• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priežastis, kodėl būtent Slavianskas tapo Donbaso „karštuoju tašku“, gali būti skalūnų dujos, mano tsn.ua.

Priežastis, kodėl būtent Slavianskas tapo Donbaso „karštuoju tašku“, gali būti skalūnų dujos, mano tsn.ua.

REKLAMA

Žurnalistai patys ėmėsi „Juzovo projekto“ paslapčių tyrimo, apie kurį nenoriai kalbama ir pačioje Ukrainoje, nes jis slėpia tokius didžiulius resursus, kad galėtų pakeisti pasaulio energetinį žemėlapį.

Susidariusios aplinkybės rodo, kad Donbase nėra jokios kovos už humaniškumą, už federalizaciją, rusakalbių gynimą, slavų patriotų ir kovos su mitiniais banderininkais iš „sostinės huntos“. Visa tai yra išgalvoti įvaizdžiai, kuriuos sukūrė Kremliaus kabinetuose ir „sudėjo“ į eilinių Donecko gyventojų galvas, kad nukreiptų dėmesį nuo tikrosios Rusijos spec. operacijos priežasties.

Juk Slaviansko miestelyje nėra nei svarbių gamyklų, nei šachtų, nei karinių dalinių ar mokslo įstaigų. Tačiau jis atsidurė pačiame „Juzovo projekto“ teritorijos centre, kur išsidėstė pačio moderniausio 21-ojo amžiaus resurso – skalūnų dujų klodai. Gigantiški gamtos turtų klodai išsidėstė dalyje Donecko ir Charkovo sričių.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai pažymi, kad dujų atsargos šioje žemėje gali kardinaliai pakeisti energetikos situaciją ne tik Ukrainoje, bet ir Europoje.

„Pagal paskutinius JAV atstovų skaičiavimus, yra tiksliai žinoma, kad ten galima išgauti mažiausiai 3,6 trln. kubų. Tai ženklus kiekis, didelis kiekis, todėl, jeigu Ukraina padidins išgavimą 15-20 mlrd. kubinių metrų, ji galės dujas ir eksportuoti pradėti“, - pažymėjo energetikos tyrimų centro gen. direktorius Aleksandras Charčenko.

REKLAMA

Centrinė valdžia šiuo projektu jau užsiima ir dar labai atsargiai kalba apie jo perspektyvas. Tačiau, netgi labai atsargiai žiūrint, perspektyvoje nusimato didelė nauda Ukrainai.

„Išteklių atsargos yra gana reikšmingos. Vienos iš didžiausių pasaulyje, Europoje. Turimais vertinimai, mes galime 30-40 proc. padidinti dujų išgavimą mūsų poreikiams. Jeigu jis šiuo metu yra 20 mlrd., paskaičiuokime, kažkur iki 10 mlrd. [galime, - red. past.] pasididinti“, - praneša energetikos ministras Jurijus Prodanas.

Sutikimą ištirti dujų išteklius pasirašė Viktoras Janukovyčius, o patį projektą asmeniškai globoti ėmėsi buvęs energetikos ministras Eduardas Stavickis. Buvęs prezidentas ir jo aplinka norėjo iš alternatyvių dujų gauti pasiimti nelegalų pelną. Jie būtų milijardieriais. Todėl niekas iš susijusių ministerijos specialistų dabar nenori komentuoti. Tylos įžadų laikosi ir išgaunanti bendrovė.

REKLAMA
REKLAMA

Slavianske tuo užsiima olandų korporacija „Shell“. Į žurnalistų užklausimus bendrovės atstovai atsakė formaliai, tačiau jie neslepia, kad artimiausiu metu bendrovė į skalūnų dujų išgavimo įrangą investuos 200 mln. dolerių. Planuojama, kad iš pradžių veiks 15 gręžinių.

Pirmuosius nedidelius dujų telkinius bus galima pradėti eksploatuoti jau kitais metais. Tai bus milijonai [kubinių metrų, - red. past.]. Tačiau pramoninai darbai, milijardais [kubinių metrų, - red. past.], kuriuos pajaustų rinka, tikriausiai prasidės po 4-5 metų“, - paaiškino Kijevo tarptautinio energetikų klubo prezidentas Aleksandras Todyjčukas.

Būtent to ir išsigando Rusijos dujų monopolininkai, praneša leidinys. Skalūnų dujas planuojama išgauti ne tik Ukrainos rytuose, tačiau ir vakaruose – Lvovo srityje. Ukraina greitai atsikratytų Kremliaus dujų priklausomybės, šiuo metu būdama ketvirtoje vietoje pagal šio resurso importą Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai puikiai supranta „Gazprom“. Labai seniai „Gazprom“ vykdo tikslingą veiklą, kad išvis Europoje skalūninių dujų tema išvis mirtų. Vykdoma informacinė kova, kova dėl teritorijų. Jie žino apie priešą, ruošiasi jį žudyti ir žudo. Ir labai sėkmingai tai daro“, - pažymėjo A. Charčenko.

„Kova už šias teritorijas... galų gale – už rinką, kurios gali neteikti, įskaitant ir dujų rinką“, - teigia A. Todyjčukas.

Maskvos žiniasklaida ne sykį kalbėjo apie tai, kad pajamas iš dujų bendrovių gauna tiesiogiai V. Putinas ir jo parankiniai. Tokiu būdu, dalies Ukrainos teritorijos – Donbaso atėmimas, turėtų tiesioginę įtaką stambiausioms Rusijos kišenėms, o ne „slavų vienybei“.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų