REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neretai tam tikrų vitaminų ir elementų stygių organizme išduoda staiga atsiradę sveikatos sutrikimai. Nuovargis, raumenų skausmai, mieguistumas, galvos skausmas – simptomai, kurie praneša, kad organizmui stinga vieno svarbiausių elementų – magnio. 

Neretai tam tikrų vitaminų ir elementų stygių organizme išduoda staiga atsiradę sveikatos sutrikimai. Nuovargis, raumenų skausmai, mieguistumas, galvos skausmas – simptomai, kurie praneša, kad organizmui stinga vieno svarbiausių elementų – magnio. 

REKLAMA

Kuo žmogaus organizmui yra svarbus magnis ir ką kiekvienas privalo padaryti vieną kartą į metus, su naujienų portalo tv3.lt žurnalistais sutiko pasidalinti „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė.

Magnis – kas tai?

Vaistininkė V. Bečelytė teigia, kad magnis yra vienas svarbiausių mikroelementų organizmui .

„Jis aktyvina daugybę organizme esančių fermentų, dalyvauja lipidų, baltymų, angliavandenių apykaitoje. Taip pat yra svarbus nervinių impulsų perdavime bei palaikant raumenų dirglumą“, – apie magnio svarbą organizmui aiškina pašnekovė.

Pasak vaistininkės, vieni pirmųjų ženklų, kurie išduoda magnio trūkumą organizme, yra štai šie: raumenų spazmai, polinkis į depresiją, mieguistumas, irzlumas, nuovargis, sunkumas susikoncentruoti, susikaupti, rečiau gali pasireikšti ir galūnių dilgčiojimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Neretai susidūrę su raumenų spazmais ar mėšlungiu žmonės mano, kad viena pagrindinių to priežasčių yra būtent magnio trūkumas, tačiau toks įsitikinimas, pasirodo, nėra visiška tiesa.

REKLAMA

„Dažnai susidūrus su akių trūkčiojimu, raumenų traukimu ir kitais panašiais simptomais, žmonės mano, kad taip nutiko dėl to, kad jiems trūksta magnio. Tačiau trūksta nebūtinai tik magnio. Gali trūkti ir kitų mineralų, pavyzdžiui, kalcio, su kuriuo magnis yra itin susijęs.

Neseniai teko išgirsi labai įdomią informaciją. Teigiama, kad organizme turi būti magnio ir kalcio balansas, nes kitu atveju, jeigu trūks magnio – atsiras kalcio perteklius. Kalcis be magnio tampa kaip ir organizmo priešu“, – teigia V. Bečelytė.

Esant magnio trūkumui, ilgainiui gali sutrikti medžiagų apykaitos veikla, padidėja deguonies suvartojimas, taip pat ir širdies susitraukimų dažnis. Aukštą kraujospūdį turintiems asmenims, anot vaistininkės, kartais užtenka susireguliuoti magnio atsargas organizme, kad šis susinormalizuotų:

REKLAMA
REKLAMA

„Didesnių magnio kiekių reikalauja nervinė įtampa, stresas. Viskas sukasi taip, lyg būtų užburtas ratas. Be to, gali išsivystyti galvos skausmai, raumenų spazmai ar tempimas, akies tikai.

Ilgainiui gali sutrikti miego veikla, žmonės nuolat jaučiasi mieguisti, kovoja su nemiga. Magnio trūkumas taip pat turi įtakos ir diabeto atsiradimui. Neretai magnio trūkumo įtaka pasireiškia ir odos grožiui, atsiranda maišeliai po akimis.

Iš tiesų, kadangi magnis dalyvauja daugelio fermentų veikloje, esant jo trūkumui ilgainiui, jeigu į tai nekreipiama visai dėmesio, neieškoma problemai sutvarkyti sprendimų, gali atsirasti pačių įvairiausių negalavimų. Kiekvienas mikroelementas mūsų organizmui yra ypatingai svarbus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai magnio šaltiniai

Tam, kad organizme netrūktų magnio atsargų, reikalinga užtikrinti, jog su maistu papildomai gautume jo ir kitų medžiagų:

„Mitybos racione turėtų būti daug žalių lapinių daržovių, anakardžių, migdolų, pupelių, bananų, avokadų, juodo šokolado, neriebaus pieno produktų, kadangi tai yra pagrindas, iš kurio gauname daugiausiai magnio. Tačiau reikia turėti omenyje, kad netinkamai apdorojus maisto produktus magnis gali žūti.

Organizmas magnį ir kitas medžiagas turėtų gauti natūraliai, o tik po to galima pradėti galvoti apie papildus. Šiuolaikiniame gyvenimo tempe ne visuomet pavyksta tai pasiekti, suorganizuoti savo mitybos racioną taip, kad įvairių medžiagų gautume pakankamai. Jeigu tai išeitų užtikrinti, tuomet nereikėtų vartoti ir jokių maisto papildų.“

REKLAMA

Papildai, anot „Camelia“ vaistininkės, yra tik pagalbinė priemonė, kuri padeda užtikrinti magnio atsargas, nes svarbiausias šio mikroelemento šaltinis, visgi, turėtų būti maistas.

„Su maistu gauname nuo 150 mg iki 250 mg magnio. Tačiau, iš tiesų, vyrams per dieną yra rekomenduojama gauti 400 mg, o moterims – 300 mg magnio. Žinoma, tai yra rekomenduojama norma, neišskiriant tam tikrų išimčių, pavyzdžiui, kuomet asmuo daug sportuoja, yra laukiamasi ar žindoma“, – sako V. Bečelytė.

Privalu žinoti kiekvienam

Pasirūpinti didesnėmis magnio atsargomis reikėtų tiems, kurie yra fiziškai aktyvus, dirba fizinį darbą. Taip pat susirūpinti reikėtų ir vyresnio amžiaus asmenims, kurie vartoja kraujospūdį mažinančius ar šlapimą varančius preparatus.

REKLAMA

Daugiau magnio atsargų reikia ir tiems, kurie per dieną išgeria daug kavos, vartoja alkoholį, nes šie gėrimai skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo, tad kartu šalinamas ir magnis.

„Paauglystėje, nėštumo metu ar žindant irgi reikėtų gauti daugiau magnio. Tačiau, visgi, reikėtų atsižvelgti kiekvienam į savo individualią situaciją, turimas magnio atsargas, gebėjimą jį įsisavinti ar vartojimo trukmę.

Bent kartą per metus visi turėtų pasidaryti profilaktinius kraujo tyrimus ir išsitirti, koks šiuo metu organizme yra magnio kiekis, kiek yra kitų mineralų, vitamino D. Tai padaryti būtų kiekvieno pareiga“, – tvirtai teigia pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau piktnaudžiauti magnio papildais nereikėtų tiems asmenims, kurie serga inkstų ligomis, turi inkstų nepakankamumą ar žemą kraujospūdį. Be to, magnio vartojimas didelėmis dozėmis gali sukelti viduriavimą, atsirasti kiti šalutiniai simptomai.

„Į burną nereikėtų aklai dėtis visos Mendelejevo lentelės. Vietoje to reikėtų pasidomėti, kokių medžiagų resursų organizmas turi šiuo metu ir ko jame trūksta“, – priduria įspėdama vaistininkė V. Bečelytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų