REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsivaizduokime, jog labai pasistengus mums pasisekė kosminį erdvėlaivį pagreitinti iki šviesos greičio – prisiminus Einšteino reliatyvumo teoriją jo masė tokiu atveju išaugtų iki begalybės, o matmenys mažėtų iki nykstamų dydžių. Argi ne tokios pat prigimties yra ir tikrosios juodosios skylės?

REKLAMA
REKLAMA

Galvojant pagal reliatyvumo teorijos nusakomus dėsningumus, taip ir turėtų būti – nors to praktikoje patikrinti ir neįmanoma, tačiau Universe Today kviečia apie tai pamąstyti bent jau mintyse.

REKLAMA

Pažymėsime, jog artėjant prie šviesos greičio, keisis ne tik erdvėlaivio matmenys ir masė, bet ir labai sulėtės erdvėlaivio laikas atžvilgiu įprastiniu greičiu judančios sistemos. Apie šio reiškinio sukeliamus efektus astronautų amžiui mes jau kalbėjome kitame „pamąstymų“ straipsnyje, kuomet astronautus skraidinome į Visatos pakraščius, tad dabar pamąstykime apie tai, kaip toks laiko lėtėjimas atsilieptų medžiagų atomams. Žiūrint iš šalies, jų judėjimas pamažu lėtėtų ir lėtėtų, tuo pačiu spinduliavimo dažnis ir energija imtų mažėti ir galiausiai spinduliavimas išnyktu visai - kaip ir tikros juodosios skylės atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Tokius spėjimus leidžia daryti reliatyvumo teorija, nusakanti santykinius masės, matmenų ir laiko pokyčius sistemai greitėjant iki šviesos greičio. Pagal šias išraiškas galima bandyti skaičiuoti kokį greitį turėtų pasiekti erdvėlaivis, kad išoriniam stebėtojui erdvėlaivio požymiai niekuo nebesiskirtų nuo juodosios skylės. Tačiau ar tai reiškia, jog erdvėlaivis fiziškai ir negrįžtamai pavirstų į juodąją skylę? Nevisai.

Juodoji skylė savo savybėmis (milžiniška mase ir mažais matmenimis) pasižymi būdama ramybės būsenoje – žinoma, šių savybių ji negali prarasti ir greitėdama. Kitaip tariant, tikra juodoji skylė išliks tokia pat prie bet kokių išorinių sąlygų. O erdvėlaivis į juodąją skylę virstų tik išorinio stebėtojo akimis, gi patiems astronautams jo viduje negrėstų jokios „transformacijos“.

Vadinasi, jeigu į kelionę šviesos greičiu išskristų visa erdvėlaivių flotilė, jie vienas kito atžvilgiu visiškai nepasikeistų, tačiau stebėtojui iš Žemės atrodytų, jog jie visi transformavosi į juodąsias skyles. Tiesa, erdvėlaiviuose skrendantys astronautai matytų panašų procesą su šviesos greičiu tolstančia Žeme – jų akimis ji taip pat virstų juodąja skyle. Tačiau jei šie samprotavimai teisingi ir ateityje erdvėlaiviai tikrai skraidys tokiais greičiais, reikia manyti, jog astronautai bent jau reliatyvumo teoriją bus išklausę ir dėl tokių efektų neišsigąs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų