REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujovė susirgusiems kovidu. Nuo kitos savaitės pacientams užteks namuose pasidaryti greitąjį testą, teigiamą rezultatą nufotografuoti ir nusiųsti šeimos gydytojui. To pakaks, kad e-sveikatoje atsirastų įrašas apie ligą. Kitų permainų ar sugriežtinimų artėjant rudeniui ministerija neplanuoja.

Naujovė susirgusiems kovidu. Nuo kitos savaitės pacientams užteks namuose pasidaryti greitąjį testą, teigiamą rezultatą nufotografuoti ir nusiųsti šeimos gydytojui. To pakaks, kad e-sveikatoje atsirastų įrašas apie ligą. Kitų permainų ar sugriežtinimų artėjant rudeniui ministerija neplanuoja.

REKLAMA

Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Šiaulietė Edita mielai būtų likusi gulėti lovoje, tačiau privalėjo atvykti į karščiavimo kliniką atlikti PGR testo:

„Kaip jaučiatės? – Blogai. Nelabai gerai. Karščiuoju, sloguoju, kosėju.“

Tokių, ką tik koronavirusu užsikrėtusių pacientų dabar kasdien apie pusantro tūkstančio. Nuotoliu nedarbingumo pažymėjimo ir įrašo apie kovidą gauti jie negali. Nors karščiavimo kabinetuose testai dažnai būna tokie patys, kokius bet kas gali nusipirkti vaistinėje. Sveikatos apsaugos ministerija nuo pirmadienio įveda naujovę. Pajutę karščiavimą, gerklės skausmą ar kitus kovidui būdingus simptomus, žmonės galės namuose pasidaryti vaistinėje pirktą testą ir jis oficialiai bus pripažįstamas įrodymu, kad asmuo serga kovidu.

„Jeigu turime simptomų ir atliekame tokį testą, nusiuntus testo atsakymą savo šeimos gydytojui, galima turėti e-sveikatoje įrašą, kad sirgęs Covid liga“, – teigė viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Karščiuojantiems pacientams tokia idėja atrodo gera.

„Tai taip, nereiks važiuoti. Dabar su temperatūra turiu važiuoti, tai nelabai“, – tikino šiaulietė Edita.

REKLAMA

Taigi, nuo pirmadienio užteks paprasčiausios testo rezultato nuotraukos, kokią pasidarė kita pacientė Šiauliuose, nors į kliniką vis tiek turėjo atvykti.

Ministras Arūnas Dulkys tikina, kad nauja tvarka palengvins krūvį poliklinikoms, nes susirgimų daugėja, bet reanimacijų lovos sparčiai nesipildo.

„Mes turime tam tikrą įtampą pirminėje grandyje, kurioje dirba šeimos gydytojai, poliklinikos“, – teigė A. Dulkys.

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė pasakoja, kad užsikrėtimų daugėja tiesiog akyse.

„Jeigu atlikdavom greitųjų testų birželį 30, tai rugpjūtį iki šios dienos esam atlikę 120 ir pusė jų teigiami“, – teigė centro direktorė Dženita Sabašinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėl to ir direktorė, ir dalis pacientų įtariai žiūri į galimybę tiesiog nufotografuoti namie atliktą testą. Esą didelė tikimybė, kad žmonės ims sukčiauti.

„Jeigu norėsi biuletenio, nesirgsi, pasiimsi svetimą ir atsiųsi“, – svarstė šiaulietė Edita.

„Gali būti tokių dalykų, nes testą nufotografuoti ir atsiųsti gydytojui galima bet kieno tai padaryti paimti ir tai padaryti. Turbūt netikslingas toks sprendimas“, – sakė Dž. Sabašinskienė.

Ministerija aiškina, kad šeimos gydytojai žino savo pacientus, taigi, jei kils įtarimas, galės nurodyti atvykti testą pasidaryti ir poliklinikoje.

„Visuomet yra tam tikras procentas nesąžiningų piliečių. (…) Tas įrašas reikalingas ir tam, kad galbūt turės po pusės metų ar metų liekamųjų reiškinių, dar kažkokių aspektų. Manau, kiekvienas žmogus suinteresuotas turėti aiškią e-sveikatoje kortelę“, – teigė SAM viceministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įrašas apie ligą reikalingas ir jei ateityje reikėtų revakcinuotis. Tiesa, namuose atliktas testas nesuteiks europinio kelionių sertifikato, dėl jo vis tiek teks darytis testą medicinos įstaigoje.

Šį mėnesį lietuviai iš viso jau gavo 60 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų, dešimtadalis jų – dėl koronaviruso. Šiuo metu Lietuvoje kovidu, tikėtina, serga apie 23 tūkstančius žmonių, kasdien užsikrečia per tūkstantį tautiečių. Visgi atnaujinti kaukių dėvėjimo ar kitų ribojimų valdžia neplanuoja. Sunkių ligonių esą nedaug.

„Stacionare turim 18-20, mažėja, reanimacijoje šiuo metu turime tik du, vienas ventiliuojamas pacientas. Situacija šiuo metu stabili, nėra kylanti“, – tikino Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.

REKLAMA

„Susirgimų mažėjimas yra apie 15 proc., pozityvi žinia yra tai, kad mažėja susirgimų ir vyresnio amžiaus žmonių grupėje iki 4 proc. Naujų mutacijų neturime“, – žinia dalijosi A. Dulkys.

Visoje Lietuvoje reanimacijoje dėl kovido gydomi 10 žmonių, ligoninėse – apie 140. Šiandien ministras Dulkys informavo, kad Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai, užsikrėtė 20-40 metų amžiaus žmonės, abu lankėsi Jungtinėje Karalystėje.

Taigi iš viso į medikus dėl šio viruso kreipėsi jau penki tautiečiai. Trys pirmieji pacientai lankėsi Vokietijoje, tačiau tarpusavyje atvejai esą nesusiję.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Galės ir daugiau žmonių su vienu testų paimti bilioteni. Na gal ir neblogai sugalvojo valdžia
Kam cia tuos savo slapius sapnus pasakoji. Tau matyt tai vyksta jau
...
Dulkys. Dulkins tauta!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų