REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greitu metu Lietuvoje bus įteisintas apsaugos nuo smurto orderis. Tai reiškia, kad įtariamas smurtautojas galės būti kuriam laikui iškeldinamas iš namų pagal policijos pareigūno nurodymą, net jeigu nebus pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto. Jei nesilaikys orderio, gresia iki 320 eurų bauda, o už pakartotinius pažeidimus – iki 780 eurų.

Greitu metu Lietuvoje bus įteisintas apsaugos nuo smurto orderis. Tai reiškia, kad įtariamas smurtautojas galės būti kuriam laikui iškeldinamas iš namų pagal policijos pareigūno nurodymą, net jeigu nebus pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto. Jei nesilaikys orderio, gresia iki 320 eurų bauda, o už pakartotinius pažeidimus – iki 780 eurų.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pirmadienį registravo atitinkamas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas.

Įtariamas smurtautojas turėtų laikinai kraustytis lauk

Pagal orderio reikalavimus pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena kartu su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu, nesvarbu, kam nuosavybės teise priklauso būstas.

Taip pat draudžiama lankytis nukentėjusio nuo smurto asmens gyvenamoje vietoje, artintis prie jo, bendrauti, ieškoti ryšių su juo.

REKLAMA
REKLAMA

Policijos pareigūnas sprendimą skirti apsaugos nuo smurto orderį turės priimti nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 12 valandų nuo pranešimo apie galimą smurtą artimoje aplinkoje gavimo.

REKLAMA

SADM teigimu, kad siekiama tobulinti pagalbos mechanizmą tiek smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems, tiek smurto pavojų jaučiantiems asmenims.

Artintis negalės 72 valandas ir daugiau

Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos valdybos pirmininkė, Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė naujienų portalui tv3.lt kiek birželio mėnesį teigė, kad smurtautojas pats turės susirasti, kur laikinai apsigyventi.

„Policijos pareigūnas, atvykęs į įvykio vietą ir matydamas, kad neužtenka duomenų pradėti ikiteisminį tyrimą, skirtų apsaugos orderį. Smurtavęs asmuo turės pasišalinti iš gyvenamosios vietos ir nesiartinti prie aukos 72 valandas.

REKLAMA
REKLAMA

Kur apsistos smurtautojas – jo reikalas. Policija jam įteiks nakvynės namų ar savivaldybės parengtų galimų apsigyventi vietų sąrašą, bet tai jau to asmens pasirinkimas, ar jis keliaus pas tėvus, ar pas draugus, ar į nakvynės namus“, – kiek anksčiau tv3.lt pasakojo.

Apylinkės teismas policijos pareigūno sprendimą skirti apsaugos nuo smurto orderį 72 valandoms gali pratęsti iki 12 kalendorinių dienų. Smurto artimoje aplinkoje pavojų keliančiam asmeniui skirtas apsaugos nuo smurto orderis taikymo terminas negali būti ilgesnis kaip 15 kalendorinių dienų.

„Pareigūnams kartais trūksta įrankių apsaugoti nukentėjusiuosius, kai ikiteisminis tyrimas nepradedamas. Siekiame įtvirtinti apsaugos nuo smurto orderį, kuris būtų nukreiptas į greitą nukentėjusiojo apsaugą, nepaisant to, ar ikiteisminis tyrimas pradedamas, ar ne. Tai auką apsaugotų pradiniame etape nuo smurto ar bauginimo. Taip pat sieksime stiprinti pagalbą aukoms specializuotos kompleksinės pagalbos centruose ir didinti jų prieinamumą“, – pranešime spaudai teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot J. Šeduikienės, siekiant apginti smurto aukas, reikalingas ne tik Apsaugos nuo smurto orderis, bet kalbant apie smurto prevenciją ir teikiant pagalbą aukoms, labai svarbus ir savivaldos indėlis. 

Numatoma ne tik užtikrinti efektyvesnę nukentėjusio asmens apsaugą bei pagalbos teikimą, bet ir vykdyti visuomenės informavimo kampanijas, siekiant atsisakyti stereotipų, skatinančių smurtą, mažinti toleranciją smurtui, didinti pagalbos galimybių nukentėjusiems nuo smurto šalies gyventojams žinomumą.

Gresia iki 320 eurų bauda, o pakartotinai nusižengus – iki 780 eurų

Atsakomybė už apsaugos nuo smurto orderio reikalavimo pažeidimą numatoma naujai registruotame Administracinių nusižengimų kodekso projekte.

REKLAMA

Asmuo, pažeidęs apsaugos nuo smurto orderio įpareigojimus, traukiamas administracinėn atsakomybėn Administracinių nusižengimų kodekse nustatyta tvarka. Apsaugos nuo smurto orderio įpareigojimų laikymąsi kontroliuoja policijos pareigūnai.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiu nustatytų įpareigojimų nesilaikymas užtraukia baudą asmenims nuo aštuoniasdešimt iki trijų šimtų dvidešimt eurų.

Nusižengimas padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki septynių šimtų aštuoniasdešimt eurų.

Nauja priemonė: smurtautojas įpareigojamas lankyti specialius kursus

Dar vienas naujas dalykas, kad už numatytus administracinius nusižengimus gali būti smurtautojui taikoma administracinio poveikio priemonė.

REKLAMA

Tai įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).“

Pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje skaičius per dešimtmetį šalyje sparčiai augo, nes smurtą patiriantys asmenys pradėjo drąsiau ieškoti pagalbos. Policijos departamento duomenimis, 2020 m. sulauktas rekordinis skaičius pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje – virš 58,5 tūkst., palyginimui, 2012 m. – kiek daugiau nei 18 tūkst.. Tačiau praėjusiais metas registruotų smurto artimoje aplinkoje nusikaltimų – tik 7132.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų