REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienyje dirbantis vyras pasipiktino – šalies piliečiais esantys ir Lietuvoje gyvenantys vaikai negaus vienkartinės išmokos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai kategoriški – jei vaikai gauna pinigus iš užsienio, o ne iš Lietuvos, tai ir į vienkartinę išmoką nepretenduoja.

Užsienyje dirbantis vyras pasipiktino – šalies piliečiais esantys ir Lietuvoje gyvenantys vaikai negaus vienkartinės išmokos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai kategoriški – jei vaikai gauna pinigus iš užsienio, o ne iš Lietuvos, tai ir į vienkartinę išmoką nepretenduoja.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi tauragiškis Jurgis. Vyras vyksta darbuotis į Suomiją, o Lietuvoje lieka jo žmona ir trys vaikai – 18 metų sūnus ir du darželinukai.

Kaip pasakojo Jurgis, pagal Suomijos įstatymus, vaiko pinigus moka tėvams, kurių atžaloms yra iki 17 metų. Tad už aštuoniolikmetį sūnų Jurgio šeima vaiko pinigus gauna Lietuvoje.

„Yra du nepilnamečiai vaikai, tad esu susitvarkęs Suomijoje dokumentus, nes ten moka daugiau pinigėlių“, – teigė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Valdantiesiems patvirtinus vienkartinę išmoką už vaiką, Jurgio šeima taip pat tikėjosi ją gauti. Tačiau panašu, kad pinigai bus pervesti tik už aštuoniolikmetį sūnų.

REKLAMA

„Žmona nuėjo į savivaldybę, tai paaiškino, kad negausime, nes vaikučiai gauna pinigėlius Suomijoje“, – prisiminė Jurgis.

Vyrui tokia situacijos atomazga atrodo neteisinga.

„Tie vaikai yra Lietuvos piliečiai, jie kankinosi karantiną, buvo namie, sėdėjo, tai kodėl jie negali gauti vienkartinės tos išmokos? Mes neprašom kažkokių kitų pinigų, mes prašom tik tos vienkartinės išmokos. <...> Manau, kad labai daug žmonių tokių Lietuvoje yra, kur vienas tėvelis užsienyje dirba. Tai dabar visi negaus tų pinigų?“ – svarstė Jurgis.

Išmokos negaus

Panašu, kad Jurgis teisus, pinigų tokiais atvejais vaikų tėvai negaus. Naujienų portalui tv3.lt Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė komentavo, kad teisę į vienkartinę išmoką turi vaikai, kuriems Lietuvoje yra paskirti vaiko pinigai. Kadangi Jurgio vaikai pinigus gauna Suomijoje, Lietuvoje į vienkartinę išmoką nepretenduoja.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu vaiko tėvas dirba Suomijoje, o mama su vaikais gyvena Lietuvoje ir nedirba, pirmenybę mokėti vaiko pinigus turi Suomija, kur dirba vaikų tėvas. Jeigu Suomijoje mokama išmoka būtų mažesnė nei Lietuvoje, Lietuva turėtų mokėti skirtumą tarp Lietuvoje ir kitoje valstybėje mokamų išmokų. Kadangi Lietuvoje teisę į vienkartinę išmoką turi vaikai, kuriems Lietuvoje yra paskirti vaiko pinigai, vienkartinė išmoka šeimos vaikams Lietuvoje nepriklauso“, – aiškino ministerijos atstovė.

Jei mama su vaikais gyventų ir dirbtų Lietuvoje, pirmenybę mokėti vaiko pinigus turėtų Lietuva. Suomija, kur dirba vaikų tėvas, mokėtų tik išmokų skirtumą tarp Lietuvoje ir Suomijoje mokamų išmokų, teigė E. Banienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovės, jei Suomijoje išmoka vaikui nepriklauso, nes, pavyzdžiui, išmoka mokama iki tam tikro amžiaus, tuomet išmoką vaikui gali mokėti Lietuva pagal nacionalinius teisės aktus.

„Tokiu atveju, už vaiką, kuriam Lietuvoje paskirti vaiko pinigai, būtų mokama vienkartinė išmoka. Atkreipiame dėmesį, kad tuo pačiu metu už tuos pačius vaikus, šeima negali gauti kelių viso dydžio išmokų iš skirtingų valstybių narių. Tai reiškia, kad negali gauti viso dydžio išmokos ir iš Lietuvos, ir iš Suomijos“, – pasakojo E. Banienė.

Birželio pradžioje Seimas pritarė, kad siekiant sumažinti neigiamus ekonominius ir socialinius COVID-19 pandemijos padarinius, visi vaikai, gaunantys vaiko pinigus, gautų papildomą vienkartinę išmoką. Ji sieks 120 arba 200 eurų.

REKLAMA

Vienkartinė išmoka susieta su vaiko pinigais. Įprastai jie siekia 60 eurų, bet jeigu vaikas yra neįgalus, iš gausios ar nepasiturinčios šeimos, papildomai jam mokama 40 eurų išmoka. Naujos vienkartinės išmokos dydis priklausys nuo to, kokio dydžio vaiko pinigai gaunami: jeigu 60 eurų, vienkartinė išmoka sieks 120 eurų, o jeigu vaiko pinigai iš viso siekia 100 eurų, vienkartinė išmoka sieks 200 eurų.

Beje, po karantino papildomai skiriamą išmoką vaikui esant sudėtingai finansinei padėčiai šeimoje gauti paprasčiau – iki birželio 30 d. vertinamos ne paskutinių 12 mėnesių šeimos pajamos, o tik pajamos nuo balandžio – būtent nuo to laikotarpio, kai pajamos galėjo sumažėti dėl karantino įtakos, o nuo liepos 1 d. – vertinamos praėjusių 3 mėnesių pajamos.

REKLAMA

Teisę gauti vienkartinę išmoką turės tie vaikai, kurie nuo 2020 m. kovo 16 d. gauna ar gavo vaiko pinigus ar pradės juos gauti iki gruodžio 31 dienos. Jeigu vaikas vaiko pinigus jau gauna ar pradės gauti iki birželio 30 dienos, vienkartinę išmoką jis gaus iki liepos 31 dienos. Jeigu vaiko pinigai jam bus paskirti vėlesniais šių metų mėnesiais, vienkartinę išmoką jis gaus su pirmu vaiko pinigų mokėjimu.

Tais atvejais, jeigu vaikas turėjo teisę nuo šių metų kovo 16 d. iki gruodžio 31 d. gauti vaiko pinigus, bet tėvai dėl jų kreipsis vėliau – iki 2022 m. sausio 31 d., vienkartinė išmoka taip pat bus išmokama su pirmu vaiko pinigų mokėjimu, bet ne vėliau kaip iki 2022 m. vasario 25 d. Pavyzdžiui, jeigu 2021 m. liepą tėvai kreipsis dėl vaiko, gimusio 2020 spalį, jiems bus grąžinami vaiko pinigai už laikotarpį nuo vaiko gimimo, o taip pat išmokama vienkartinė išmoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atskiro prašymo tėvams rašyti nereikės

Kaip ir vaiko pinigus, vienkartinę išmoką skirs ir išmokės savivaldybių administracijos. Tai bus padaryta automatiškai ir tėvams nereikės pildyti atskiro prašymo.

Jeigu šeima, gaunanti išmoką, patiria socialinę riziką, išmoka bus mokama tokiu pat būdu kaip ir vaiko pinigai, pavyzdžiui, nuperkant maisto produktų, apmokant vaiko darželio ar būrelių išlaidas ar skiriant socialines korteles apsipirkti maisto.

Ši vienkartinė išmoka neturės jokios įtakos kitoms gaunamoms išmokoms ar kompensacijoms, pavyzdžiui, piniginei socialinei paramai – išmoka nebus įskaičiuojama į gautas pajamas.

Vienkartinės išmokos mokamos iš valstybės biudžeto. 120 eurų išmoką gaus apie 374,1‬ tūkst. vaikų, o 200 eurų – 133,6 tūkst.

Nors Lietuvos politikai labai didžiuojasi šalyje sugrąžinę universalias išmokas vaikams, Lietuva nėra vienintelė ar geriausias išmokas šeimoms siūlanti valstybė. Visos Lietuvos kaimynės turi savotiškas vaiko pinigų sistemas ir visos yra itin skirtingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų