REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendrovių skelbiami preliminarūs veiklos rezultatai ir prognozės nuo šiol bus patikimesni ir suprantamesni investuotojams. Bendrovių preliminarių veiklos rezultatų ir prognozių skelbimo tyrimas parodė, kad bendrovės šioje srityje dar turi kur pasitempti.
Vertybinių popierių komisijos (VPK) ir Vilniaus vertybinių popierių biržoje (VVPB) parengtose rekomendacijose dėl preliminarių veiklos rezultatų ir prognozių rengimo ir skelbimo nurodoma, kad prognozės turi būti rengiamos ir skelbiamos nuosekliai (tuo pačiu nusistatytu periodiškumu) ir taip, kad jas būtų galima palyginti su anksčiau skelbtomis prognozėmis.
VVPB listinguojamų įmonių skelbiami preliminarūs ar prognozuojami veiklos rodikliai turi būti suprantami investuotojams, patikimi bei palyginami su ankstesniais finansiniais veiklos rezultatais.

REKLAMA
REKLAMA

„Inicijavome tokių rekomendacijų rengimą, nes į biržos prekybos sąrašus įtrauktų bendrovių skelbiami veiklos rezultatai ir prognozės yra labai svarbi informacija, dominanti esamus ir potencialius investuotojus“, - sakė VPK pirmininko pavaduotojas Vaidas Cibas.

REKLAMA

Siekiant išvengti galimo pasinaudojimo viešai neatskleista informacija rekomenduojama, kad preliminarūs veiklos rezultatai būtų skelbiami nedelsiant po jų nustatymo, nelaukiant teisės aktuose nurodyto skelbimo termino pabaigos.

Veiklos prognozės turėtų būti skelbiamos tokiu metu, kad galėtų daryti įtaką investuotojų sprendimams, o tikslinamos ir aiškinamos nedelsiant, kai tik paaiškėja, kad faktinis veiklos rezultatas skirsis nuo paskelbtų prognozių daugiau kaip 10 procentų.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu bendrovė rengia konsoliduotą finansinę atskaitomybę, jos rengiamos ir skelbiamos prognozės turi apimti visos įmonių grupės prognozuojamus duomenis. Papildomai gali būti skelbiamos ir atskiros įmonės prognozės - tuo atveju skelbiant informaciją apie faktinį prognozių vykdymą, turi būti pateikiami atitinkamai grupės ir įmonės duomenys.

Skelbiant pelno prieš mokesčius prognozę ar preliminarų pelno prieš mokesčius rezultatą, papildomai turėtų būti atskleidžiama tikėtina mokesčių įtaka tais atvejais, kai bendrovei taikomi išskirtiniai mokesčiai ir tais atvejais, kai galima numatyti, kad jie bus neįprastai dideli ar neįprastai maži.
Jei paskelbus veiklos prognozes įvyksta reikšmingi įvykiai ar veiklos pokyčiai, turi būti įvertinama, ar paskelbtąsias prognozes reikia koreguoti. Atsiradus pagrįstų priežasčių, dėl kurių veiklos prognozės negalės būti įvykdytos ar bus viršytos daugiau kaip 10 proc., nedelsiant turi būti skelbiamos pakoreguotos prognozės ir nurodomos jų koregavimo priežastys.
Jei finansinių metų eigoje skelbtų prognozuojamų rodiklių ir faktinių rezultatų duomenys reikšmingai skiriasi, tačiau emitentas neskelbia informacijos apie prognozių koregavimą, yra laikoma, kad paskelbta prognozė iki prognozuojamo laikotarpio pabaigos bus įvykdyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei paskelbus preliminarius veiklos rezultatus išaiškėja klaidų, dėl kurių rezultatai yra perskaičiuojami, po taisymo jie turi būti skelbiami iš naujo kartu paaiškinant taisymo priežastį.
Atvejai, kai dėl pablogėjusios įmonės finansinės padėties ar kitų jai nepalankių aplinkybių yra keičiami iki tol skelbti rodikliai ir nepaaiškinamos rodiklių keitimo naujais priežastys, taip pat kai nesilaikoma rodiklių skelbimo periodiškumo, VPK yra vertinami kaip klaidinančios informacijos skleidimas ir tuo pagrindu gali būti taikomos teisės aktuose numatytos sankcijos.

REKLAMA

Teisės aktuose numatyta, kad į VVPB prekybos sąrašus įtrauktos bendrovės per 2 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos turi paskelbti preliminarius bendrovės finansinių metų rezultatus. Taip pat bendrovės gali, bet neprivalo, skelbti ir savo veiklos prognozes.

VPK atliktas į VVPB sąrašus įtrauktų bendrovių 2006 metų preliminarių veiklos rezultatų ir prognozių tyrimas parodė, kad beveik trečdalio bendrovių preliminarūs veiklos rezultatai daugiau nei 10 proc. skyrėsi nuo audituotų. 6-ios iš šių bendrovių nepaskelbė pranešimo su paaiškinimu dėl preliminaraus pelno rodiklio neatitikimo audituotiems veiklos rezultatams.

Iš 30-ies bendrovių, skelbusių 2006 metų veiklos prognozes, 19 bendrovių prognozuoti pelno rodikliai daugiau kaip 10 proc. skyrėsi nuo audituotų 2006-ųjų veiklos rezultatų. Pastebėta ir kitų šios informacijos skelbimo trūkumų ir netikslumų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų