REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba nepritaria minčiai paminklą, skirtą Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui, statyti prie uostamiesčio Mažosios Vandens ir Kalvių gatvių tęsinio.

REKLAMA
REKLAMA


Svarstant šį klausimą Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje akcentuota, jog paminklo vietos parinkimui trūksta istorinio, urbanistinio, architektūrinio pagrindimo. Be to, per mažai dėmesio skirta paminklo aplinkai bei teritorijos apie jį architektūriniam sutvarkymui. Abejonių kelia ir paties paminklo proporcijos - skulptūrinė dalis esą "išnyksta" ant masyvaus postamento.

REKLAMA

Žinia, Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos paminklo paramos fondas prieš porą metų paskelbė konkursą paminklui Lietuvos vardo tūkstantmečiui sukurti bei vietai jam parinkti. Pirmąją vietą laimėjęs autorius siūlė paminklą statyti prie Kruizinių laivų terminalo krantinės. Tačiau per pusantrų metų nepavykus susitarti su pirmosios vietos laimėtoju, buvo skelbtas užsakomasis konkursas. Jame dalyvavo du autoriai - skulptoriai Remigijus Midvikis ir Arūnas Sakalauskas. Fondas išsirinko skulptoriaus R. Midvikio, konstruktoriaus Tautvydo Tubio ir architekto Vytenio Mazurkevičiaus projektą.

REKLAMA
REKLAMA

Naujajam paminklui Klaipėdos miesto savivaldybės specialistai buvo pasiūlę dvi galimas vietas: M. Mažvydo alėją bei trikampiuką prie Mažosios Vandens ir Kalvių gatvių tęsinio. Terminalo krantinės nebesiūlyta iš dalies dėl to, kad paminklas bus nedidelis ir toje erdvėje "išnyktų". M. Mažvydo alėja atmesta atsižvelgus į paminklo charakterį ir stilistiką - nuspręsta, jog jis geriau atrodytų senamiestyje - bei dėl techninių priežasčių, mat pagal galiojantį detalųjį planą, numatyta, jog po alėja kada nors bus požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, tad pradėjus įgyvendinti šiuos planus, paminklą tektų perkelti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl nuspręsta pasirinkti senamiesčio erdvę netoli "Meridiano", mat čia esanti gera vizualinė apžvalga nuo Danės krantinių, paminklo siluetas būtų matomas jau nuo Muzikinio teatro. Be to, pagal neseniai patvirtintą senamiesčio viešųjų erdvių schemą, ši vieta esanti tam tinkama.

Tačiau, pasak architektų ekspertų, vietos parinkimas kelia abejonių, nors dėl to diskutuoti jau nebegalima - vieta nurodyta sąlygų sąvade. Dviejų gatvelių perspektyvoje, šalia "Meridiano" bei aludės, nuolatinio čia vykstančių mugių šurmulio apsuptyje - tegu ir teigiant, kad mugės nevyksta nuolat ir erdvė čia bus tvarkoma, - paminklas gali atrodyti per smulkus. Jis čia neatrodysiąs gerai dar ir todėl, kad būsiąs amžiname šešėlyje - erdvė orientuota į šiaurę.

REKLAMA

Išsakyta nuomonė, kad siūloma vieta netinkama emociškai. Nuo tilto bus matomi du istoriniai paminklai: didžiulė monumentali arka - Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos paminklas, ir kuklus, tarp burių ir lapijos besislepiantis tūkstantmečio simbolis.

Be to, šiam klasikiniam paminklui, kuris papuoštų bet kurį kitą Lietuvos miestą, esą stinga klaipėdietiškumo, beveik visi architektai abejojo ir dėl skulptūros proporcijų. Iš tolo gražios raitelio skulptūros nebus matyti, o priėjus arčiau bus matomas tik didžiulis granito "bumbulas" bei įrašai postamente.

REKLAMA

Paminklo aplinkai nepritarė visi Architektūros ir urbanistikos tarybos nariai. Vien tik išdėlioti trinkelėmis 128 kvadratinių metrų sklypelį aplink paminklą, anot jų, nepakanka, tai esą per daug mechaniška, trūksta architektūrinio sprendimo. Esą būtina paieškoti kitokių sprendimų: galbūt papildomos simbolikos, galbūt čia reikėtų kalvelės, gal - suoliukų, gal vertėtų pagalvoti, kaip būtų galima įprasminti ir kitas svarbias Lietuvos istorijai datas.

Paminklas - skeptras


* Kalvių gatvės išklotinės tęsinyje numatomo statyti paminklo idėja - valdovo skeptro siluetas su raitelio figūra viršuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

* Ant 4,30 metro aukščio poliruoto pilko granito kolonos su 1,5 metrų skersmens granito rutuliu iškils bronzinis raitelis su ietimi ir vėliava - sargybinis, kuris, be kita ko, priminsiąs, jog prieš tūkstantmetį atsirado ir lietuvių raitija, iš kurios kilęs vienas pagrindinių valstybės simbolių - Vytis.

* 2,20 metro aukštyje ant kolonos atsiras pagrindinė dedikacija. 60 cm aukštyje nuo kolonos pagrindo bus 3 cm dydžio šriftu įrašyta juosta su paminklo fundatorių vardais.

* 128 kv. m ploto aikštelę aplink koloną ketinama išgrįsti skaldyto pilko granito trinkelėmis. Naktį paminklo pjedestalą apšviestų keturi į žemę įleisti prožektoriai, viršutinę jo dalį apšviestų vienas ant atramos pritvirtintas prožektorius.

Livija Grajauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų