REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensija nėra tradicinis dalykas karalienėms, karaliams ar popiežiams, bet virtinė jų atsistatydinimų pastaraisiais mėnesiais, kai kurie - neturintys precedento, rodo, kad nemažai jų nusprendžia pasitraukti, o ne plušėti iki pat mirties.

Pensija nėra tradicinis dalykas karalienėms, karaliams ar popiežiams, bet virtinė jų atsistatydinimų pastaraisiais mėnesiais, kai kurie - neturintys precedento, rodo, kad nemažai jų nusprendžia pasitraukti, o ne plušėti iki pat mirties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Belgijos 79 metų karalius Albertas tapo dar vienu monarchu, paskelbusiu, kad atsisako sosto, - kiek daugiau nei savaitė po to, kai Kataro emyras Hamadas ben Khalifa Al Thani (Hamadas ben Chalifa Sanis) atsistatydino savo sūnaus naudai. Tai buvo pirmas toks atvejis arabų pasaulyje.

REKLAMA

"Dėl tam tikrų pareigų, kurios, kaip manėme, baigiasi (tik) su mirtimi, dabar matome modernią logiką: pareigų atsisakymas yra įmanomas", - privačiai televizijai RTL-TVI sakė belgų politikos analitikas Pascalis Delwitas (Paskalis Delvitas).

Nyderlandų karalienės Beatrix (Beatriks) sosto atsisakymas balandžio pabaigoje nebuvo visiškas netikėtumas, nes ir jos motina, ir senelė senatvėje taip pat savanoriškai atsisakė karūnos.

Tačiau vasarį paskelbtas popiežiaus Benedikto XVI sprendimas atsistatydinti pribloškė pasaulį. Tai buvo pirmas popiežiaus atsistatydinimas per maždaug 600 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Atiduodamas duoklę šiuolaikiškumui, jis sakė, kad "šiuolaikiniame pasaulyje, sparčiai kintančiame ir blaškomame tikėjimo gyvenimui svarbių klausimų", jis nebeturi pakankamai "dvasios ir kūno jėgų" vadovauti Katalikų Bažnyčiai.

Benedikto XVI pirmtakas Jonas Paulius II, kuris sirgo Parkinsono liga, laikėsi iki pat galo, o tuo tarpu vienas po kito kilo vaikų lytinio išnaudojimo skandalai ir vyko korupcija.

Ir daugelį kitų monarchijų krėtė skandalai, pavyzdžiui, vyko teismas dėl Belgijos karaliaus Alberto tėvystės nustatymo nesantuokinei dukrai, be to, jis buvo įtrauktas į finansinį skandalą dėl mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pastaruosius 15-20 metų, kai evoliucionavo monarchija, ji darėsi vis labiau priklausoma nuo valdančio suvereno populiarumo", - sakė Nyderlandų Leideno universiteto istorijos profesorius Willemas Otterspeeras (Vilemas Otersperas).

"Esant tokiam kontekstui geriau atsistatydinti tinkamu momentu, o ne norėti laikytis iki galo ir pritraukti neigiamą viešumą", - pridūrė jis.

Tačiau ne visi atrodo pasirengę svarstyti tokią galimybę. Ispanijos 75 metų karalius Juanas Carlosas (Chuanas Karlosas) yra atmetęs tokį dalyką nepaisant daugybės ligų ir šeimą persekiojančių korupcijos skandalų.

REKLAMA

Analitikai sako, jog mažai tikėtina, kad jis greitu laiku perduos sostą sūnui Felipe (Felipei), kuris pastaraisiais mėnesiais ėmėsi didesnio vaidmens oficialiuose renginiuose, nes tai gali būti įvertinta kaip pareigų pametimas šaliai išgyvenant ekonominę krizę.

Jungtinėje Karalystėje seniausia Europos monarchė, 87 metų karalienė Elizabeth II (Elzbieta II), taip pat nerodo jokių ženklų, kad ketintų perduoti karališkąją valdžią savo 64 metų sūnui Charlesui (Čarlzui). Manoma, jog ji savo priesaiką valdyti iki mirties laiko neatšaukiama.

REKLAMA

"Elizabeth nuostata yra aiškiai iš kitų laikų", - sakė W.Otterspeeras apie jau 60 metų valdančią karalienę.

Skandinavijoje Švedijos ir Norvegijos monarchai taip pat nerodo jokių atsistatydinimą pranašaujančių ženklų, o Danijos 73 metų karalienė Margrethe II (Margretė II) patikino, kad liks soste iki mirties.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų