• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šnipų areštus paskatino Annos Chapman skambutis tėvui

Birželio 26 dieną Rusijos šnipės Annos Chapman atliktas telefono skambutis savo tėvui, KGB veteranui, kuris darbuojasi Rusijos užsienio reikalų ministerijoje, paskatino Baracko Obamos administraciją kuo greičiau sulaikyti tiek A. Chapman, tiek dar 9 šalyje veikusius Rusijos agentus. Suėmimo operacija įvykdyta jau kitą dieną po minėto skambučio.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdama su tėvu A. Chapman, kurios pokalbių buvo klausomasi, išreiškė įtarimus, kad galėjo būti susekta.

REKLAMA

Šnipų areštai pradėti planuoti jau birželio viduryje. Skelbiama, kad operacijos metu buvo siekiama priversti A. Chapman ir dar vieną Rusijos agentą Michailą Semenovą, kuris JAV buvo vos kelis mėnesius, atlikti veiksmus, kurie būtų leidę juos teisti dėl žymiai rimtesniu kaltinimų nei tik kontaktų su Rusijos žvalgyba palaikymas.

A. Chapman tėvui skambino po susitikimo su FTB informatoriumi. Be to, skambutis atliktas likus dienai iki kitos Rusijos agento Richardo Murphy'io kelionės į Maskvą, kur jis turėjo apsilankyti Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos būstinėje.

REKLAMA
REKLAMA

FTB žinojo, kad C. Murphy'is pirmiausiai vyks į Prancūziją, o iš ten keliaus į Rusiją. FTB agentai jau sekė įtariamąjį, kai šis panašiu maršrutu keliavo kovo mėnesį. Tačiau FTB išsigando, kad dėl A. Chapman skabučio sunerimę rusai gali nebeleisti R. Murphy'iui grįžti į JAV. FTB taip pat nerimavo, kad Rusijos Užsienio žvalgybos tarnyba gali perspėti ir kitus agentus ir šie mėgins palikti šalį arba ieškoti prieglobsčio Rusijos diplomatinėse atstovybėse.

FTB informatorius A. Chapman įtarimus sukėlė dėl kelių priežasčių. Visų pirma jis birželio 26 dieną, šeštadienį, paprašė, kad A. Chapman iš Konektikuto, kur leido savaitgalį, atvyktų į Niujorką. Iki tol susitikimai vykdavo trečiadieniais, be to, informacija būdavo apsikeičiama ne susitikus akis į akį, o tiesiog pasinaudojant užkoduotu privačiu kompiuteriniu tinklu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FTB informatorius, paskambinęs A. Chapman, prisistatė kaip rusas, kurį A. Chapman pažinojo kaip viršesnįjį pagal rangą, tačiau po susitikimo ji greitai suprato, kad jis nėra tas asmuo. A. Chapman įtarimai sustiprėjo, kaip „Romanu“ prisistatęs asmuo paprašė jos į rankas kitam Rusijos agentui perduoti suklastotą pasą. Tokios užduoties A. Chapman iš savo bosų Maskvoje nesitikėjo.

Po susitikimo moteris nusipirko naują mobilųjį telefoną ir dvi tarptautiniams skambučiams skirtas korteles. Ji skambino į Maskvą savo tėvui, o taip pat susisiekė su Niujorke buvusiu draugu. Abu jai patarė nevykdyti patikėtos užduoties.

REKLAMA

A. Chapman tėvas Vasilijus Kuščenka anksčiau tarnavo Kenijoje ir šiuo metu Rusijos Užsienio reikalų ministerijoje eina aukštas pareigas. Jis taip pat darbavosi KGB. Tėvas dukrai patarė suklastotą pasą pristatyti į Niujorko policiją.

Birželio 27 dieną A. Chapman nukeliavo į Žemutiniame Manhetene esančią policijos nuovadą, atidavė pasą ir papasakojo visas aplinkybes. Policija iš karto paskambino FTB. Atvykę agentai paklausė moters kelių klausimų ir ją sulaikė.

M. Semenovas buvo sekamas nuo birželio 5 dienos, kai jis, sėdėdamas restorane, per kompiuterinį tinklą pabandė perduoti koduotą pranešimą į restorano kieme buvusį automobilį su rusiškais diplomatiniais numeriais. Automobilis restorano kieme stovėjo apie 20 minučių, o jį, kaip įtariama, vairavo asmuo, kuris dar 2004 metais buvo įtartas pervedęs pinigus pogrindyje veikiantiems Rusijos agentams.

Birželio 26 dieną M. Semenovas susitarė susitikti su kitu FTB informatoriumi, kuris prisistatė kaip Rusijos vyriausybės pareigūnas. Informatorius sėkmingai įkalbėjo jį paimti 5 tūkst. dolerių ir paslėpti juos Arlingtono parke. Vieta, kurioje liepta paslėpti pinigus, slapta buvo stebima vaizdo kameromis. M. Semenovas netrukus buvo suimtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų