REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltuoju metų laiku dažniau serga tiek suaugusieji, tiek vaikai. Taip nutikus, darbuotojams skiriamas nedarbingumo pažymėjimas arba biuletenis. Tačiau daug svarbesnis klausimas – kada bus sumokėti pinigai už nedarbingumo laikotarpį.

Šaltuoju metų laiku dažniau serga tiek suaugusieji, tiek vaikai. Taip nutikus, darbuotojams skiriamas nedarbingumo pažymėjimas arba biuletenis. Tačiau daug svarbesnis klausimas – kada bus sumokėti pinigai už nedarbingumo laikotarpį.

REKLAMA

„Sodra“ primena, kad ligos išmoka yra paskiriama per 10 darbo dienų nuo nedarbingumo laikotarpio pabaigos.

Išmoka ne iš karto

Jei nedarbingumo pažymėjimas išduodamas ilgesniam nei 14 kalendorinių dienų laikotarpiui, ligos išmoka skiriama dalimis – už ne trumpesnius nei 14 kalendorinių dienų nedarbingumo laikotarpius.

Priėmus sprendimą skirti ligos išmoką, ši išmokama į gavėjo sąskaitą per 7 darbo dienas. 

Pavyzdžiui, jei nedarbingumo pažymėjimas išduotas nuo spalio 10 d. dviem savaitėms ir yra pateiktas prašymas skirti ligos išmoką bei pranešimas iš darbdavio, gauti ligos išmoką galima tikėtis iki lapkričio 17 d. (lapkričio 1 d. ir lapkričio 2 d. – nedarbo dienos).

REKLAMA
REKLAMA

Kad gautumėte ligos išmoką, reikia pateikti neterminuotą prašymą skirti ligos išmoką „Sodrai“. Prašymą galima pateikti per asmeninę paskyrą www.sodra.lt/gyventojui arba bet kuriame „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje.

REKLAMA

Pateiktas neterminuotas prašymas galioja visiems ateities ligos atvejams.

Svarbu prisiminti, kad išmoka gali būti skiriama tik tada, kai darbdavys pateikė duomenis apie darbuotojo nedarbingumą (NP–SD2 pranešimas).

Šį pranešimą darbdavys turi pateikti  pasibaigus darbuotojo laikinam nedarbingumui, o kai jis trunka ilgiau nei 14 kalendorinių dienų, nelaukiant nedarbingumo pabaigos, už kiekvieną ne trumpesnį kaip 14 kalendorinių dienų laikotarpį. 

Norint gauti ligos išmoką iš „Sodros“, reikia būti apdraustam (tuo metu turėti darbo ar tarnybos santykius)  bei pirmajai ligos dienai būti įgijus ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais gyventojams jau buvo išduota daugiau kaip 2,6 mln. laikino nedarbingumo pažymėjimų. Tai yra vos 100 tūkst. mažiau nei per visus praėjusius metus ir jau daugiau nei per  visus 2019 m.

Ligos išmokų dydžiai

Įstatyme yra nustatyti tokie ligos išmokų dydžiai:

  • 62,06–100 proc. vidutinio darbo užmokesčio  už 2 pirmąsias ligos dienas moka darbdavys (jis privalo mokėti ne mažesnę kaip 62,06 proc., gavėjo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išmoką).
  • 62,06 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio (KU) dydžio išmoką nuo 3 ligos dienos moka „Sodra“.
  • Asmenims, nedarbingiems dėl audinių, ląstelių ar organų paėmimo transplantacijai donorystės tikslu, 77,58 proc. gavėjo KU dydžio išmoką nuo pirmos laikino nedarbingumo dienos moka „Sodra“.
  • Ligos išmoka, mokama „Sodros“, per mėnesį negali būti mažesnė negu 11,64 proc. šalies vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (galiojusio už praeitą ketvirtį iki laikinojo nedarbingumo nustatymo mėnesio).
  • Ligos išmokos mokėjimo dieną, įstatymų nustatyta tvarka iš priskaičiuotos ligos išmokos sumos yra išskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis (15 proc.) bei privalomojo sveikatos draudimo įmoka (6 proc.).

Maksimalus KU ligos išmokoms apskaičiuoti negali viršyti dviejų šalies vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių, galiojusių už praeitą ketvirtį iki nedarbingumo atsiradimo mėnesio, dydžio.

Paskutinį šių metų ketvirtį minimali vieno mėnesio ligos išmoka yra 205,84 euro, o dienos – 9,85   euro. Tuo metu maksimali mėnesio išmoka yra 2194,94, o dienos – 105,02 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų