REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausiai pasaulyje žmonių turinti valstybė Indija gali pakeisti savo pavadinimą į Bharatas, nors tam ir priešinasi ženkli visuomenės dalis. Šalies vadovas Narendra Modi siekia stiprinti valstybės įvaizdį pasaulyje ir kalba apie „kolonijinės vergystės simbolio atsisakymą“, oponentai jį kaltina tuštybe ir nešvaria rinkimų kampanija.

Daugiausiai pasaulyje žmonių turinti valstybė Indija gali pakeisti savo pavadinimą į Bharatas, nors tam ir priešinasi ženkli visuomenės dalis. Šalies vadovas Narendra Modi siekia stiprinti valstybės įvaizdį pasaulyje ir kalba apie „kolonijinės vergystės simbolio atsisakymą“, oponentai jį kaltina tuštybe ir nešvaria rinkimų kampanija.

REKLAMA

Kalbos apie Indijos pavadinimo keitimą pasigirsdavo ir anksčiau, tačiau daugiausiai dėmesio sulaukė praėjusią savaitę vykusio G20 šalių lyderių susitikimo metu. Šįkart Indijoje organizuoto renginio oficialiuose pakvietimuose šalies premjero Narendra Modžio vyriausybė nurodė, kad svečiai kviečiami į Bharatą.

Pietų garbius svečius kvietė jau ne Indijos prezidentas Droupadis Murmu, o „Bharato prezidentas“.

Tą pačią dieną valdančioji Indijos partija „Bharatiya Janata Party“ (BJP) paskelbė, kad N. Modis lankysis Indonezijoje vyksiančiame Pietryčių Azijos šalių asociacijos susitikime jau kaip „Bharato premjeras“.

REKLAMA
REKLAMA

Indijos žiniasklaidoje skelbiama, kad konservatyvių pažiūrų rinkėjus atstovaujanti N. Modi valdžia gali paskelbti Indijos oficialaus pavadinimo keitimo į Bharatas rezoliuciją jau rugsėjo 18-22 vyksiančios neeilinės parlamento sesijos metu.

REKLAMA

Pagrindinė tokio sprendimo priežastis, kurią nurodo šios idėjos šalininkai – atsikratyti beveik 200 metų nešto kolonializmo jungo simbolio. „Indija“ šalį vadino Europos šalys, dar nuo Senovės Graikijos laikų, taip apibendrinant vadinant „gyventojus nuo Indo upės“. Pačioje Indijoje gyvavo Bharato pavadinimas, kildinamas nuo įtakingos vedų genties „Bharatas“.

Indijos valdžios opozicija tuo metu piktinasi tokiu neatsakingu, anot jų, valdančiųjų elgesiu. Maža to, kad valstybės pavadinimo oficialus keitimas kainuos milžiniškus pinigus šalies biudžetui, tai yra įžvelgiama ir bandymų tuo manipuliuoti politiniais tikslais.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu šiuo atveju paminėti, kad Bharatas yra toks pats oficialus šalies pavadinimas, kaip ir Indija jau ir dabar. „Indija, tai yra Bharatas, bus valstybių sąjunga“ – skelbiama pirmajame Indijos konstitucijos straipsnyje.

2016-aisiais jau buvo bandymas į „kovą dėl pavadinimų“ įtraukti ir šalies Aukščiausiąjį Teismą. Teisėjai paklausė peticijos autorių, ar šie mano, kad „teismas neturi ką daugiau veikti“ ir nurodė skaityti šalies konstituciją. Indijos Aukščiausiojo Teismo teisėjų teigimu, „jeigu kažkas nori vadinti Bharatu, tai tegul taip ir daro, o jeigu nori vadinti Indija, tai taip pat yra gerai“.

Tačiau Indijos valdantieji siekia išvis ištrinti dabartinį šalies pavadinimą iš oficialaus šalies gyvenimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos atstovų teigimu, tokiu būdu N. Modžio šalininkai siekia suduoti smūgį jų judėjimui. Sutapimas: kitų metų rinkimams suburtas opozicinių partijų aljansas yra pasivadinęs INDIA (Indian National Developmental Inclusive Alliance).

Indija G20 susitikime kaip tik ir stengėsi pademonstruoti, kad ji taip pat yra galios valstybė, turinti didelių ambicijų.

tv3.lt portalo žurnalistai aptarė Indijoje susiklosčiusią situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“

„Kaip sakoma, nieko naujo – duok žmonėms duonos ir žaidimų, duok galvoti apie tai, ar mes čia esam bharatai, ar indai. Tai bus svarbiausias Indijos klausimas, kainuosiantis valstybei milijardus, neįsivaizduojamus pinigus. Juk pakeisti tokios šalies pavadinimą yra kosminės išlaidos. Jeigu tam yra kažkoks didelis poreikis, tai gal. Tačiau čia labiau panašu į tų milžiniškų monumentų statymus, kur pastato šimtų metrų aukščio statulą, kad būtų didinga“, – tvirtino A. Jakimčuk.

REKLAMA

Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:

ARBA čia:

Kalbėjome apie:

00:37 Intro

00:47 Pirmą kartą kalbame tiesiogiai

01:40 Smūgis Sevastopoliui – karinė ir simbolinė reikšmė

09:31 Kosminius Putino ir Kim Jong Uno susitikimas

15:45 G20 susitikimas: skystas tekstas dėl Ukrainos, dalijamas pasaulis ir šanso laukiančios šalys

22:57 Kodėl Xi Jinpingas neatvyko?

26:22 Naujas Bideno Šilko kelias

30:41 Bharatas – daugiausiai pasaulyje gyventojų turinti valstybė nusprendė keistis iš pagrindų

39:32 Muskas ir jo „Starlink“ atjunginėjimas Ukrainai

53:43 „Žalgirio“ logotipas ir 1944-ieji

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų