REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atrodo paradoksalu, tačiau Kalėdos ir Naujieji metai – šventės, kurių labai laukiame – neretam žmogui sukelia liūdesį ir įtampą. Norėtume Kūčių vakarą jaukiai praleisti artimiausių žmonių rate, pailsėti nuo darbų ir rūpesčių, Naujieji metai mums siejasi su naujų planų ir svajonių kūrimu... Tačiau pakilią nuotaiką gali sutrikdyti gana paprasti dalykai: skirtingi šeimos narių norai, atsirandantys papildomi rūpesčiai, nuovargis.

REKLAMA
REKLAMA

Pabandykime apžvelgti, kas sukelia šventinį stresą ir kaip jo išvengti ar bent sumažinti.

Kalėdinio streso ir depresijos priežastys

1. Mylimo žmogaus nebuvimas ir vienišumas.

Nesant tikrai artimo žmogaus, vienatvė ypač pajuntama švenčių metu. Liūdesys dar labiau sustiprėja matant, kaip linksminasi kiti žmonės.

Yra žmonių, ypač vyresnio amžiaus, kuriems gali nebūti su kuo atsisėsti prie šventinio stalo: daugelis pagyvenusių žmonių nebeturi artimųjų ir draugų. Tačiau jaunesni žmonės, turintys daug draugų, taip pat per šventes gali nesulaukti jokio kvietimo ir praleisti jas vieni.

REKLAMA

Dar viena liūdesio priežastis – netektis. Jeigu praėjusiais metais mirė kuris nors šeimos narys ar artimas draugas, per Kalėdas neišvengiamai aplankys mintys: “O kaip mes šventėme pernai?", “Pirmosios Kalėdos, kai mes ne kartu...". Tada neleidžiama sau linksmintis arba apima didelis kaltės jausmas.

2. Nesklandumai šeimoje.

Šiuo metų laiku paprastai padažnėja konfliktai ir sustiprėja įtampa tarpusavio santykiuose. Per Kalėdas neretai susirenka visa šeima, tačiau kiekvienas žmogus šventes įsivaizduoja kiek kitaip. Vieni gali norėti aktyvesnio, triukšmingesnio pasilinksminimo, kitiems idealus būtų ramus šeimos pasisėdėjimas prie stalo. Be to, daugelyje šeimų yra “vaidmenys" kiekvienam šeimos nariui (pvz., “mažiukas", „senelis“, „storulis“, „lepūnėlis“), kurie “prilipo" praeityje ir visai nebūtinai tinka dabar. Tai gali sukelti nemažai nerimo bei streso.

REKLAMA
REKLAMA

Švenčių laikotarpis, kaip ir vasaros atostogos, neretai šiek tiek idealizuojamas. Tikimasi, jog renginiai praeis sklandžiai, dovanos bus malonios ir netikėtos, o apie galimą gripo protrūkį šeimoje net ir negalvojame. Paprastai tobulų švenčių nebūna, todėl apima nusivylimas ir liūdesys.

3. Finansiniai rūpesčiai.

Daugelyje šeimų dėl įvairių priežasčių yra finansinių sunkumų, ypač šiomis krizės dienomis. Dėl švenčių atsiranda papildomų išlaidų. Gali būti, kad nėra pinigų pirkti dovanoms ar karnavaliniams kostiumams. Pinigų stygiaus sąlygotas išsiskyrimas iš draugų ar bendradarbių kompanijos ne tik liūdina, bet ir sukelia gėdos jausmą. Kai kurie žmonės išleidžia daugiau pinigų, nei iš tiesų turi, pereikvoja kreditus ir tokiu būdu dar labiau pablogina savo situaciją.

Pagunda raugauti įvairius patiekalus, kokteilius, apsipirkinėti su šventine nuolaida ar ieškoti daugybės dovanų yra labai didelė, ir daugelis žmonių jaučia stresą dėl galimų savo veiksmų pasekmių (kad viską iš eilės šlamščiant priaugs svorio ar perkant viską, ką akys užmato, bus išnaudoti visi pinigai). Ne visos pasekmės po švenčių išnyksta, taigi kyla dar didesnis stresas ir nepasitenkinimas praėjusiomis šventėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Fizinis nuovargis.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šventės atsineša stiprų stresą – tai, kad staiga atsiranda daugybė rūpesčių. Apsipirkimas, dalyvavimas renginiuose, valgių ruošimas, – net jei šie užsiėmimai yra malonūs, jie vis tik reikalauja nemažai jėgų. Įprasto gyvenimo ritmo pokytis tampa papildomu dirgikliu žmogaus psichikai. Be to, metams baigiantis neretai tenka užbaigti pradėtus darbus, tiek savo darbovietėje, tiek asmeniškai įsipareigojus (“generalinis" namų tvarkymas, “noriu perskaityti šią knygą iki galo" ir panašiai). Sulaukus švenčių gali nebelikti jėgų švęsti ir džiaugtis.

REKLAMA

Kaip sumažinti stresą ir Kalėdas praleisti sveikiau?

Net ir šventiniu laikotarpiu turi išlikti pusiausvyra tarp svarbiausių gyvenimo sričių: darbo, buities, fizinio ir emocinio poilsio.

1. Planuokite iš anksto.

Kaip galima daugiau padarykite iš anksto: užsakykite dovanas internetu, kiek įmanoma, suplanuokite renginius likus porai savaičių iki Kalėdų, parašykite kalėdinius sveikinimus. Kad išvengtumėte šventinio streso, stenkitės nedaryti visko paskutinę akimirką prieš vakarėlį ar šventinę vakarienę.

2. Pasirūpinkite dvasine sveikata.

Skirkite laiko užsiėmimui, kuris jus atgaivina, padeda atsijungti nuo skubos: nuekite į kiną, pasivaikščiokite ar uždekite žvakelę bažnyčioje. Sakysite: „tam nebelieka laiko“. Tačiau suplanuokite šiai veiklai laiką iš anksto, pavyzdžiui, prieš 2-3 dienas, ir to sprendimo nebekeiskite.

REKLAMA

3. Įkvėpkite gryno oro.

Kuo aktyvesnis būsite lauke, tuo daugiau energijos turėsite. Grynas oras prisotins deguonimi jūsų smegenis ir suteiks energijos kūnui. Taigi eikite pasivaikščioti, slidinėti, važinėtis su vaikais rogutėmis ar čiuožti pačiūžomis. Paskui visi kartu su vaikais išgerkite karštos arbatos ar pasmaguriaukite karštu šokoladu.

4. Pradėkite naujas tradicijas.

Nebūtina laikytis senų tradicijų, jei jos jums kelia tiktai stresą. Užuot bandę išrinkti “geriausias" dovanas, parodykite savo meilę kitais būdais. Užuot kimšę kalėdinius patiekalus, valgykite lėtai ir po nedaug. Užuot kariavę su savo mama ar broliu, užmirškite senus ginčus ir net negalvokite apie naujus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Pailsėkite.

Susiorganizuokite sau (ir savo mamai ar seseriai) kūno gražinimo procedūrų dieną. Arba pasimėgaukite manikiūru, pedikiūru, veido kaukėmis ir kitais maloniais dalykais namie. Rūpinimasis savimi nuostabiai mažina šventinį stresą. Vėlgi – rasti tam laiko padės planavimas iš anksto.

Kad išliktumėte sveikas per Kalėdas, miegokite tiek, kiek jums reikia. Jei trūksta naktinio miego – pamiegokite dieną ar bent jau savaitgaliais.

7. Darykite tai, ką mėgstate.

Prisiminkite, ką jūs mėgote daryti visus metus ir skirkite tam laiko. Dainavimas, šokiai, skaitymas, rašymas, pasivaikščiojimas, tapyba – darykite bet ką, kas jums leidžia jaustis emociškai sveiku. Nekreipkite dėmesio į savigraužą ar aplinkinių lūkesčius ir įsiklausykite į savo poreikius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų