Sodininkai baiminasi likti be derliaus, todėl nesodina graikinių riešutmedžių šalia daržų ar nieko neaugina šalia šių medžių, rašoma empressofdirt.net.
Tad kodėl nerekomenduojama sodinti šio augalo šalia daržo? Ar iš tiesų graikinis riešutmedis – tai „augalų žudikas“?
Kas yra juglonas?
Juglonas – tai natūrali cheminė medžiaga, kuri, kaip manoma, veikia kitus augalus neigiamai. Ji susidaro dirvožemyje, kai iš graikinio riešutmedžio dalių (ypač šaknų ir luobelių) išsiskiria hidrojuglonas, virstantis aktyvia forma.
Būtent dėl to atsirado perspėjimai vengti bet kokių sodinimo darbų riešutmedžio šešėlyje ar šalia jo.
Tačiau svarbu žinoti, kad šaknyse ir luobelėse jo koncentracija yra didžiausia, lapuose – daug mažesnė, o medienoje – jos labai mažai.
Tai reiškia, kad riešutmedžio drožlės ar džiovinti lapai kaip mulčias nebūtinai yra kenksmingi.
Kodėl kai kuriems augalams sunku augti šalia riešutmedžių?
Šį klausimą užduoda tiek pradedantieji sodininkai, tiek patyrę specialistai. Viena teorija teigia, kad problema gali būti ne pačiame juglone, o medžio sukeliamose augimo sąlygose.
Didelio medžio šaknys agresyviai plečiasi, siurbdamos vandenį ir maisto medžiagas, o plačiai išsiskleidusi laja meta storą šešėlį. Tad net ir be alelopatinio poveikio, kitiems augalams tiesiog nėra kur augti.
Nors yra patariama nesodinti augalų po graikiniu riešutmedžiu, kai kurie augalai, esant tinkamoms sąlygoms, visgi gali augti šalia riešutmedžių, tačiau prieš sodinant reikėtų pasitikrinti, kad vėliau netektį nusivilti.
Internete galima rasti įvairių sąrašų, tačiau jie – dažnai prieštaringi, todėl daugelis renkasi nieko nesodinti šalia šio medžio.
Rizika sodinant augalus šalia riešutmedžio
Graikinis riešutmedis – galingas medis, stipriai veikiantis aplinką: jis konkuruoja dėl šviesos, vandens ir maistinių medžiagų, o taip pat išskiria jugloną, kuris gali slopinti kai kurių augalų augimą.
Todėl, užuot rizikavus prastai derančiu daržu ar visai žuvusiais augalais, verčiau daržoves sodinti atokiau nuo riešutmedžio – ten, kur sąlygos bus palankesnės.
Net jei medžio kaimynystė ne visada lemia nesėkmę, daugeliu atvejų tai tiesiog ne pati geriausia vieta daržininkystei.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!