REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italų fizikas Cesare Marchetti 1984 m. postulavo, kad laiko tarpas, kurį žmonės kasdien praleidžia keliaudami iš savo namų į darbo vietą, yra maždaug vienodas nepriklausomai nuo naudojamo transporto ir miestų planavimo ypatumų.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininko teigimu, nuo pat Neolito laikų žmonės išlaikė maždaug tokią pat kasdienių išvykų iš namų trukmę laiko požiūriu, nors kelionės atstumas padidėjo.

REKLAMA

Tokia mokslininko prielaida buvo pavadinta Marchetti taisykle arba konstanta. Fiziko teigimu, ji lygi maždaug vienai valandai. Ši hipotezė, teigianti, kad žmonės linkę taip susitvarkyti savo gyvenimą ir prisitaikyti prie konkrečių sąlygų, kad kasdienėms kelionėms iš namų į darbo vietą vidutiniškai sugaištų vieną valandą, naudojama urbanistikoje bei planuojant transporto sistemas.

Dabar JAV, Portugalijoje ir Dramblio Kaulo Krante atlikti mobiliojo ryšio vartojimo tyrimai patvirtino Marchetti taisyklės pagrįstumą, pranešė „Technology Review“.

REKLAMA
REKLAMA

Kornelio universiteto (JAV) mokslininkai, nusprendę atlikti šį tyrimą, pasirinko tris visiškai skirtingas ekonominio ir socialinio išsivystymo šalis ir išanalizavo jose veikiančių mobiliojo ryšio operatorių duomenis apie klientų skambučių laiką ir ryšiui užmegzti naudotų bazinių stočių geografinę padėtį. Atstumas, kurį mobiliojo ryšio vartotojai kasdien įveikdavo nuo savo namų iki darbo vietos, nebuvo skaičiuojamas: vietoj jo buvo stengiamasi išsiaiškinti kelionėje sugaišto laiko trukmę.

Tyrimo autoriai atskleidė, kad JAV, Portugalijos ir Dramblio Kaulo Kranto gyventojai, nepriklausomai nuo visuomeninio transporto išvystymo lygio ar miestrų struktūros, tokioms kasdienėms kelionėms sugaišta maždaug po valandą. Į darbą šių šalių mobiliojo ryšio vartotojai paprastai vyksta nuo 8 iki 10 val. ryto, o 18.30 val. dauguma jų jau būna namuose.

Įdomu, kad tyrimo autoriai pastebėjo kai kuriuos nacionalinius ypatumus: antai labai skiriasi laiko trukmė, kuomet Portugalijos ir Dramblio Kaulo Kranto gyventojai grįžta iš darbo į namus (kelionių iš namų į darbą laikas nesiskyrė). Mokslininkai tokį neatitikimą aiškina tuo, kad portugalai linkę po darbo atsipūsti baruose ar kavinėse ir neskuba į namus, tuo tarpu Dramblio Kaulo Kranto gyventojams vaikštinėjimas mieste vakarais atrodo pavojingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų