REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors interneto platybėse galima rasti nemažai informacijos apie akinius nuo saulės, jų tendencijas, apie tai, kokie akiniai tinka jūsų veidui, tačiau vis dar maža informacijos apie jų teikiamą naudą ir sukeliamą žalą.  Optikos „Fielmann“ komunikacijos ir viešųjų ryšių vadovė Jūratė Kersnauskė tv3.lt portalui papasakojo, kaip išsirinkti ir kur pirkti kokybiškus akinius bei kokie jų privalumai ir trūkumai.

Nors interneto platybėse galima rasti nemažai informacijos apie akinius nuo saulės, jų tendencijas, apie tai, kokie akiniai tinka jūsų veidui, tačiau vis dar maža informacijos apie jų teikiamą naudą ir sukeliamą žalą.  Optikos „Fielmann“ komunikacijos ir viešųjų ryšių vadovė Jūratė Kersnauskė tv3.lt portalui papasakojo, kaip išsirinkti ir kur pirkti kokybiškus akinius bei kokie jų privalumai ir trūkumai.

REKLAMA

J. Kersnauskė sako, kad renkantis akinius nuo saulės svarbu žinoti kokiu tikslu jie bus naudojami – pasivaikščiojimui mieste, poilsiui prie vandens, kalnuose ar aktyviam laisvalaikiui/sportui lauke. Nuo to priklauso akinių modelio pasirinkimas – tiek pačios formos, tiek ir akinių lęšių funkcionalumo.

„Akinių kaip ir batų turėtume turėti ne vieną porą, t.y. skirtingoms veikloms ir progoms. Visais atvejais yra labai svarbus akinių patogumas, kad jie tinkamai sėdėtų ant nosies, nesmuktų, nespaustų, tinkamai priglustų prie veido ir turėtų apsaugą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių.

REKLAMA
REKLAMA

Jei rega itin jautri ryškiai aplinkos šviesai, vertėtų rinktis akinius su papildomomis apsauginėmis lęšių dangomis – atspindžius šalinančiomis, kurios yra lęšio vidinėje pusėje, poliarizacinėmis ar chromance, kurios matomą vaizdą padaro ryškesnį, kontrastingesnį, dėl ko akys neįsitempia ir mažiau pavargsta, veidrodinėmis, sumažinančiomis intensyvios šviesos patekimą į akis“, – pataria moteris.

REKLAMA

J. Kersnauskė teigia, kad jei akinius renkatės aktyviam laisvalaikiui ar profesionaliam sportui, ieškokite specializuotų akinių nuo saulės kolekcijų, kuriose modeliai projektuojami atsižvelgiant į sporto rūšį: rėmeliams naudojama patentuota medžiaga, kurios išskirtinės savybės užtikrina, jog akiniai nenuslys, kad ir kaip intensyviai sportuosite.

PRIZM technologija sukurti akinių lęšiai užtikrins vaizdo aštrumą ir kontrastingumą, drėgmę ir nešvarumus atstumianti hidrofobinė danga leis raiškiai matyti net ir sudėtingomis aplinkos sąlygomis, iš specialios polikarbonato medžiagos pagaminti lęšiai nesužeis akies susidūrus su aštria kliūtimi.

REKLAMA
REKLAMA

Jei turite jautresnę alergijoms odą, atkreipkite dėmesį iš kokios medžiagos yra pagamintas saulės akinių rėmelis –  draugiškiausios odai medžiagos yra acetatas, pagamintas iš natūralios pluoštinės medvilnės, ir titanas, itin lengvas ilgaamžis metalas, nesukeliantis alerginių reakcijų.

Akinių nuo saulės nauda ir žala

„Saulės akiniai negali pakenkti akims, nebent jie yra itin nekokybiški: neturintys apsaugos nuo UV spindulių, akinių lęšiai pagaminti ne iš optinio, o bižuterinio plastiko, kuris iškraipo matomą vaizdą, daro jį neryškų, dėl ko akis nuolat yra įsitempusi ir greitai pavargsta“, – teigia pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuolat nešiojant apsauginius akinius išsaugosite sveiką  akies rageną, sumažinsite akių ligų riziką. Turint padidintą jautrumą šviesai, kuris neretai įtakoja ir migrenos atsiradimą, svarbu pasirinkti tinkamus akinių lęšius.

Specialistai rekomenduoja rinktis fotochrominius akinius, kurie natūraliai prisitaiko prie besikeičiančios aplinkos šviesos intensyvumo ir tuo pačiu būdami užtamsėję papildomai apsaugo ir nuo kenksmingos mėlynosios šviesos, kuri, beje, sklinda ne vien nuo išmaniųjų ekranų.

„Moksliniai tyrimai rodo, kad vis dėlto saulė mėlynosios šviesos spinduliuoja 100–500 kartų daugiau nei skaitmeniniai įrenginiai. Būtent dėl to yra ypatingai svarbu užtikrinti akių apsaugą tiek esant apsuptiems mėlynosios šviesos patalpose, tiek ir lauke“, – atskleidžia specialistė.

REKLAMA

Pasak J. Kersnauskės, jei ramybės neduoda vokų raukšlės, galvojate apie plastines operacijas, botulino injekcijas ir pan., pirmiausia susimąstykite apie raukšlių aplink akis prevenciją. Kiekvieną kartą išeidami į lauką ar įeidami į intensyvaus apšvietimo patalpą nedėvėdami tamsintų akinių kaskart prisimerkiate. Ar tikrai kiekvieną kartą nepamirštate užsidėti akinių nuo saulės? Moteris sako, kad į aplinką reaguojantys akinių lęšiai yra neabejotinai geresnė investicija raukšlių prevencijai nei brangūs kremai ar prevencinės procedūros.

Ar reikalingas UV filtras?

Klaidingai galvojama, kad akiniai, kurių lęšiai tamsūs, bus tinkamiausi ir tikrai apsaugos akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių. Ekspertė sako, kad vien tik tamsūs akinių lęšiai neapsaugo nuo UV spindulių, būtinas specialus UV filtras. Jo neturintys saulės akinių lęšiai gali pakenkti akims – užsidėjus tokius akinius vyzdys išsiplečia priimdamas daugiau šviesos, tačiau be UV filtro šį šviesa yra itin kenksminga. Tad tamsinti saulės akiniai privalo turėti apsaugą nuo UV spindulių. Kokybiškai pagamintų akinių nuo saulės lęšiai turi blokuoti 90–100 proc. ultravioletinių spindulių, kadangi jie gali pakenkti jūsų akių sveikatai pažeisdami rageną, lęšiuką, tinklainę.

REKLAMA

„Ne vien tiesioginis žiūrėjimas į saulę be apsauginių akinių gali pakenkti akims, tačiau ir poilsis prie vandens telkinių, vaikščiojimas smėlio paplūdimiu ar esant sniegui. Tyrimai parodė, kad sniegas papildomai atspindi ir padidina UV dozę net 80 proc., smėlis – apie 10 proc., o vanduo – apie 20 proc.  Taigi, rinkdamiesi akinius nuo saulės įsitikinkite, ar jie pakankamai gerai blokuoja matomą šviesą“, – pataria pašnekovė.

Moteris sako, kad akinių nuo saulės lęšiai visose vietose turėtų praleisti tiek pat šviesos ir vienodai blokuoti ultravioletinius spindulius. Kaip tai patikrinti? Galite užsukti į optikos saloną, kur specialistai specialaus prietaiso pagalba patikrins UV pralaidumo laipsnį, arba tą galite padaryti patys: laikykite akinius ištiestoje rankoje ir pro stiklą stebėkite toliau esantį pasirinktą nejudantį objektą. Lėtai judinkite akinius ir stebėkite, ar vaizdo ryškumas nekinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu kinta, akiniai skirtingose stiklo vietose praleidžia skirtingą šviesos kiekį ir nėra tinkami akių apsaugai nuo saulės: „Tiesa, naujausiose garsių mados namų kolekcijose vis populiarėja saulės akiniai su itin šviesiais ar netgi skaidriais lęšiais, kurie labiau tinkami nešioti apniukusią dieną ar siekiant akis apsaugoti nuo dulkių, žiedadulkių ir kitokių nešvarumų vėjuotą dieną, tačiau net ir jie turi maksimalią apsaugą nuo UV spindulių.“

Šiukštu nepirkite akinių bet kur

„Visuomet rekomenduojame pirkti akinius optikos salonuose dėl keleto svarbių priežasčių. Visų pirma, užtikrinta kokybė, kas reiškia, kad visi optikose parduodami akiniai atitinka jiems keliamus saugumo ir kokybės reikalavimus, pagaminti iš sertifikuotų ir saugių medžiagų.

REKLAMA

Visų antra, neretai bižuteriniuose akiniuose yra naudojamas ne optinis, o paprastas plastikas, kuris iškraipo matomą vaizdą, neturi skaidrumo, dėl ko matymas yra tarsi pro rūką, gali neturėti apsaugos nuo UV spindulių.

Visų trečia, optikose įsigytiems akiniams yra suteikiama ne tik garantija, bet ir iškritus detalei ar akinius sulaužius, galima juos suremontuoti užsakius iš gamintojo sulūžusią ar pamestą detalę. Be abejonės, optikoje įsigyti akiniai tarnauja gerokai ilgiau nei bižuteriniai, kurie neretai sulūžta po keleto užsidėjimų, tad nuolatinis nekokybiškų akinių pirkimas skatina vartotojiškumą, kas neprisideda prie tvarumo ir gamtos saugojimo“,  –  pasakoja specialistė.

REKLAMA

J. Kersnauskė sako, kad brangesni akiniai nebūtinai reiškia geresnę kokybę.

„Svarbu akinius įsigyti optikose, o ne turguje, gatvėje ar maisto prekių, drabužių, pigių aksesuarų parduotuvėse. Akinių kainą sudaro tai –  iš ko yra pagamintas modelio rėmelis (acetatas, anglies pluoštas, titanas gerokai brangesnės medžiagos nei granulinis plastikas), taip pat kokios technologijos ir dangos naudojamos lęšiuose (neatspindžioji, kietinamoji, antistatinė, hidrofobinė, dėmių atsparumo, apsauga nuo mėlynosios ekranų šviesos (fotochrominė ir pan.)“, – teigia moteris.

Akinius nuo saulės gali nešioti visi

Pašnekovė sako, kad akinius nuo saulės gali nešioti visi, net ir tie, kurie turi regos sutrikimų: “Į daugelį įprastų akinių nuo saulės galima įdėti tamsintus, regą koreguojančius akinių lęšius. Saulės akiniai „su dioptrijomis“ yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nuolat nešioja korekcinius akinius bei vairuoja ar būna gamtoje. Korekciniai akiniai gali būti įvairūs: tamsūs, tamsėjantys fotochrominiai, specialūs klipsai arba papildomi Suncovers uždedami ant skaidrių korekcinių akinių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nešiojant saulės akinius su dioptrijomis, nepatogumas yra tas, kad keičiantis aplinkos apšvietimui, tarkime įėjus iš lauko į patalpą, juos būtina pakeisti į korekcinius akinius su skaidriais lęšiais, todėl ieškantiems patogumo ir nenorintiems galvoti apie nuolatinį akinių keitimą, visuomet rekomenduojama rinktis akinius "chameleonus", t.y. fotochrominius akinių lęšius, kurie būnant saulėkaitoje patamsėja, o įėjus į patalpą vėl tampa šviesūs.

„Fotochrominiai, arba dar kitaip vadinami Transitions, lęšiai yra gerokai daugiau nei vien apsauga nuo kenksmingų saulės spindulių. Tokie lęšiai yra tinkami žmonėms, turintiems fotofobiją, sergantiems migrena ar turintiems nuolatinio prisimerkimo įprotį. Pastarąjį dešimtmetį vyravo itin gaji nuomonė, kad tokio tipo lęšiai yra atgyvena, pamėgta vyresnio amžiaus žmonių, kaskart atpažįstama iš baisaus geltonumo ar neaiškios rudos lęšių spalvos.

REKLAMA

Tame yra dalis tiesos, jei kalbama apie senosios kartos fotochrominius lęšius. Tačiau technologijoms sparčiai žengiant į priekį, šiandien juos galima išsirinkti ne tik iš itin didelės gamos spalvų, bet ir pasirinkti papildomas dangas – veidrodinę ar poliarizacinę. Šių lęšių veikimo principas yra gerokai greitesnis nei senosios kartos lęšių, todėl fotochrominius akinius šiandien renkasi vis daugiau jaunosios kartos akiniuočių, besirūpinančių ne tik savo akių apsauga, bet ir stiliumi bei funkcionalumu“, – pasakoja J. Kersnauskė.

Kokias klaidas daro žmonės

Pagrindinė akinių rinkimosi klaida – nepatogūs ar neatitinkantys poreikių bei lūkesčių akiniai. Šiandien akinių modelių pasirinkimas yra itin didelis ir galintis patenkinti net ir išrankiausio kliento poreikius, todėl kaskart renkantis akinius, būtina pasitarti su optikos specialistais, kurie išsamiau išsiaiškinę detales, kam bus skirti akiniai, kokie yra jų nešiotojo įpročiai (ar klientas moka pasaugoti akinius, ar priežiūrai neteikia didelės reikšmės), išrinks optimaliausią sprendimą.

REKLAMA

„Kas liečia saulės akinių kaip stiliaus akcentą, visuomet mėgstame sakyti, kad madinga ar tinkama yra tai, su kuo žmogus yra laimingas matydamas save veidrodyje, o visus techninius akinių pritaikymo ir patogumo niuansus palikite tą išmanantiems optikoms specialistams.

Ir dar viena didelė klaida, kurią daro suaugusieji –  neretai pamiršta ar nenori išlaidauti savo vaikų akių apsaugai. Tyrimai rodo, kad net 80 proc. akies pažeidimų dėl intensyvios akinančios saulės šviesos nutinka nesulaukus 18 metų. Vaikų akys yra itin jautrios aplinkos poveikiui, todėl jas reikia ypatingai saugoti. Beveik visi vaikiškų saulės akinių modelių lęšiai turi poliarizacinę dangą, kuri maksimaliai apsaugo besivystančią akį nuo kenksmingų spindulių, todėl belieka išsirinkti tinkamą saulės akinių modelį“, – pataria specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

J. Kersnauskė primena, kad labai svarbu, jog saulės akinių rėmeliai būtų pagaminti iš lanksčios ir kartu tvirtos, stabilios medžiagos. Jie turi tinkamai priglusti, būti lengvi, nespausti, o minkšti kojelių galai, nosies balneliai ir tiltelis – suteikti komfortą. Svarbu žinoti, kad per maži akinių lęšiai nesuteikia optimalios apsaugos – saulės akiniai turi apgaubti visą akį ir apsaugoti nuo šoninių atspindžių.

„Kaskart prisiminkite, kad vaikai auga! Būtina reguliariai tikrinti, ar vaikas „neišaugo” akinių, ar jie dar tinkamai priglunda. Dar vienas pastebėjimas iš specialistų patirties – labai svarbu atsižvelgti į mažųjų norus ir padrąsinti vaikus akinius rinktis ir matuotis patiems. Vaikas pats išsirinkęs jam patinkančius akinius, daug mieliau juos nešios bei norės saugoti“,  – apibendrina J. Kersnauskė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų