REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvių laukia permainos perkant ir mokant už elektrą – šalis atsisako elektros tiekimo monopolio. Kitąmet nuo sausio pirmosios beveik 100 tūkstančių šalies gyventojų jau galės patys rinktis, iš ko pirkti elektrą. Tiesa, dalis tautiečių šią žinią pasitinka skeptiškai – mažesnių kainų nesitiki, o ir vargais be didesnės naudos ar reikalo ieškant tiekėjo nenori apsikrauti. Visgi, energetikos ministras sako, kad kito kelio nėra – rinkos liberalizavimas – Europos Sąjungos prievolė.

Lietuvių laukia permainos perkant ir mokant už elektrą – šalis atsisako elektros tiekimo monopolio. Kitąmet nuo sausio pirmosios beveik 100 tūkstančių šalies gyventojų jau galės patys rinktis, iš ko pirkti elektrą. Tiesa, dalis tautiečių šią žinią pasitinka skeptiškai – mažesnių kainų nesitiki, o ir vargais be didesnės naudos ar reikalo ieškant tiekėjo nenori apsikrauti. Visgi, energetikos ministras sako, kad kito kelio nėra – rinkos liberalizavimas – Europos Sąjungos prievolė.

REKLAMA

Jau nuo kitų metų  – Lietuvoje atsivers laisva elektros tiekėjų rinka. Mažmeninės kainos buitiniams vartotojams nebebus reguliuojamos ir patys gyventojai galės rinktis su kokiu tiekėju ir kokiomis sąlygomis sudaryti sutartį. Tiesa, toks rinkos liberalizavimas visus tautiečius palies palaipsniui.

Jis vyks trimis etapais iki 2023-iųjų. Pirmiausia, nuo monopolinės rinkos atsijungs daugiausiai, tai yra virš 5 tūkstančių kilovatvalandžių, elektros per metus suvartojantys gyventojai. Jų šiuo metu apie 90 tūkstančių.

REKLAMA
REKLAMA

O kitoje grupėje jau kur kas gausiau tautiečių – net 720 tūkstančių lietuvių namų ūkių, kurių metiniai poreikiai viršija tūkstantį kilovatvalandžių.

REKLAMA

Ir galų gale, po dviejų su puse metų, tiekėjus galės rinktis pažeidžiamiausi vartotojai – žmonės gaunantys įvairias socialines išmokas, taip pat ir suvartojantys itin mažai elektros – sodo namelių, garažų savininkai. Visgi tokios rokiruotės tautiečiams neatrodo labai reikalingos:

„Nesąmonė. Ar gi dar žmogui besirūpinančiam visa buitimi dar reikia ieškoti kažko. Ko ieškoti, kas žino? O senoliai kaip?“

„Aišku, blogai. Ir taip žmonėms blogai gyventi.“

„Man atrodo didelio skirtumo nepadarys, o dabar tik vargas ieškoti to naujo tiekėjo.“

„Visada teigiamai, jei yra pasirinkimas, bet čia reikia išmanyti ir ką pasirinkti. Taip, kaina visada aktuali.“

REKLAMA
REKLAMA

Pasak energetikos viceministro Egidijaus Purlio šie pokyčiai yra ir įsipareigojimas Europos Sąjungai, mat daugelis bendrijos šalių jau kurį laiką juos įgyvendinę. Štai kaimynai latviai elektros energijos rinką liberalizavo prieš penkmetį, o estai dar 2013 metais.

Tiesa, verslas ir pramonė Lietuvoje tiekėjus savarankiškai renkasi jau kuris laikas ir toks modelis esą veikia. Todėl Purlys sako, kad į rinką atėjus daugiau elektros tiekėjų vartotojai gaus daugiau kokybiškų paslaugų ir galimybę jas derinti su savo poreikiais. Nepaskutinėje vietoje, žinoma, ir kaina.

„Kalbant apie kainą tiekimo, Energetikos ministerija vertino įvairias praktikas kitų šalių ir priėmė tokį modelį, kad elektros energijos kaina vartotojams būtų maksimaliai patraukli, konkurencinga ir mažiausia kiek įmanoma“, – sako viceministras Egidijus Purlys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei iki 2023 metų vartotojai tiekėjo nepasirinks, tamsoje jiems gyventi nereikės. Bus taikomas garantinis tiekimas iš ESO, tiesa tam bus numatoma kita kainodara – kitaip kariant aukštesnės kainos.

Taigi, ekonomistas Žygimantas Mauricas mano, kad pradžia gali būti sudėtinga. Laisva rinka turi suteikti produktą mažesne kaina, tačiau tam reikalingos dvi sąlygos. Pirmiausia – reali, ne apsimestinė konkurencija, o tokiose mažose valstybėse, kaip Lietuva, esą ne visuomet pavyksta ją užtikrinti, mat ilgainiui didžiausius raumenis užsiaugina kelios bendrovės ir tuomet jas priversti pasiūlyti mažesnes kainas yra problematiška. Todėl ekonomistas siūlo atėjus laikui tiekėjo ieškoti ne pavieniui, o ir energetikos ministerija privalo pasirūpinti tinkama informacijos sklaida.

REKLAMA

„Jei namų ūkiai individualiai rinksis elektros tiekėją, tai gali sukelti daug neapibrėžtumo, nes rezultatas nebus toks kokio tikėtasi. Todėl reikia burtis. Ar tai būtų bendrijos mastu pasirenkamas tiekėjas, kad derybinė galia būtų didesnė ir monitoringas didesnis“, – pasakoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

O energetikos ekspertas, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius pataria kiekvienam gyventojui būti pareigingam ir atidžiai rinktis tiekėjus, domėtis jų sąlygomis, nebijoti tiekėją pakeisti jei jo paslaugos netenkina.

„Kai ateina laikas rinktis vieni pasirenka teisingai, kiti neteisingai ar nesirenka išvis ir už juos pasirenka. Gaunasi taip, kad aktyvūs, kurie domisi – išlošia, o pasyvūs, plaukiantys pasroviui – pralošia. Klausimas kurių bus daugiau“, – teigia konfederacijos prezidentas M. Nagevičius.

REKLAMA

Šiuo metu beveik visi buitiniai vartotojai elektrą perka iš visuomeninio tiekėjo „Ignitis“, tačiau bendrovė rinkos liberalizavimui pritaria. Esą jis skirtas gyventojų labui. Tautiečiai galės laisvai rinktis pasiūlymus ir, greičiausiai, sulauks net ir paskatinimų kaip, kad dabar iš mobiliojo ryšio operatorių. Perki elektrą iš tam tikro tiekėjo – gauni dovanų, pavyzdžiui, planšetę.

„Žiūrint į rinkos liberalizavimą reikia žiūrėti kaip į naujas galimybes, dėl kurių išloš būtent vartotojai. Nes individualizuoti pasiūlymai vienam ar kitam vartotojui suteiks galimybes pasirinkti tai, kas jam geriausia ir viskas bus vartotojų rankose“, – kalbėjo „Ignitis“ atstovas Lukas Zadareckas.

Ilgainiui atsisakius kainos reguliavimo buitiniams vartotojams, bus diegiami ir išmanieji elektros energijos skaitikliai. Gyventojai galės paprasčiau stebėti elektros suvartojimą, išlaidas ir pagal tai rinktis norimą tiekėją. Tačiau elektros šalyje žmonės suvartos tiek pat kiek dabar, o siekiančių ir uždirbsiančių iš jos tiekimo pelną – bus kur kas daugiau nei dabar, tad galutinę kainą už viską sumokės vartotojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų