• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dizaineris Seržas Gandžumianas, neseniai Niujorke su kūrybine grupe sėkmingai pristatęs 2010 m. pavasario/vasaros kolekciją „Swan Ph“, sako, jog šis megapolis suteikia kur kas daugiau galimybių atsiskleisti, tačiau Lietuvos jis nepaliksiąs: „Jaučiuosi jai skolingas“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot dizainerio, pasaulio ekonomika restruktūrizuojasi, žinomos bendrovės patiria didžiulius nuostolius arba bankrutuoja, o ties naujos eros vartais jau būriuojasi kiti ambicingi žmonės...



Į Niujorką vykote jau trečią kartą. Kaip jautėtės šiame megapolyje?

REKLAMA

Niujorkas - didžiulis miestas su 16 milijonų gyventojų. Vienu metu ten vyksta tūkstančiai pristatymų. Vartotojas turi iš ko rinktis. Ir jis nori rinktis geriausius iš geriausių. Todėl ten, jei nesi žymusis Jean Paul Gaultier, niekas su tavimi nesikalbės. Kur skambinsi - visur autoatsakikliai. Tam, kad galėtumei pademonstruoti savo drabužių kolekciją, reikia įtakingų žmonių rekomendacijų. Ir mes jas gavome.

„Swan Ph“ kolekcijos pristatymas pavyko?

Pavyko puikiai. Pristatymas vyko lyderiaujančioje mados kolekcijų pardavimo agentūroje „Nexus Showroom“. Tai ypatinga vieta, kurioje apsilanko prestižinių JAV parduotuvių tinklų ir butikų užsakovai.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su JAV mados profesionalais surengėme fotosesiją Manhetene, Penktojoje aveniu, ir Times Square. Kolekcijos modelius demonstravo Niujorke gyvenanti lietuvė Laura Druskinytė, fotografavo Ralpho Laureno kolekcijų fotografė Viktorija Juodėnaitė. Neeilinius fotosesijos kadrus įamžino „America LTV“.

Pakliūti į prestižinius Niujorko šou rūmus - jau pasisekimas. Tai reiškia, jog čia užsuks tokius pasaulinio garso tinklus kaip „Saks Fifth Avenue“ ar „Berghoff Goodman“ atstovaujantys pirkėjai ir užsakovai, ir galbūt, pamatę katalogus bei išklausę rekomendacijas, išpirks tavo kolekciją. Nuėjus taip toli, parduoti nebebus sunku. Tai pirmas labai rimtas žingsnis pardavimo link.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau manęs klausdavo: „Iš kur jūs? Iš kur? Iš Lietuvos? Hmmm, parodykite savo kolekciją...“ O dabar - atvirkščiai. Pažiūrėję katalogą suinteresuoti asmenys sako: „O, labai gera kolekcija! Duokite žemėlapį! Parodykite, kur ta Lietuva!“ Būtent tokią aš matau valstybės reprezentaciją. Turime reprezentuoti save produktais ir darbais, o ne kalbėti apie skanias bulve ir tankius miškus... Kitaip liksime trečiaeilė valstybė. Dizainas duoda didžiausią pridėtinę vertę, laikas tai suprasti ir veikti, siūlyti kūrybinį produktą ir greitą, lanksčią gamybą.

REKLAMA

„Nexus Showroom“ bendrasavininkio Roberto Dugarte iniciatyva „Nexus Showroom“ yra suinteresuotas aktyviai bendradarbiauti su Lietuvos drabužių kolekcijų kūrėjais. Praeitą savaitę jis atvyko į mūsų šalį ir įvertino Lietuvos mados dizaino eksporto potencialą. Jis susitiko su Lietuvos valstybės pareigūnais, asociacijų atstovais ir plačiau panagrinėjo Lietuvos mados dizaino inovacinės produkcijos eksporto galimybes JAV ir Europos rinkoje.



Ar tik nesiruošiate apsigyventi Niujorke?

Ten gyvena mano mama, tėvas, sesuo su šeima, tad daug kas man sako, kad Seržas kartą išvažiuos ir nebegrįš, bet aš labai myliu Lietuvą. Čia atvykau prieš 20 metų iš Armėnijos. Atvykau, kad galėčiau studijuoti. Lietuva mane atskleidė, todėl jaučiuosi jai skolingas.



Amerikoje galėtumėte prasimušti.

REKLAMA

Aš nemėgstu šio žodžio, nes nemėgstu muštis. Kadaise Armėnijoje aš priklausiau karatė rinktinei. O karatė principai neskatina muštynių, tik gynybą.

Dėl galimybių - taip, Niujorke, kitaip nei Lietuvoje, yra vertinami sprendimai, idėjos. Lietuvoje nėra nė vienos programos, kuri stimuliuotų dizainą kaip produktą.

Pavyzdžiui, Danija šiuo metu vykdo nacionalinio lygio programą: nori savo sostinę Kopenhagą paskelbti trečiąja (po Paryžiaus ir Milano) mados sostine. Ir protingai daro, nes mažosios šalys turi nertis iš kailio tam, kad jos pasaulyje įgautų pripažinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Garsinate Lietuvos drabužių dizainą pasaulyje. Ar laikote save sėkmingu?

Viskas, ką dariau, - man sekėsi. Galbūt todėl, kad visada buvau lankstus. Kosmopolitiškas. Visada jaučiau, kur plaukia upė. Visada plaukiau pasroviui. O kai plauki pasroviui - ir pastangų daug nereikia.



Manote, nereikia irtis prieš srovę?

Režisierius S. Spilbergas yra pasakęs: „Jei norite suktis tarp geriausių tam tikros aplinkos žmonių, iš pradžių stenkitės tapti tokiais kaip jie: plaukite pasroviui. Ir tik kai gerą kelią nuplaukę patikėsite savo galia, - imkitės originalių idėjų įgyvendinimo.“

REKLAMA

Planuodama susitikimą su jumis, galvojau, kad jūs arogantiškas kaip ir daugelis sėkmės paragavusių dizainerių. Tačiau jūs, sakyčiau, netgi kuklus.

Mados pasaulis yra labai sudėtingas ir labai arogantiškas. Prisimenu, kaip mes, jaunučiai dizaineriai, 1990 m. nuvykome į Rygą, į didžiulį mados festivalį. Ten buvo ir Londono aukštosios mados mokyklų „chebra“, tuomet dar jauni Alexanderis Mcqueenas, John Gallijano. Pajutome iš jų šaltuką, aroganciją, tačiau greitai supratome, kad mados aplinkoje taip įprasta. Truputėlis atsiribojimo, žiupsnelis arogancijos asmenybei teikia subtilaus žavesio.

REKLAMA

Būdamas užsienyje tarp mados pasaulio atstovų ir aš specialiai stengiuosi būti šiek tiek arogantiškas. Taip priimta. Tačiau Lietuvoje, tarp savų žmonių, neturiu prieš ką vaidinti.



Ką jūs pats vadinate geru dizaineriu?

Geras dizaineris yra tas, kuris netobulo sudėjimo žmogui sugeba sukurti tokius drabužius, kurie sudaro puikios figūros įspūdį. Žinoma, svarbu ir stiliaus vienovė. Aš visada mėgau tartis su žmogumi. Juk drabužį nešios jis, ne aš.

Nieko neužsiminėte apie madą.

Tas, kuris išmano madą, gali ją ignoruoti. Aš nemėgstu žodžio „mada“; jis nuvalkiotas, nuobodus ir pervartotas. Man labiau patinka „stilius“, „dizainas“. Mada skirta vartoti, o geras dizainas įkvepia.



Koks žmogus jums yra stilingas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tas, su kuriuo atsisveikinus lieka įspūdis ne apie jo drabužius, o apie jį.

Kartą vienas architektas, paklaustas, ko reikia geram stiliui, atsakė: „Ramybės“.

Manau, kad jis stilingas vyras ir geras architektas. Supranta, ką daro. Tam, kad sukurtum gerą kolekciją, tikrai reikia ramybės.

Aš turiu įmonę, ją išsilaikyti nėra lengva. Gerai, kad turiu užsakymų tarnybiniams drabužiams siūti.



Esate vegetaras. Nemėgstate prabangos, pramogų?..


Aš nesu asketas. Turiu draugų, mėgstu kompanijas, tačiau labai vertinu vienatvę. Medituoju.



Kokiomis vertybėmis vadovaujatės?

Mano vertybes suformavo karatė. Pirma: būk minkštas tvirtumo dėka, būk stiprus silpnumo dėka. Antra: nemėgstamus dalykus padaryk įprastus, įprastus - mėgstamus. Trečia: praeities nėra, o ateities gali ir nebūti.

Jūratė KLUMBIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų