• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stresas yra organizmą gelbėjanti gynybinė reakcija. Jis mus perspėja, kai peržengiame protingo požiūrio į gyvenimą principus.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip išvengti streso? Pataria specialistai.



1.    Kelkite sau tik tuos tikslus, kurie atitinka realias galimybes.

REKLAMA

Šis principas reikalauja žmogaus nuostatų dinamiškumo. Jeigu turite pakankamai tikslų ir galite juos keisti, nesėkmės atveju sugebėsite valdyti stresą.



2.    Atskirkite tai, kas svarbiausia, nuo antraeilių dalykų.

Šis principas orientuoja žmogų laikytis dominuojančios gyvenimo linijos ir apsaugo jį nuo bėgimo paskui vienadienius, atsitiktinius tikslus. R. Niburas rašė: „Dieve, suteik mums proto ramiai priimti tai, ko negalime pakeisti; drąsos keisti tai, ką galime; ir išminties atskirti viena nuo kito.“

REKLAMA
REKLAMA

3.    Realiai įvertinkite savo galimybes keisti situaciją, kurioje esate.

Šio principo ignoravimas veda ne tik prie bereikalingo jėgų eikvojimo, bet ir prie streso. G. Seljė: „Susidūrę su bet kokia gyvenimo situacija, pirmiausiai savęs paklauskite - ar verta kovoti.“

4.    Dairykitės į visas puses.

Vertinkite žmones ir įvykius kuo įvairiapusiškiau. Prancūzų mąstytojas Montenis: „Žmogus kenčia ne tiek dėl to, kas vyksta, kiek dėl to, kaip jis vertina tai, kas vyksta.“



5.    Būkite pasiruošę galimiems nemaloniems įvykiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsikratykite nereikalingų iliuzijų. Priimkite reiškinius, kokie jie yra realybėje, o ne jūsų vaizduotėje.

7.    Stenkitės suprasti aplinkinius.

Adekvatus kitų žmonių motyvų supratimas leidžia pasirinkti lankstesnius elgesio būdus ir pasirūpinti tam tikru psichologiniu komfortu.



8.    Gaukite pamoką iš to, kas vyksta.


Bet kokia patirtis, jeigu ji rimtai įsisąmoninama ir padaromos išvados, gali praplėsti galimybes vertinti žmones ir situacijas bei skatinti geriau prisitaikyti prie gyvenimo.



9.    Gyvenkite kiekvieną akimirką.

REKLAMA

Nepaisant gyvenimo sudėtingumo, gyvenkite. Kiekvieną dieną ir kiekvieną jums skirtą valandą. Markas Aurelijus: „Mūsų gyvenimas yra tai, ką mes apie jį galvojame.“



10.    Nelaukite, kol griaustinis nugriaudės.

Neneikite stresinės situacijos, nesislėpkite nuo jos. Veikite, o ne reaguokite. Atsparumas stresui atsiranda tada, kai įvykiai žmogaus neužtinka nepasiruošusio, kai jis įpranta iš anksto pagalvoti, kas gali nutikti, ir imasi priemonių nemalonumams sumažinti.

REKLAMA

11.    Nereikalaukite iš savęs tobulumo.

Kai kurie žmonės nuolat persidirba, tačiau niekada nebūna patenkinti rezultatais. Tobulybės siekimas - tai chroniškas stresas, galintis sukelti nepataisomų padarinių.



Stebėkite, ar neužsiimate savigriova:

„Kad ir kas nutiktų, aš privalau“;

„Jeigu pralaimėsiu, vadinasi, esu nevykėlis“;

„Aš to neišversiu“;

„Jeigu reikalai nepagerės, - viskas baigta“;

„Jeigu net ir tai nesiseka, ateityje daugiau net nebandysiu.“

Atminkite: nerealus perspektyvų vertinimas sukelia neigiamas emocijas. Taigi ne pati situacija žmogui sukelia stresą, o tai, kaip jūs ją vertinate.

Parengė Vilma Skiotienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų