REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalingosios schemos МММ įkūrėjas Sergejus Mavrodi paskelbė sukūręs naują tarptautinę finansinę piramidę МММ-2011 – „Mes galime daug“ (rus. „My možem mnogoje!“).

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę skandalingiausios Rusijos finansinės piramidės autorius S. Mavrodi savo tinklaraštyje ištransliavo pusvalandinį vaizdo pranešimą. Jis paragino įvairių šalių gyventojus įnešti pinigus į МММ-2011.

REKLAMA

„Visa tai, kas buvo iki šiol, tebuvo pasakos įžanga, o dabar pasaka: startuoja sistema МММ-2011“, – skelbė jis. Garsiausias Rusijos aferistas paragino indėlininkus elektroninėse mokėjimo sistemose atidaryti sąskaitas doleriais ir įsigyti virtualius bilietus, kurių vertė augs.

„Paprastiems klientams kas mėnesį ji augs 20 proc., o invalidams ir pensininkams – 30 proc.“ – sakė S. Mavrodi. Pajamas iš bilietų jis pavadino „loterija„.

REKLAMA
REKLAMA

Nesavanaudiškas sukčius

S. Mavrodi savo projektą vadina finansiniu socialiniu tinklu. Jis tikina, esą ši „sistema visiskai nepažeidžiama, nepaskandinama, nesunaikinama“. „Nebent narkotikų pakištų ar numestų atominę bombą“, – МММ-2011 riziką įvertino S. Mavrodi.

Piramidės steigėjas planuoja per šiuos metus į šį projektą pritraukti 100 tūkst. dalyvių, o 2012 metais – 1 milijoną žmonių.

„Aš padedu žmonėms, – sakė jis. – Visiškai nesavanaudiškai. Akivaizdu, kad visiškai nesavanaudiškai. Aš nieko neturiu. Nė kapeikos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S.Mavrodi planuoja pasisamdyti administratorių, kuris užsiims naujuoju projektu. Savo tinklaraštyje jis kviečia bendradarbiauti programuotojus.

MMM steigėjas paaiškino, kad indėlininkai sudarys „dešimtukus“, kurie savo ruožtu – „šimtukus“ ir „tūkstantukus“. Kai tik kas nors norės gauti pelno, lėšos bus paimamos iš kitų indėlininkų, o jiems atsisakius mokėti pelną kitiems, jie bus „išvaryti amžiams“.

S. Mavrodi patikino, kad iš piramidės negaus pelno, o tik kontroliuos procesą. Naujoji sistema jokios investicinės veiklos nevykdys.

REKLAMA

Kreipsis į prokuratūrą

Vartotojų teisių ir žmogaus gerovės federalinės tarnybos (Rospotrebnadzor) vadovas Genadijus Oniščenka pažadėjo sutrukdyti S. Mavrodi sukurti naują finansinę piramidę.

„Jei turėsime nors mažiausią juridinį pagrindą įtarti, kad pažeidžiamos vartotojų teisės, imsimės ryžtingų priemonių prieš šią pagal apibrėžimą finansinę avantiūrą“, – sakė jis agentūrai „Interfaks“.

„Atsižvelgdami į tragišką daugeliui Rusijos piliečių patirtį, su kuria jie susidūrė kapitalizmo priešaušriu dešimtajame dešimtmetyje, mes atidžiai stebėsime šį procesą“, – pareiškė G. Oniščenka.

REKLAMA

Rusijos Dūmos deputatas, Finansų komiteto narys Pavelas Medvedevas ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši išsiaiškintų S. Mavrodi veiksmų teisėtumą.

„Generalinio prokuroro paprašysiu, kad jis pavaldiniams nurodytų išsiaiškinti, ar S. Mavrodi veiksmai teisėti, ir užbėgti už akių tokiai piramidei organizuoti“, – „Interfaksui“ teigė P. Medvedevas.

Deputatas įsitikinęs, kad Generalinė prokuratūra „Civiliniame kodekse ras S. Mavrodi tinkamą straipsnį“.

Nukentėjo milijonai

Dėl visoje posovietinėje erdvėje veikusios akcinės bendrovės MMM veiklos nukentėjo 10–15 mln. žmonių, o apie 50 pinigus praradusių investuotojų nusižudė. Patirta žala vertinama maždaug 100 milijonų dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Mavrodi su broliu įsteigta bendrovė, žadėdama didelių palūkanų, sugebėjo pritraukti daugybę investicijų. Bendrovė sustabdė savo veiklą tik po S.Mavrodi arešto 1994 m. Tikėdamiesi susigrąžinti investuotus pinigus Rusijos piliečiai sukčių net išrinko Valstybės Dūmos deputatu, tai leido jam įgyti teisinį imunitetą.

1997 metais MMM buvo paskelbtas bankrotas.

1997 metų gruodį paskelbta S. Mavrodi paieška, tačiau jis sulaikytas tik 2003 metų sausį. Kurį laiką kalėjo garsiajame Maskvos kalėjime „Matrosovskaja tišina“.

REKLAMA

Sulaikius S. Mavrodi, jo bute buvo rastas J. Zaicevo vardu išduotas pasas. Sulaikytajam buvo pareikštas įtarimas dėl dokumentų padirbinėjimo.

2003 metų gruodį teismas pripažino jį kaltu dėl dokumetų padirbinėjimo organizavimo ir nuteisė vieniems metams ir mėnesiui nelaisvės.

2005 metais Rusijos Federacijos vidaus reikalų ministerijos tardytojai MММ steigėjui pateikė naujus kaltinimus dėl nusikalstamos veiklos – sukčiavimo stambiu mastu. 2007 m. balandį S. Mavrodi apkaltintas sukčiavimu bei svetimo turto vagyste pasitelkus pagaulę ir piktnaudžiaujant pasitikėjimu ir nuteistas ketveriems metams ir šešiems mėnesiams nelaisvės. Be to, teismo sprendimu, S. Mavrodi apgautiems žmonėms, kurie pateikė ieškinius, turi atlyginti daugiau kaip 20 milijonų rublių žalą.

REKLAMA

2007 metų gegužę garsusis sukčius jau atsidūrė laisvėje.

2008 metais teismo antstoliai pradėjo ieškoti S. Mavrodi turto užsienyje. Jie areštavo 1,5 tūkst. finansų piramidės autoriaus bibliotekos knygų, namą Tverės srityje, taip pat pajamas, kurias už įkalinimo įstaigoje parašytą knygą „Pagunda“ gavo autorius.

FAKTAI

Finansinės piramidės

Finansinės piramidės, dar vadinamos Ponzi schemomis (pavadinta sukčiaus Charleso Ponzi vardu), gyvuoja tik tol, kol įsitraukiančių į „verslą“ žmonių skaičius auga. Šiam augimui sustojus, pagrindinio šaltinio, iš kurio būtų galima mokėti dideles palūkanas ir algas darbuotojams, nebelieka ir įmonė žlunga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo buvusio biržos „Nasdaq“ vadovo Bernardo L. Madoffo aferos nukentėjo ne tik paprasti investuotojai, bet ir bankai, milijardieriai. Suimtas sukčius prisipažino sukūręs schemą, kuri jo investuotojams kainuos apie 50 mlrd. JAV dolerių (apie 133,5 mlrd. litų). Tai didžiausia apgavystė, kuria kada nors buvo kaltinamas vienas asmuo.

Dar viena amžiaus afera neseniai sudrebino finansų pasaulį. Japonijos policija suėmė milžiniškas sumas išviliojusį sukčių, kurį klientai net vadindavo Dievu. Tokijuje veikusios, dabar jau bankrutavusios patalynės bendrovės L & G tarybos pirmininkas Kazutsugi Nami apgaule išviliojo apie 126 mlrd. jenų (apie 3,77 mlrd. litų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų