• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką bendra turi kulinarija ir filosofija? Išgirdę tokį klausimą pirmiausia turbūt pagalvojame apie ryšį tarp filosofo ir maisto bei apie gero arba, atvirkščiai, blogo valgio įtaką naujoms idėjoms ar sprendimams apie būtį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ryšys veikia ir priešinga kryptimi, t.y. filosofija gali daryti įtaką kulinarų mąstymo būdui.  

REKLAMA

Jau kuris laikas tarp gurmanų  plinta dekonstrukcijos tendencija. Kur ir kada ji gimė, tiksliai sunku pasakyti, tačiau vienu iš didžiųjų jos protagonistų visuotinai laikomas virėjas katalonas Ferranas Adria. Apie jo idėjas bei virtuvę išsamiau kitą kartą, o dabar - apie artimesnius, nors nemažiau egzotiškus dalykus, t.y. Parmos sūrio ledus, kuriuos pasigaminau pati, ir apie Camembert’o ledus, kuriuos valgiau svečiuose.  

REKLAMA
REKLAMA

Tradicijos gynėjai sūrio ledus vertina skeptiškai ir netgi smerkia, bet pati jais pasiskonėjusi galiu patikinti, kad patiekalas nėra toks revoliucingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, ir tradicinės virtuvės siūlomų skonių puokštės neardo, net atvirkščiai - ją pagyvina. Ledai patiekiami baigiant pietus kaip sūriai arba tarp kelių patiekalų kaip geros virtuvės klasika - vaisių ar uogų šerbetas. Jie pašaldo skonio receptorius, kad šie taptų jautresni ir pramuštų sotumo jausmą, leisdami geriau įvertinti kitų patiekalų privalumus, o kartu suintriguoja ledams neįprastu sūrumu. Kas nemėgsta eksperimentuoti su maistu, žinoma, nepatirs didelio malonumo juos ragaudamas, bet tiems, kurie nesibaido naujovių, siūlau receptą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parmos sūrio ledų porciją  10 žmonių gaminau iš 300 ml pieno, 300 g tarkuoto Parmos (gali būti “Džiugas”) sūrio, 300 ml grietinėlės, 3 kiaušinių  trynių, druskos ir muskato riešutų. Gamybos proceso pradžioje į  dubenėlį atpilama pusė (150 ml) pieno. Su juo sumaišomas tarkuotas sūris. Paliekama valandą pabrinkti. Praėjus tam laikui šildome likusį pieną (150 ml) ir priartėjus virimo akimirkai sukrečiame piene išbrinkintą sūrį. Maišant verdama maždaug 2 minutes ant mažytės ugnies, kad sūris kiek įmanoma geriau ištirptų.  

REKLAMA

Viralas perfiltruojamas per tankų sietelį ar skudurėlį. Likusius tirščius išmetame, o nufiltruotą tyrę kaitiname su grietinėle. Pasūdome, įtarkuojame muskato riešutų.  

Gerai išplaktus kiaušinių  trynius atsargiai sumaišome su karšta sūrio, pieno ir grietinėlės tyre. Masę vėl kaitiname nuolat maišydami. Ji neturi virti, bet lėtai tirštėti, kol pradės kibti prie šaukšto. Tuomet perpilame ją iš puodo į stiklo dubenį ir paliekame atvėsti. Atvėsusią dedame į šaldiklį mažiausiai 8 valandoms. Kol masė nesustingusi, ją galima kartkartėmis permaišyti.  

REKLAMA

Prie Parmos sūrio ledų  labai tinka vynuogės arba skiltelėmis supjaustytos kriaušės, pašlakstytos citrinos sunka. Tokiu atveju - tai desertas.

Camambert’o ledus valgiau kaip šerbetą. Buvo labai skanu. Būtinai mėginsiu pasigaminti, nes pavyko išpešti receptą iš jais vaišinusio draugo. Visa bėda, kad jis labai kūrybiškas žmogus ir neprisiminė tikslių produktų proporcijų. Matyt, teks pasikliauti nuojauta ir sėkme. Pasak jo, reikėtų apie 250 g sveriančio Camambert’o gabalo ir maždaug tiek pat grietinėlės, maltos karčiosios paprikos ir galbūt druskos. Serviravimui tiktų pasirūpinti skaldyto ledo ir nesaldžių bemielės tešlos sausainių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gamybos būdas visiškai paprastas: sūrio minkštimas ištrinamas su grietinėle, masė pagardinama paprika ir, jei reikia, pasūdoma. Šaldoma šaldiklyje, kol pakankamai atšals. Svarbu, kad ledai per daug nesukietėtų. Patiekiama ant skaldyto ledo patalo, valgoma su bemielės tešlos sausainiais, kuriuos tinka pašildyti.

Giedrės J. receptai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų