• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sėkmingai apsigynę diplomus studentai dažniausiai taip ir lieka gatvėje - mat nors darbo jėgos trūksta, niekas neskuba jų įdarbinti.  Specialistai teigia, kad šiuo metu absolventų įsidarbinimo sėkmę lemia ne tik įgytos specialybės paklausumas, bet ir kiti dėsniai, rašo trečiadienio „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Diplomas atsigulė į lentyną

Marijampolietė Greta šį pavasarį sėkmingai apsigynė Kauno kolegijos Druskininkų skyriuje turizmo ir viešbučių vadybos diplomą.  Tačiau darbo pagal specialybę mergina gimtojoje Suvalkijoje ar Druskininkuose neturi.

REKLAMA

„Galbūt Vilniuje per ilgą laiką kas nors pasiūlytų. Bet gyventi man reikia šiandien, ne po mėnesio ar vėliau“, - sako mergina.

Marijampolietė neturi iliuzijų, kad užsienyje jai darbą paklos po kojomis. Ji nusiteikusi iš pradžių dirbti juodą darbą, o paskui ieškoti galimybių įgyti ten mokslo pažymėjimą, kad galėtų dirbti tai, ko Lietuvoje ketverius metus kantriai mokėsi.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai stojau mokytis turizmo ir viešbučių vadybos specialybės, man visi sakė: „Koks geras pasirinkimas, bet tik vėliau supratau, kad savo žinių negalėsiu niekam parduoti už tiek, kiek jos yra vertos“, - pasakojo Greta.

Pasak jos, beveik pusė bendrakursių jau dirba Druskininkų sanatorijose ir kurortuose, o naujokų nebereikia arba jiems siūlomas vergiškas uždarbis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistų nereikia

Mergina bandė darbo ieškotis kaimo turizmo sodybose, tačiau ir ten darbo nėra.

„Kaimo turizmas Lietuvoje yra vegetuojantis šeimyninis verslas. Kaip sugeba, taip dirba, pagrindines pajamas suplukdo pobūvių organizavimas“, - sakė turizmo vadybininkė.

Nusivylusi mergina darbo ieškojo visur, kur tik reikia vadybos patirties. Bet visur sulaukė atsakymo, kad jiems reikalingi patirties turintys specialistai. Apmaudu, sako mergina, kad darbdaviai neįvertina studijų metu įgytos praktikos.

REKLAMA

Greta sako bandžiusi darbo ieškoti darbo biržoje. Vien todėl, kad galėtų jaustis saugi. Tačiau mergina neslėpė patyrusi, kad vakarykščiam studentui susirasti gerai mokamą darbą beveik neįmanoma.

Inga LIUBERTĖ, Lietuvos darbo biržos Darbo pasiūlos ir paklausos skyriaus vedėja:

Lietuvos darbo biržoje šiemet iki liepos 1 d. užsiregistravo 3900 absolventų. Darbo biržą buvę studentai užgula liepos mėnesį. Šiemet per liepą darbo biržoje užsiregistravo per 1700 absolventų (birželį - 500). Apie 60 proc. jų yra baigę aukštąsias universitetines mokyklas ir aukštąsias neuniversitetines mokyklas.

REKLAMA

Absolventų įsidarbinimo sėkmę lemia ne tik įgytos profesijos paklausumas. Netgi įgiję populiarias vadybos ir verslo administravimo profesijas ne visi sugeba susirasti darbo. Statistika rodo, kad nemažą reikšmę įsidarbinant turi asmeninės savybės, tik paskui užsienio kalbos mokėjimas, kompiuterinis raštingumas. Be abejo, darbdavys paprastai reikalauja darbo patirties, tačiau pastaruoju metu ši situacija keičiasi. Iš specialisto pirmiausia reikalaujama žinių, noro dirbti, pranašumas būna vairuotojo pažymėjimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet ieškomiausių specialistų dešimtuke, kaip ir pernai, yra verslo paslaugų vadybininkai, pardavimo vadybininkai, administratoriai, apskaitos ir buhalterijos tarnautojai, buhalteriai, lietuvių, anglų kalbos, matematikos mokytojai, informatikos specialistai, sandėliavimo tarnautojai.

Galimybė pradėti savo verslą yra viena iš darbo rinkos politikos priemonių. Absolventai šia galimybe nesiveržia pasinaudoti. Praėjusiais metais kurti savo verslą kredito prašė vos 3 proc. visų užsiregistravusių darbo biržoje absolventų.

Absolventų statistika

21402 - Tiek studijas baigė bakalaurų

8883 - Tiek studijas baigė magistrų

11940 - Tiek studentų baigė kolegijas

12565 - Tiek yra baigusiųjų profesines mokyklas

Dalia BYČIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų