Kalėjimuose nesustabdomai plintant ŽIV, siūlo sprendimų pagal kitų šalių pavyzdį

Kaip Lietuvoje per dešimtmetį išnaikinti AIDS? Švelninti atsakomybę už narkotikų laikymą siūlanti Laisvės partijos atstovė ragina kalėjimuose dalinti nemokamai švirkštus. Taip ji tikisi sumažinti ŽIV plitimą. Tuo metu buvę nuteistieji ragina ne duoti į rankas priemones svaigintis, o pirmiausia stabdyti narkotikų patekimą į kalėjimus ir padėti kaliniams atsikratyti priklausomybių.

Ivanas šiuo metu gydosi priklausomybę nuo narkotikų reabilitacijos centre „Naujas gyvenimas“. Vyras pasakoja 20 metų vartojęs narkotikus, o už vagystes ir plėšimus 18 metų bausmę atliko kalėjime. Ten pakliuvę daug netgi narkotikų nevartojusių nuteistųjų, anot jo, tampa narkomanais.

„Ten labai daug narkotikų“, – sako buvęs nuteistasis Ivanas.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kalėjimuose nesustabdomai plintant ŽIV, siūlo nemokamai dalinti švirkštus

Nuteistieji svaigindamiesi naudojasi bendrais švirkštais, tad Ivanas užsikrėtė hepatitu, kuriuo serga iki šiol:

„Ten nieks nieko nesisaugo.“

„Narkotikus neša pareigūnai korumpuoti“, – pasakoja reabilitacijos centro vadovas Marijus Balčiūnas.

Kalėjimuose plinta ne tik hepatitas, bet ir žmogaus imunodeficito virusas.

„Man stebėti neteko, kad būtų keičiami švirkštai, sterilizuojami, net su elementariu skysčiu problema. Žmonės preparatus leidžiasi savos gamybos švirkštais, gamindami iš tušinukų šerdelių, sterilizuodami adatas, retas atvejis, citrinų rūgštimi, paprasta citrina. Tokiais būdais bando adaptuotis ir tvarkytis“, – teigia Kalinių sąjungos atstovas Tautvaldas Snukiškis.

Laisvės atėmimo vietas vadindama ŽIV židiniais, Laisvės partijos atstovė Seime Morgana Danielė ragina nemokamai dalinti švirkštus. Ji tikisi, kad nuteistieji turėdami į valias švirkštų nuteistieji neplatins vienas kitam savo ligų.

„Įkalinimo įstaigose būtinas adatų keitimas, čia esame labai pavėlavę į šitą traukinį. Šitie ŽIV protrūkiai dėl to ir vyksta. Paskutinis buvo 2017 m., niekur Vakarų Europoje tokių reiškinių nėra. Pas mus tai rezultatas nedarbo ir neveikimo atsakingų struktūrų“, – kalbėjo Seimo narė Morgana Danielė.

REKLAMA

Parlamentarė skaičiuoja, kad aprūpinti švirkštais vieną nuteistąjį per metus atsieitų apie pora šimtų eurų ir ji tvirtina, kad tai pigiau nei jo gydymas. AIDS gydymas, kuris tęsiasi visą gyvenimą, kasmet kainuoja po 5 tūkst. eurų, o hepatito C išgydymas – 20 tūkst. eurų.

„Yra programos, kurios skatina žmogų keisti elgesį. Bet šalia to turi būti programos, kurios mažina infekcinių ligų, ŽIV plitimą. Jei kalbame apie elgesio keitimo programas, jos turi būti, bet jos labai menkai prisideda prie ŽIV plitimo valdymo, todėl šalia reikia ir kitų priemonių, švirkštų adatų keitimas, prezervatyvų dalinimas laisvės atėmimo vietose“, – sako Priklausomybės ligų gydymo centro atstovė Aušra Širvinskienė.

Visgi švirkštų dalybas laisvės atėmimo vietose skeptiškai vertina Kalėjimų departamento pareigūnai. Savo kailiu patyrusieji, kas vyksta kalėjime, taip pat abejoja, ar nemokami švirkštai sustabdytų ligų plitimą.

„Švirkštų dalinimas būtų kapituliavimas ir rankų nuleidimas, kad negalime žmogui padėti kitais būdais. Priklausomybė yra fizinė ir psichinė. Turime žmogui, padėti, kad jis keistųsi savo mąstysena, rinktųsi blaivų gyvenimo kelią, o suteikti visas galimybes, nedėti jam pastangų išeiti iš to kelio“, – pasakoja Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Semėnaitė.

„Nesustabdys ligų, reik stabdyt narkotikų patekimą“, – teigia Ivanas.

Pasaulio sveikatos organizacija yra iškėlusi tikslą po 10 metų išnaikinti AIDS. Tačiau Lietuvai, anot parlamentarės Danielės, tai nepavyks. Įkalinimo vietose ne tik nuteistieji nesisaugo, bet ir niekas nesiekia pakeisit jų gyvenimo būdo. Nacionalinis sveikatos centras skaičiuoja, kad pernai Lietuvoje nustatyti 112 naujų ŽIV atvejų, iš kurių dešimtadalis yra iš laisvės atėmimo vietų. Iš viso Lietuvoje gruodį buvo užregistruoti 3427 ŽIV užsikrėtę žmonės.


Rašyti komentarą...
J
J.
2021-03-01 22:21:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai gal reikia dalinti netuščius švirkštus?
Atsakyti
0

t
teisingai pasakė
2021-03-02 13:43:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Švirkštų dalinimas būtų kapituliavimas ir rankų nuleidimas, kad negalime žmogui padėti kitais būdais. Priklausomybė yra fizinė ir psichinė. Turime žmogui, padėti, kad jis keistųsi savo mąstysena, rinktųsi blaivų gyvenimo kelią, o suteikti visas galimybes, nedėti jam pastangų išeiti iš to kelio“, – pasakoja Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Semėnaitė.
Atsakyti
0

R
Renata
2021-03-05 17:58:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar jus išvys proto turit?Kas tame seime sėdi ir kokias nesąmones jie prigalvoja!!!!Kokie nemokami švirkštai????Apie ką jus kalbat??Kalėjime yra UŽDRAUSTI narkotikai!!!!!! Kokia jus čia nesąmonę propoguojat???Kas tokias Morganas į seimą priema?Ar jie ten išvys supranta ką jie ten daro seime?Aš tai matau kad didžiausia jų dalis išvys nesiorientuoja nei kur jie randasi nei ką jie ten veikia....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų