REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žinia trečdaliui milijono lietuvių. Jei jums nėra 40 metų ir dar nekaupiate senatvei privačiame pensijų fonde, Sodra" jus įtrauks automatiškai. O jei Sodros" laiško nepamatysite ir per pusmetį neparašysite atsisakymo, iki pensijos gausite sumažintą algą, mat dalį jos pasiims privatūs pensijų fondai.

Žinia trečdaliui milijono lietuvių. Jei jums nėra 40 metų ir dar nekaupiate senatvei privačiame pensijų fonde, Sodra" jus įtrauks automatiškai. O jei Sodros" laiško nepamatysite ir per pusmetį neparašysite atsisakymo, iki pensijos gausite sumažintą algą, mat dalį jos pasiims privatūs pensijų fondai.

REKLAMA

Marijampolietė Vaida dirba socialine darbuotoja senjorų globos centre. Trisdešimtmetė moteris iki šiol nekaupia privačiame pensijų fonde, mat nemato kaupimo naudos.

„Jokių garantijų į ateitį, kas bus po 30 metų, niekas nesuteikia. Trūksta informacijos, paskatinimo apsispręsti, žinių, kad galėčiau priimti sprendimą. Nežinai jaunas žmogus, kaip elgtis, pasirinkti“, – sako Vaida Marcinkevičienė.

Tokius kaip Vaida, prieš trejus metus nutraukusius ar sustabdžiusius kaupimą privačiuose pensijų fonduose, šiemet „Sodra" vėl automatiškai įtrauks į kaupimą. Taigi Vaidai apie 30 eurų gali sumažėti į rankas gaunamas atlyginimas, mat tokią sumą kas mėnesį darbdavys turės pervesti „Sodrai", o ši į pensijų fondą.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai labai daug, jaunai šeimai, auginančiai vaikus, tai dideli pinigai. Investuoti, nežinia, ar tuo pasinaudosi, klausimas ar verta, nemanau, kad sutiksiu“, – kalba Vaida.

REKLAMA

Ir daugiau žmonių stebisi tokia dar praėjusios kadencijos Seimo nustatyta tvarka – nepanorusius kaupti žmones iki 40 metų amžiaus kas trejus metus automatiškai versti antros pensijų pakopos dalyviais:

„Keičiasi įstatymai, daug nukentėjusių žmonių yra.“

„Gyvenu šia diena, kaip jaunimas. Iki pensijos neišgyvensiu. Mums vis didina amžių. Pasitikiu savim. Kiek uždirbsiu, tiek turėsiu.“

„Kai prasidėjo visi kaupimai, darbo nebuvo ir tada viskas. Nelabai tikiu, kad ten prikaupsim pensijai.“

„Antroj pakopoj seniai. Dabar pagalvočiau, jei leistų rinktis, gal kitaip elgčiausi.“

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą „Sodra" įtrauks apie 300 tūkst. gyventojų. Apie 200 tūkst. jų bus tie, kas ankstesniais metais sustabdė ar nutraukė kaupimą, o 100 tūkst. nauji dirbantieji pagal darbo sutartis arba savarankiškai nuo 18 iki 40 metų amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA

Privačių pensijų valdytojai giriasi pernai net 20 proc. siekusiomis vidutinėmis pensijų fonduose žmonių sudėtų pinigų grąžomis. Ta proga net sukūrė specialią skaičiuoklę, kurioje demonstruoja pastaruosius 3 metus buvus vidutinę 40 proc. grąžą. Rodydami, ką esą prarado kaupimą nutraukę žmonės, fondų valdytojai viliasi šiemet suvilioti juos grįžti.

„Labai geras laikas kaupti. Praėjusių metų rezultatai, grąža, kurią uždirbo dalyviai, kaupę papildomai savo lėšomis pensijai, yra įspūdinga, virš 21 proc. vidutinė metinė grąža“, – tikina investicinių ir pensijų fondų asociacijos direktorius Tadas Gudaitis.

Gąsdindami, esą ateityje mažėjant dirbančių ir daugėjant pensininkų, sočių „Sodros" pensijų bus sunku tikėtis, privačiai kaupti papildomą pensijos dalį ragina ir Lietuvos banko bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valdininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sodros" pensijos turės būti toliau indeksuojamos, bet šalia to svarbu turėti papildomą pensijų kaupimą, sąmoningai apsisprendę žmonės galėtų pasididinti savo turimą pensiją“, – teigia SADM viceministras Audrius Bitinas.

„Pensijų sistema yra tam tikras prievartinis mechanizmas. Turi įvertinti, kad ir nepatinka šią akimirką pasiimti pinigus nuo savęs iš einamojo vartojimo, kad turėtum ateityje, tau reikia juos vienaip ar kitaip atsidėti“, – tikina SADM Pensijų skyriaus vedėja Inga Buškutė.

„Jei aš sulauksiu 65 metų, tikėtina, išgyvensiu dar 20 metų iki 85 metų, reikia pamąstyti, iš ko gyvensiu, kokių pajamų galėsiu oriai praleisti gyvenimą“, – sako Lietuvos banko atstovė Rūta Merkevičiūtė.

REKLAMA

Tačiau ekonomistas Romas Lazutka peikia automatinį gyventojų įtraukimą į antros pakopos pensijų fondus ir sako, kad tai turi būti savanoriškas sprendimas. Jis tvirtina, kad „Sodros" pensijos pastaraisiais metais auga sparčiau nei privačios, be to kaupimas privačiai pensijai reiškia, kad iki pensijos kas mėnesį apie 3 proc. bus mažesnis atlyginimas.

„Dabar iš algos sumokės 40-50 eurų į pensijų fondą. Dabar gal jam tos lėšos nėra reikšmingos. Bet kai pasiims būstui paskolą ir kils palūkanos paskolų rinkoje, tie keliasdešimt eurų jam gali būti reikšmingi. Panašiai gali būti, jei šeimoje išsiskirs žmonės, gali būti žmogus susirgs. Gal bus 10 tūkstančių sąskaitoje, bet negalės pasiimti“, – teigia ekonomistas Romas Lazutka.

Gyventojams, kuriuos automatiškai įtrauks į privatų kaupimą, Sodra sausio viduryje žada įdėti pranešimus asmeninėse Sodros paskyrose ir elektroniniais laiškais. Kas norės atsisakyti šio pasiūlymo, iki birželio pabaigos privalės apie tai parašyti Sodrai laišką skyriuje, internetu arba paštu.

Žiūrėkit kad neatsidurtumėt konst teisme ar strasbūre perdaug sau leidžiAt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų