REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija su nerimu laukia artėjančių švenčių. Mat Europos Sąjungos direktyva, įsigaliojusi nuo liepos 1-osios, išplėtė pirotechnikos priemonių asortimentą, kurį leidžiama įsigyti nepilnamečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kasmet daug kalbama apie pirotechnikos keliamus pavojus, skaudžių nelaimių išvengti nepavyksta. Naujausi pranešimai apie petardų aukas užvakar į Policijos departamentą atėjo iš Skuodo ir Vilniaus.

REKLAMA

Pirmieji nukentėjusieji

Antradienį po pietų į Skuodo ligoninę buvo atvežtas Mosėdžio parapijos vaikų globos namų auklėtinis. Įstaigos teritorijoje bandydamas susprogdinti petardą, dešimtmetis susižalojo delną.

“Visa laimė, kad vaiko sveikatai pasekmių nebus. Rytoj (šiandien –red. past.) jis jau galės dalyvauti mokyklos renginiuose. Bet pamoka skaudi mums visiems", – “Respublikai" sakė Skuodo savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Zita Lenkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji tvirtino, kad vaikas petardą nusipirko iš suaugusio žmogaus, namuose.

“Tas asmuo yra nustatytas, policijos pareigūnai viską išsiaiškins ir nubaus, tai jau bus administracinė teisena. Kas, kad parduotuvėje neparduoda, bet kaip vaikai nusiperka alkoholio, cigarečių, taip nusiperka ir tokių dalykų", –kalbėjo Z.Lenkienė.

Pasak vedėjos, įvykis visiems yra ypač skaudus, nes prieš nelaimę globos namuose apie pirotechnikos pavojus vaikams buvo aiškinta.

Antradienį į Vilniaus ligoninę dėl plaštakos nudegimo ir sumušimo buvo atvežtas 14-metis. Jis susižalojo sprogdindamas petardą Gedvydžių gatvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypatingas dėmesys

Policijos departamento Viešosios policijos Licencijavimo skyriaus viršininkas Vytautas Velička informavo, kad policija ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba nuo pirmadienio pradėjo kasmetę prevencinę priemonę “Pirotechnika".

“Bus kreipiamas didesnis dėmesys į prekybą internetu, turgavietes, kioskus, kur kyla potencialus pavojus, kad pardavinėjama nesertifikuota pirotechnika. Taip pat bus tikrinamos oficialios pirotechnikos prekybos vietos, parduotuvės, sandėliai. Bus atliekami pirkimai, stebimi kioskai, žiūrima, kas juose lankosi", –žada V.Velička.

REKLAMA

Nerimą kelianti tvarka

Licencijavimo skyriaus vadovas sakė, kad per dešimtmetį nukentėjusiųjų nuo pirotechnikos gaminių skaičių pavyko sumažinti beveik perpus. Tačiau šiemet Europos Sąjungos reikalavimu įsigaliojusi nauja pirotechnikos priemonių įsigijimo tvarka pareigūnams vėl kelia nerimą.

Iki liepos 1 d. pirotechnikos priemonių buvo galima įsigyti tik pilnamečiams. Dabar pirmos kategorijos pirotechnikos –degtukų, ledų fontanų, kurie dedami ant torto ir naudojami patalpų viduje, pliauškynių –galima įsigyti nuo 14 metų. Antros kategorijos pirotechnika –lauke pastatomi fontanai, silpnesnės raketos –bus prieinama asmenims nuo 16 metų.

REKLAMA

“Sunku pasakyti, ar mūsų nepilnamečiams keliamas pavojus. Mes turime įgyvendinti ES direktyvą dėl pirotechnikos, ir tos nuostatos perkeltos į mūsų įstatymą, kurį mes privalome vykdyti", –sakė V.Velička.

Pirotechnikos aukų skaičius

2009 m.  – sužaloti 34, iš jų 13 nepilnamečių

2008 m.  – sužaloti 34, iš jų 20 nepilnamečių

2007 m.  – sužaloti 48, iš jų 21 nepilnametis

Kodėl žmones, ypač vaikus, vilioja petardų sprogimai?

Olegas LAPINAS –psichoterapeutas:

Petarda savaime labai primena emociją. Žmogus turi teigiamų ir neigiamų emocijų. Pavyzdžiui, baimės emocijos kryptis yra iš išorės į vidų, tai sutraukiantis jausmas. O tokie jausmai kaip džiaugsmas, pyktis, seksualinis susijaudinimas, nuostaba fiziologiškai yra jausmai, nukreipti iš vidaus į išorę. Galima sakyti, kad petarda arba fejerverkas yra mūsų jausmas, kuris įgyja materialią, matomą išraišką. Tarsi mes bandome tai, ką jaučiame viduje, sukurti išorėje. Kitas dalykas – petardas lydi netikėti garsai. Mūsų teigiamos emocijos taip pat turi tokią dinamiką. Tai dažnai reiškia, kad kas nors viduje labai stipriai išauga. Taip gimsta, pavyzdžiui, džiaugsmo emocija. Nuo seno visokie ryškūs, stiprūs iš centro į šoną judantys objektai siejami su teigiamomis emocijomis. Todėl mes vertiname saliutus, petardas, fejerverkus. Tie žmonės, kurie jaučia stiprias emocijas natūraliai, nemėgsta petardų ir fejerverkų. O kai žmogus viduje negyvena stipriomis emocijomis, jis sukuria sau tų emocijų modelį. Dauguma vaikų ne tik kariauja gyvai, bet imituoja tam tikrus sprogimus, lėktuvus, karą, visa tai primena jų pačių emocijas. Kai vaikas ką nors bombarduoja, sprogdina, jis labai ekspresyviai reiškia tuos garsus. Taip jis į išorę ištraukia tas emocijas, kurių negali išreikšti kitais būdais.

Jaunius POCIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų