantieji socialdemokratai, kurie praktiškai trejus metus reitinguose pirmavo, akivaizdu, kad nebus pagrindinė partija formuojant naują valdančiąją koaliciją ir tai neatitinka partijos lūkesčių. Manau, kad tai lems vidinius svarstymus dėl socialdemokratų ateities krypties, nes akivaizdu, kad valstiečiai perviliojo dalį elektorato, kuris galėjo būti parankus socialdemokratams“ – dėstė L. Kojala.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologė dr. Ainė Ramonaitė tikina, kad socdemai daugiamandatėje nukentėjo mažiausiai iš valdančiųjų partijų.

„Nėra toks jau tragiškas tas rezultatas, daugiamandatėje socialdemokratų procentas sumažėjo ne tiek jau daug. Bet jei imsime visą koaliciją, tai vien Darbo partijos nuosmukis ką sako. Akivaizdu, kad žmonės nepalaimino valdančiosios daugumos darbų“ – sakė A. Ramonaitė.

Vienmandatėse laukia sutriuškinimas

Tačiau valdančiųjų krachas atrodo tik prasideda. Suskaičiavus, kurie kandidatai pateko į antrąjį turą, aiškiai matosi, kad pirmauja valstiečiai ir konservatoriai.

REKLAMA

Konservatoriai turi 43 kandidatus, kurie išėjo į antrąjį turą, o tai sudaro net 31,6 proc. visų kandidatų, patekusių į antrąjį turą. Valstiečiai turi 39 kandidatus (28,6 proc.).

O Valdančioji koalicija atrodo itin prastai. Net sudėjus visų trijų partijų kandidatus, jie turi mažiau nei vieni konservatoriai. Iš socialdemokratų gretų į antrąjį turą išėjo 21 kandidatas (15,4 proc.), darbiečių 5 (3,7 proc.), o „Tvarkos ir Teisingumo“ 4 (2,9 proc.) kandidatai.

Politologus labiausiai nustebino itin geras valstiečių pasirodymas vienmandatėse apygardose. „Akivaizdu, kad valstiečiai paneigė dalį prognozių, nes jiems buvo prognozuojami neprasti rezultatai daugiamandatėje apygardoje, bet silpnesnis pasirodymas vienmandatėje.

REKLAMA

Akivaizdu, kad banga, su kuria atėjo S. Skvernelis ir kiti vis tik sukėlė didelę dalį kandidatų, kurie nebuvo gerai žinomi. Tai didelis iššūkis socialdemokratams ir ne veltui pirmas darbas, kurį žada padaryti valstiečiai, tai darbo kodekso peržiūra“, - teigė L. Kojala.

Politologai prognozuoja, kad rinkimus laimės konservatoriai.

„Didžiuosiuose miestuose konservatorių pozicijos labai stiprios, neabejotinai laimės daugelyje vienmandačių. Nežinia, kaip seksis valstiečiams, nes jų netikėtai daug praėjo į antrą turą, bet galbūt jiems gali sektis sudėtingiau, nes naujokų pozicijos nėra stiprios. Nenustebčiau, jei po antro turo Tėvynės Sąjunga taptų pirmaujančia“ – tvirtino dr. A. Ramonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologai užsimena, kad tokie prasti rezultatai gali sukelti krizę tarp socialdemokratų. „Socdemams tai netikėtas smūgis vienmandatėse. Jie kaimiškose apylinkėse stipriai dominavo ir prieš dešiniuosius ir prieš koalicijos partnerius.

Stiprus pralaimėjimas vienmandatėse apygardose turėtų socialdemokratus versti susirūpinti savo partijos ateitimi, nes akivaizdu, kad socialdemokratų rinkėjus perviliojo valstiečiai. Čia tokiu byrėjimu atsiduoda“ – svarstė dr. A. Ramonaitė.

Vienmandatėse apygardose daugiau nei 50 proc. balsų surinko ir po pirmo turo iš karto į Seimą pateko trys politikai. Tai du Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Šalčininkų-Vilniaus apygardoje laimėjo Leonardas Talmontas, surinkęs 64,43 proc., o Medininkų apygardoje kandidatavęs Česlavas Olševskis surinko 57,31 proc. balsų.

Vilniaus Antakalnio apygardoje konservatorių atstovė, buvusi Finansų ministrė Ingrida Šimonytė surinko 51,54 proc. balsų ir iš karto pateko į Seimą.

Antrasis rinkimų turas vyks spalio 23 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų