REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aleksis Čolas neteko rankos dirbdamas savanoriu mediku netoli fronto linijos Rytų Ukrainoje. Taip baigėsi jo chirurgo karjera. Tačiau dėl naujos bioninės rankos vyras gali tęsti darbą sveikatos priežiūros srityje, kur šiuo metu dirba reabilitacijos specialistu, padedančiu kitiems, netekusiems galūnių.

Aleksis Čolas neteko rankos dirbdamas savanoriu mediku netoli fronto linijos Rytų Ukrainoje. Taip baigėsi jo chirurgo karjera. Tačiau dėl naujos bioninės rankos vyras gali tęsti darbą sveikatos priežiūros srityje, kur šiuo metu dirba reabilitacijos specialistu, padedančiu kitiems, netekusiems galūnių.

REKLAMA

26 metų vyras kaip niekad džiaugiasi savo juoda elegantiška robotizuota ranka.

„Tai meilė iš pirmo žvilgsnio“, – „ABC News“ teigia Aleksis.

Aleksis supranta, kad gauti tokią ranką – ne itin dažnas atvejis – kadangi galimų protezinių rankų yra mažiau nei jų reikia rankų netekusiems.

Protezų trūkumas karo metu

Rusijos karas prieš Ukrainą sukėlė didžiulį bioninių galūnių poreikį. Statistika rodo, kad nuo karo pradžios 2022 m. vasario mėnesio 20 tūkst. ukrainiečių buvo amputuotos galūnės. Dauguma šių žmonių yra kariai, kurie neteko rankų ar kojų dėl sprogimų sukeltų žaizdų.

REKLAMA
REKLAMA

Tik labai nedidelė dalis nukentėjusių galėjo gauti reikiamų protezų, kurie galėtų užtikrinti daug didesnį judrumą, nei tradiciniai – nerobotizuoti – galūnių protezai. Bioniniai protezai priima elektrinius signalus iš raumenų, kurie lieka virš amputacijos vietos, ir dėl mioelektrinės technologijos atlieka numatytą judesį. Dėl šios priežasties jie yra brangesni už įprastus protezus.

REKLAMA

„Ukrainą laikome ne rinka, o galimybe padėti“

Aleksio bioninė ranka buvo pagaminta „Esper Bionics“ – 2022 m. įkurto Ukrainos startuolio, kuris, nors pirma orientavosi į JAV rinką, pakeitė savo verslo viziją prasidėjus karui. Dabar 70 proc. savo gaminių kompanija platina Ukrainoje.

Bendrovės gamybos centras Kyjive dirba visu pajėgumu – daugiau nei 30 darbuotojų per mėnesį pagamina apie dešimt bioninių rankų.

Viename gamyklos kampe nedidelė inžinierių grupelė programuoja ir tarsi iš molio lipdo bionines rankas, pavadinimu „Esper Hand“. Kiekvienas šios mechanizuotos rankos piršto judesys yra lydymas švelnaus virpėjimo garso, kuris užtikrina inžinierius, jog ranka veikia taip, kaip turėtų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nepaisant didėjančios gamybos apimties, mes stengiamės patenkinti paklausą, – pasakoja įmonės strateginių ryšių vadonas Bohdanas Diordica. – Laukiančiųjų sąraše yra beveik 120 žmonių“.

Nors Jungtinėse Valstijose „Esper Hand“ parduodama už daugiau nei 20 tūkst. dolerių (18 tūkst. eurų), tačiau Ukrainoje protezai teikiami be jokio pelno – už maždaug 7 tūkst. dolerių (6 tūkst. eurų) už vienetą. Tiek užtenka, kad būtų padengti visi gamybos kaštai.

Ukrainą laikome ne rinka, o galimybe padėti“, – sako B. Diordica.

Pagalba iš organizacijų

Palyginti su įprastais protezais, kurie skirti atkurti paprastas pagrindines trūkstamos rankos ar kojos funkcijas, bioninis protezas suteikia galimybę atkurti smulkiąją motoriką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visi jų nori“, – sako Antonas Haidašas, Lvivo miesto savivaldybės centro „Unbroken“ (liet. „Nepalaužti“), kuriame daugiausia dėmesio skiriama nuo karo nukentėjusių civilių ir karių reabilitacijai, protezuotojas. Centras iki šiol padėjo aprūpinti galūnių protezais apie 250 žmonių. 20 iš jų turi bionines rankas.

A. Haidašas teigia, jog sąnaudų skirtumas yra labai didelis. Bioninės galūnės gali kainuoti iki 50 tūkst. dolerių (45 tūkst. eurų), o įprastos – nuo 800 iki 2 700 dolerių (nuo 727 iki 2 450 eurų).

Ukrainiečiai įprastas dirbtines galūnes gali gauti nemokamai per valstybinę sveikatos priežiūros sistemą. Tačiau, norėdami gauti bioninį protezą, jie paprastai turi gauti papildomų lėšų iš labdaros organizacijų ar reabilitacijos centrų, tokių kaip „Unbroken“, kurie yra priklausomi nuo aukų.

REKLAMA

Ir nors pacientai gali priimti galutinį sprendimą, kokio tipo protezų jie nori, svarbūs ir įvairūs veiksniai, įskaitant sužalojimo pobūdį ir asmens profesiją.

Organizacija „Unbroken“ perka bioninius protezus iš Vokietijos ir Islandijos įmonių, taip pat iš „Esper Bionics“, kurios didelis privalumas yra tas, kad jos gamybos ir paslaugų centras yra Ukrainoje. Tai reiškia, kad žmonėms nereikia važiuoti į užsienį, kai reikia remontuoti ar keisti protezo dydį.

Išskirtinės protezų savybės

Dar viena išskirtinė dirbtinio intelekto pagrindu veikiančios „Esper Hand“ rankos savybė – jos gebėjimas laikui bėgant prisitaikyti, išmokti unikalios naudotojo sąveikos su ranka.

REKLAMA

Įgijęs bioninę ranka, A. Čolas grįžo savanoriauti į frontą kaip karo medikas, o kasdieniniame gyvenime Kyjive, dirba reabilitacijos specialistu valstybinėje ligoninėje. Dauguma jo pacientų yra kariai arba civiliai, kurie, kaip ir jis, neteko galūnių. Jis sako, kad jų bendra patirtis padeda jam greitai užmegzti ryšį su pacientais.

„Dabar daug ką žinau ne tik iš vadovėlių, bet ir iš savo patirties“, – sako jis.

A. Čolas drąsinančiai kalba su savo pacientais, apžiūrėdamas jų sužalojimus. Jo judesiai bionine ranka yra natūralūs ir sklandūs. Jis be vargo nuima tvarsčius ir tvarsto paciento žaizdas be slaugytojų pagalbos. Šis protezas jam leidžia atlikti net pačius subtiliausius judesius, kaip vynuogės paėmimas jos nesuspaudžiant.

„Jaučiuosi nejaukiai, kai esu be protezo, – sako jis. – Bet kai turiu bioninę ranką, jaučiuosi patogiai. Ji tarsi tavo dalis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų