REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įprasta manyti, kad širdies ir kraujagyslių susirgimai – tai dažniausiai vyrų ligos. Tačiau ir moterys serga hipertonija, aritmija, stenokardija. Be to, jos pripranta prie padidėjusio kraujospūdžio ar širdies ydos ir vėžio (dabar dar ir AIDS) bijo daug labiau.

Įprasta manyti, kad širdies ir kraujagyslių susirgimai – tai dažniausiai vyrų ligos. Tačiau ir moterys serga hipertonija, aritmija, stenokardija. Be to, jos pripranta prie padidėjusio kraujospūdžio ar širdies ydos ir vėžio (dabar dar ir AIDS) bijo daug labiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remdamiesi statistika, galime sakyti, jog baisiausias moterims pieno liaukų vėžys buvo 1-os iš 28-ių mirčių kaltininkas, o širdies susirgimai – 1-os iš 2-jų. Amerikos kardiologų bendrijos duomenimis iš visų staigiai mirusių žmonių, pas 50 proc. vyrų ir pas 63 proc. moterų anksčiau nepastebėta jokių kokių nors širdies susirgimų požymių, ir pirmieji širdies ligų simptomai tapo paskutiniais.

REKLAMA

Nors vyrai širdies ligomis pradeda sirgti maždaug dešimtmečiu anksčiau nei moterys, širdies ir kraujagyslių ligos visgi yra pagrindinė moterų mirčių priežastis. Lietuvoje nuo šių ligų moterų miršta žymiai daugiau nei vyrų.

Moterims dažniau nei vyrams diagnozė nustatoma pavėluotai. Kodėl?

Moterims pirmieji ligos simptomai dažnai būna netipiniai ir klaidinantys. Kadangi moterys širdies ir kraujagyslių ligomis dažniau serga jau būdamos vyresnio amžiaus, daugelis širdies ligas skatinančių veiksnių jau būna tapę jų gyvenimo dalimi. Tai ir menopauzė, po kurios moteriški hormonai estrogenai nebesaugo kraujagyslių, sulėtėjęs fizinis aktyvumas, padidėjęs kraujospūdis bei cholesterolio lygis, antsvoris (ypač tada, kai riebalai kaupiasi aplink juosmenį). Taip pat gali prisidėti žalingi įpročiai. Ypač pavojinga rūkyt: rūkančioms moterims menopauzė prasideda 1-2-ais metais anksčiau, o rūkymo ir kontraceptikų derinys vyresniame amžiuje gali labai padidinti infarkto riziką.  Širdžiai ir kraujagyslėms kenkia ir neteisinga mityba (riebus, kaloringas maistas) bei, žinoma, stresas. Deja, ilgą laiką kažkokių akivaizdžių širdies ligų simptomai lieka nepastebėti.

REKLAMA
REKLAMA

Jie moters širdis nesveika...

Moterims, kurių širdis nesveika, pastoti nepatartina. Reikia atsiminti, kad dauguma hormoninių kontraceptikų padidina kraujo krešėjimą. Dėl to kraujagyslėse gali susidaryti kraujo krešuliai – trombai. Su kraujo tėkme patekę į vienus ar kitus organus jie gali tapti kraujo išsiliejimo į smegenis ir kitų komplikacijų priežastimi. Moterims, kurios vartoja oralinius kontraceptikus,  padidėjęs kraujo spaudimas pastebimas 2-3-is kartus dažniau.

Esant širdies ydoms netinka vidinės gimdos spiralės, nes dėl jų gali kilti uždegimas ar infekcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moterys šiek tiek kitaip nei vyrai reaguoja į medikamentus, skiriasi nepageidaugini poveikiai ir rizikos dažnis. Be to, kai kurie kardiologijoje labai plačiai reklamuojami nauji vaistai, nors gali būti efektyvesni nei daugelis „senųjų" preparatų, bet yra visiškai draudžiami nėščioms moterims.

Reikia atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų, kurie padės tiek vyrams, tiek ir moterims geriau suprasti, ar jie patenka į rizikos grupę tų, kurie  gali ar jau serga širdies ir kraujagyslių ligomis.

1. Kraujo spaudimas

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja skaičius žemiau 130/85 mm Hg laikyti normaliais, o mažiau 120/80 mm Hg – optimaliais, nepriklausomai nuo amžiaus. Jei jūsų kraujo spaudimas 140/90 mm Hg ir aukštesnis – laikas eiti pas gydytoją. Moterims didesnį dėmesį reikėtų atkreipti į sistolinį (viršutinį) kraujo spaudimą.

REKLAMA

2. Cholesterolis

Cholesterolio kiekis kraujyje matuojamas milimoliais litre (mmol/l). Normalus svyravimų diapazonas yra nuo 3,5 iki 5,2 mmol/l. Neužtenka ištirti paprasto cholesterolio, reikia atlikti išsamią lipidogramą ir įvertinti, kiek yra „gerojo“ didelio tankio cholesterolio. Moterims ypač žalingas „blogojo" mažo tankio cholesterolio, trigliceridų padidėjimas, ir ypač – „gerojo" didelio tankio cholesterolio sumažėjimas.

3. Cukraus kiekis kraujyje

Normaliomis sąlygomis cukraus kiekis kraujyje nevalgius svyruoja nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l. Po valgio jis gali padidėti iki 7,8 mmol/l. Reikia žinoti, kad sergančioms cukriniu diabetu moterims mirties rizika padidėja daugiau negu vyrams. Pvz., vyrams, sergantiems išemine širdies liga, mirties rizika didėja iki 3-ų kartų, moterims – iki 7-ių.

REKLAMA

4. Antsvoris ir nutukimas

Yra specialus ūgio ir svorio santykio rodiklis – kūno masės indeksas (KMI). Jis apskaičiuojamas pagal formulę: KMI = kūno masė (kg) / ūgis (m2). Jei jūsų duomenys telpa į intervalą tarp 20-25, tai norma. Jei rodiklis lygus 19 ir mažiau – jums gali būti metabolinis stresas (per daug greita medžiagų apykaita). Reikėtų išsitirti. Kai KMI – 27 ir daugiau – antsvoris – reikia specialios dietos ir intensyvių fizinių treniruočių. Jei KMI – 30 ir daugiau – nutukimas – būtina medikamentinė pagalba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Širdies nepakankamumas

Amerikos kardiologų draugija rekomenduoja 6-ių minučių testą – ėjimą. Per 6-ias minutes greitu žingsniu lygia vietove žmogus nueina tam tikrą atstumą. Jei jis pradėjo eiti per daug greitai ir sustojo norėdamas atsikvėpti, laikmatis neišjungiamas, reiškia, laikas eina, o metrų nedaugėja. Jei per 6-ias minutes jūs galite nueiti 563 m ir daugiau, vadinasi, širdies nepakankamumo jums nėra. Jei nuėjote tik 420 m, reikia kreiptis į gydytoją, tirtis ir galbūt gydytis. Jei jūsų „rekordas" – 372 arba 287 m – jūs ligotas žmogus, jums reikia gydytis kardiologiniame stacionare.

REKLAMA

6. Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika

Europos kardiologų draugija, Europos aterosklerozės draugija, Europos hipertonijos draugija rekomenduoja sekančius tikslus širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai:

- atsisakyti rūkalų ir piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais;

- vartoti mažiau druskos, gyvulinių riebalų, daugiau vaisių ir daržovių, žuvies ir jūros produktų;

- arterinis spaudimas mažesnis kaip 140/90 mm Hg;

- kūno masės indeksas žemesnis kaip 25;

-vyrų liemens apimtis mažiau kaip 94 cm, moterų – mažiau kaip 80 cm.

- Amerikos kardiologų draugija nurodo analogiškus tikslus, ir dar rekomenduoja fizines treniruotes, ne trumpesnes nei 30 min., 3-4 kartus per savaitę.

REKLAMA

7. Gydymo trukmė

Norint kuo labiau nutolinti liūdną baigtį, reikia atminti, kad širdies susirgimai gydomi ne kursais, o visą gyvenimą, kaip pvz., diabetas. Tai labai svarbu. Gali pasikeisti preparatai ir dozės, bet vaistus reikės vartoti kasdien ir visą likusį gyvenimą.

8. Širdies operacija

Daugumai žmonių (ir ligoniams, ir kai kuriems gydytojams) reikia keisti požiūrį į kardiologiją kaip į „nevilties mediciną". Lietuvoje sėkmingai atliekamos europinio ir pasaulinio lygio širdies operacijos.

Pvz., šimtui tūkstančių gyventojų tenka 500-800 sergančių mitraline stenoze. 80 proc. iš jų – jaunos moterys. Nevardijant daugybės komplikacijų, kurias sukelia ši širdies yda, pakanka paminėti patvirtintą faktą, kad pasireiškus širdies nepakankamumui po 5-ių metų gyvi lieka tik 50 proc. Dar nepalankesnė nėščiąsias moteris apimanti statistika. O juk po 14-26 nėštumo savaičių tokioms moterims daroma sąlyginai nesunki mitralinės valvulotomijos operacija. Vėlesniu laikotarpiu – 37-39 savaitėmis – kartu daromas ir Cezario pjūvis. Jei operacija reikalinga, geriau ją atlikti kuo anksčiau, kol sveikatos ištekliai dėl kokių nors komplikacijų dar galutinai neišsekę. Ypač dėl duomenų, kad moterys sunkiau nei vyrai ištveria kardiochirurgines intervencijas.

Ir pabaigai: devyni kardiologo įsakymai:

1. Matuokis arterinį kraujo spaudimą.

2. Žinok, koks cukraus kiekis tavo kraujyje.

3. Tikrinkis cholesterolio kiekį kraujyje.

4. Reguliuok kūno svorį.

5. Taisyklingai maitinkis.

6. Nerūkyk.

7. Nepiktnaudžiauk alkoholiniais gėrimais.

8. Judėk.

9. Išmok įveikti stresą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų