REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštesnysis teismas Jungtinėje Karalystėje (JK) svarstė, ar politika, leidžianti translytėms moterims atlikti bausmes moterų kalėjimuose, pažeidžia kitų moterų teises, nes, galimai, padidina seksualinės prievartos riziką.

Aukštesnysis teismas Jungtinėje Karalystėje (JK) svarstė, ar politika, leidžianti translytėms moterims atlikti bausmes moterų kalėjimuose, pažeidžia kitų moterų teises, nes, galimai, padidina seksualinės prievartos riziką.

REKLAMA

Kalinė, žinoma tik kaip FDJ, teisme metė iššūkį JK teisingumo ministerijos politikai. Ši politika leidžia kalinius apgyvendinti atitinkamuose kalėjimuose, atsižvelgiant į jų lytinę tapatybę, nepriklausomai nuo to, ar jie ėmėsi kokių nors teisinių ar medicininių veiksmų šiai lyčiai įgauti.

Kalinės manymu, tokia politika netiesiogiai ir neteisėtai diskriminuoja moteris, kurių biologinė lytis atitinka jų lytinę tapatybę.

Įvykusiame Aukštesniojo teismo posėdyje FDJ advokatai teigė, kad translyčių moterų apgyvendinimas moterų kalėjimuose: „Sukelia seksualinės prievartos riziką, kuri, tokio sprendimo nepriėmus, nebūtų kilusi.“

REKLAMA
REKLAMA

FDJ tikina, kad 2017 m. prie jos kalėjime seksualiai priekabiavo translytė moteris, turinti lytinės tapatybės pažymėjimą. Tiesa, jos turimo pažymėjimo Teisingumo ministerija nepripažįsta.

REKLAMA

Moters advokatai taip pat mano, kad tokia politika neatsižvelgia į: „Ypatingą moterų kalinių pažeidžiamumą ir tai, kad dauguma jų patyrė smurtą bei seksualinę prievartą anksčiau.“

Teismo posėdyje, FDJ atstovė, karališkoji advokatė Karon Monaghan, sakė, kad translytės moterys sudaro maždaug 1 proc. įkalintų moterų populiacijos, tačiau yra atsakingos už 6 proc. seksualinės prievartos atvejų moterų kalėjimuose.

Ji teigė, kad 2017 m. neproporcingai daug, net 45 proc., translyčių moterų buvo nuteistos už seksualinius nusikaltimus, tarp jų ir išprievartavimus. Tais pačiais metais už tokius nusikaltimus buvo nuteista tik 4 proc. moterų.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak dr. Sarah Lamble, ekspertės, kuriai buvo leista įsitraukti į bylos nagrinėjimą, trūksta duomenų apie translyčius asmenis kalėjimuose. Ji teigia, kad bet kokia statistika turėtų būti vertinama skeptiškai, ir būti nuolat nagrinėjama.

Tačiau K. Monaghan sakė: „Mums kelia nerimą žinoma translyčių asmenų populiacija kalėjimuose, nes būtent šie translyčiai vyrai ir moterys gali būti perkeliami.“

FDJ argumente taip pat teigiama, kad translytės kalinės moterų kalėjimuose yra penkis kartus labiau linkusios įvykdyti seksualinius išpuolius. Šiame teiginyje yra remiamasi statistiniais duomenimis, pateiktais nagrinėjant parlamento klausimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Sarah Hannet, Teisingumo ministerijos atstovė, savo rašytiniuose pareiškimuose teigė, kad šie skaičiai yra sudaryti iš labai mažos imties, nes per ketverius metus buvo užfiksuoti 7 tokios seksualinės prievartos atvejai.

„Nors bet kokia seksualinė prievarta kalėjimuose kelia didelį susirūpinimą, neįmanoma padaryti prasmingų išvadų iš tokios mažos imties“, – rašė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad 2020 m. gegužę nagrinėtas parlamento klausimas parodė, kad 2019 m., kai buvo pradėta vykdyti ši politika, kalėjimuose nebuvo užfiksuotas nei vienas seksualinės prievartos atvejis, kurį įvykdė translytė moteris, neturinti lyties pripažinimo pažymėjimo. Pasak teisingumo ministerijos atstovės, statistiškai, kaip tik translytės kalinės seksualinės prievartos aukomis tampa daug dažniau.

REKLAMA

K. Monaghan vėliau teigė, kad Vyriausybės politikoje yra „prielaida“, jog translytės moterys yra apgyvendinamos moterų kalėjimuose, nepriklausomai nuo jų padarytų nusikaltimų, jeigu jos turi lyties pripažinimo pažymėjimą.

„Privalomas įpareigojimas moterų kalėjimuose apgyvendinti translytes moteris, turinčias lyties pripažinimo pažymėjimus, įrodo diskriminaciją, kuri, mūsų teigimu, vyksta“, – teisme sakė FDJ atstovė.

S. Hannet rašytiniame pareiškime teigia, kad FDJ argumentuose: „Neteisingai pateikiamos faktinės ir išsamios nuostatos, taikomos naujiems kaliniams.“

Ji rašo, kad sprendžiant, kokiame kalėjime apgyvendinti nuteistąjį translytį asmenį, yra atsižvelgiama į jo padarytus nusikaltimus, o pagrindinis skirstymo kriterijus yra žalos, kurią jie gali sukelti kitiems kaliniams, rizika.

REKLAMA

FDJ taip pat priešinasi ir kitai politikai, susijusiai su 2019 m. kovo mėnesį „Downview“ kalėjime Surėjuje įkurtu „aukštos rizikos translyčių kalinių skyriumi“.

S. Hannet sakė, kad šiomis politikomis yra siekiama teisėtų tikslų, įskaitant: „Suteikti translyčiams asmenims teisę gyventi įgyta lytimi, apsaugoti translyčių asmenų psichinę ir fizinę sveikatą (ir) užtikrinti visų kalinių gerovę.“

„Negatyvus asmeninis požiūris į translytes moteris nepateisina skirtingo elgesio su translytėmis kalinėmis“, – vėliau pridūrė teisingumo ministerijos atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų