REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ir toliau didėja sergamumo gripu skaičiai. Ši oro-lašeliniu būdu plintanti virusinė infekcija šiemet jau pasiglemžė dviejų žmonių gyvybes. Kokių tendencijų galima tikėtis ateinančiomis savaitėmis ir kada sergamumo atvejai ims mažėti, pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Lietuvoje ir toliau didėja sergamumo gripu skaičiai. Ši oro-lašeliniu būdu plintanti virusinė infekcija šiemet jau pasiglemžė dviejų žmonių gyvybes. Kokių tendencijų galima tikėtis ateinančiomis savaitėmis ir kada sergamumo atvejai ims mažėti, pasakoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė.

REKLAMA

Antradienio rytą Nacionalinis visuomenės sveikatos centras žiniasklaidos atstovams teikė komentarą apie sergamumą gripu. Visuomenėje kylant nerimui dėl galimos gripo epidemijos, NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė tikina, kad kitaip nei gyventojų, specialistų tokie skaičiai nestebina, situacija nėra išskirtinė.

Įprastai panašūs gripo atvejai būdavo fiksuojami ir prieš porą metų, tačiau 2020-2021 metais, koronavirusinės infekcijos pandemija išstūmė kitus virusus.

REKLAMA
REKLAMA

„Gripo sergamumą turėjome labai žemą, 2020–2021 truputį atsigavo skaičiai, bet tai buvo stebima visoje Europoje, visame pasaulyje. Reikia suprasti, kad gripo virusas turi evoliucionuoti, jis turi išlikti gyvas, reiškia, dabartiniu metu mažėjant COVID-19 sergamumui pradėjo labiau plisti gripo virusas.

REKLAMA

Skirtumas nuo kitų gripo sezonų, kad šis sezonas prasidėjo anksčiau, bet vėlgi nėra jokio didelio įvykio, nes yra buvę ankstesnių metų, priešpandeminiu sezonu, kai gripo sezonas prasidėdavo taip pat tokiu metu. Tiesiog mes tai pamiršome“, – sako D. Razmuvienė.

Fiksuoti du mirties atvejai

Kiekvieną savaitę NVSC stebi gripo sergamumo atvejus. Nors skaičiai vis didėja, tačiau jie auga kur kas lėčiau nei kitos ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Šiuo metu Lietuvoje yra pastebimas ir A gripo virusas, ir B. Sergamumas A gripo virusu šiuo metu yra apie 46 proc.:

REKLAMA
REKLAMA

„Praėjusią, 50-ą metų savaitę padaugėjo sergančiųjų iki 46 proc. <...> Skaičiai auga, bet tai yra normalu, nes tai yra gripo sezonas.“

49-ą metų savaitę ligoninėse hospitalizuoti dėl gripo viruso buvo 97 žmonės, o šią savaitę – apie pusantro šimto. Anot NVSC epidemiologės, du trečdaliai iš jų yra vaikai nuo 0 iki 17 metų amžiaus. Šiuo metu reanimacijoje yra gydomi keli asmenys – vaikai ir viena nėščioji.

„Praėjusią savaitę buvo fiksuoti du mirties atvejai. Tai yra vyresni asmenys, vienas iš jų buvo skiepytas, kitas – ne. Jie abu turėjo nemažai lėtinių ligų, jų amžius taip pat buvo garbus ir be abejonės, puikiai žinome, kad su kiekvienais metais, imuninė sistema vis prasčiau sugeba kovoti“, – priduria D. Razmuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias sergamumas gripu šiuo metu yra fiksuojamas Kaune ir Kėdainiuose, tačiau nei viena savivaldybė vis dar neplanuoja skelbti epidemijos vietiniu lygiu.

„Kadangi dabar yra trečia savaitė, kai sergančiųjų skaičiai auga, toks didesnis augimas buvo praėjusią ir dar praeitą savaitę, paprastai gripo sezonu skaičiai kyla pirmas tris savaites, toliau sergamumas stabilizuojasi.

Stabilizacija, kai nei mažėja, nei didėja, laikosi dar apie 2-3 savaites ir tada sergančiųjų skaičiai mažėja. Kiek skaičiai daugėjo, 3-4 savaites, tai vėlgi tiek pat sergamumas mažės. Sergamumas gripu apima apie 1,5-2 mėnesius“, – teigia NVSC epidemiologė Daiva Razmuvienė.

REKLAMA

Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo yra skiepai, tad, jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti. Itin rekomenduojama pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems asmenims, siekiant išvengti gripo sukeltų komplikacijų. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. 

NVSC specialistė taip pat priduria, kad Lietuvoje kas penktas vyresnio amžiaus žmogus yra pasiskiepijęs nuo gripo: „Vakcinos sudėtis atitinka šiuo metu cirkuliuojančius A ir B grupės gripo virusus.“

Be to, D. Razmuvienė ragina nepamiršti ir tinkamų profilaktinių priemonių norint apsisaugoti nuo ligos. Anot moters, jos turėtų būti lygiai tokios pat kaip ir COVID-19 pandemijos metu: kaukės, tinkama rankų higiena.  

REKLAMA

Kad šventės būtų be ligų

Lietuvoje praėjusią savaitę bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis dar padidėjo.

Gruodžio 12–18 d. bendras sergamumo rodiklis siekė 1843,5 atvejo 100 tūkst. gyv., kai gruodžio 5–11 d. – mažiau –1577,4 atvejo 100 tūkst. gyv.

NVSC specialistai pataria, kaip apsisaugoti, kad artėjančias pačias gražiausias metų šventes sutiktume su savo artimaisiais sveiki:

– Stenkitės kruopščiai plauti rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių).

– Nelieskite akių, nosies ar burnos, ypač nešvariomis rankomis.

– Dažniau vėdinkite ir drėgnu būdu valykite patalpas.

– Čiaudėdami ir kosėdami užsidenkite nosį ir burną vienkartine nosine. Panaudotas nosinaites išmeskite į šiukšliadėžę. Jeigu po ranka neturite nosinės, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Pajutę į peršalimą panašius simptomus, likite namuose, nedalyvaukite šventiniuose darbo vakarėliuose, neveskite vaikų į ugdymo įstaigas, o kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

– Susirgę gripu dėvėkite medicininę kaukę, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugydami sergantį asmenį, taip pat dėvėkite medicinines kaukes.

– Medicinines veido kaukes arba respiratorius dėvėkite viešose uždarose vietose: paslaugų teikimo vietose, renginiuose, maldos namuose, viešajame transporte ir kitose uždarose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Veido apsaugos priemones privaloma dėvėti asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

REKLAMA

Lyginant šių metų 50-osios savaitės sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklius su ankstesnės savaitės rodikliais, matyti, kad susirgimų gripu ir ŪVKTI  skaičius padidėjo, o COVID-19 ligos atvejų registruota mažiau.

Praėjusią savaitę mažiausias sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis išliko Utenos apskrityje, didžiausias – Kauno apskrityje.

Epideminis sergamumo lygis pasiektas jau 32-ose savivaldybėse, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyv. riba, kai prieš savaitę 22 savivaldybės buvo pasiekusios epideminį lygį. Didžiausi sergamumo rodikliai yra:

Kėdainių r. – 2949,72 atvejo 100 tūkst. gyv., Kauno m. – 2832,13 atvejo 100 tūkst. gyv., Panevėžio m. – 2774,99 atvejo 100 tūkst. gyv., Šilutės r.– 2731,42 atvejo 100 tūkst. gyv., Marijampolės sav. – 2692,60 atvejo 100 tūkst. gyv., Jonavos r. – 2660,12 atvejo 100 tūkst. gyv.

Primename, kad Lietuvos atskirų savivaldybių sergamumo duomenis rasite čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/gripas-1/sergamumo-duomenys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų