REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Smagus pasibuvimas lauke žiemą gali baigtis ne itin maloniai – kyla galūnių nušalimo rizika. Paramedikas pasidalino patarimais, kaip atpažinti nušalimą, kaip elgtis jam įvykus ir kokių klaidų nekartoti.

Smagus pasibuvimas lauke žiemą gali baigtis ne itin maloniai – kyla galūnių nušalimo rizika. Paramedikas pasidalino patarimais, kaip atpažinti nušalimą, kaip elgtis jam įvykus ir kokių klaidų nekartoti.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose Greitosios medicinos pagalbos tarnyba pasidalino vaizdo įrašu, kuriame paramedikas Ignas pasidalino naudingais patarimais, kuriuos turi žinoti kiekvienas.

„Kai lauke termometro stulpeliai pasiekia minusą, reikia ne tik saugotis peršalimo, bet nuo nušalimo tinkamai saugoti ir savo odą, kūną – rinktis atitinkamą avalynę ir šiltus drabužius.

Neuždengta oda gali parausti, ją pradeda skaudėti – tai yra pirminis įspėjamasis nušalimo ženklas“, – rašoma socialiniuose tinkluose.

Kaip atpažinti nušalimą?

Paramedikas pažymi, kad nušalti arba sušalti galima ne tik esant itin žemai oro temperatūrai, bet ir pučiant stipriam vėjui, esant didelei drėgmei.

REKLAMA
REKLAMA

Priduriama, kad dažniausiai nušąla pirštai, retesniais atvejais – ausys, nosis, žandai ir smakras. Paramedikas papasakojo, kaip atskirti, kelinto laipsnio nušalimą patyrėte:

REKLAMA

„Pirmojo laipsnio nušalimo metu pabalsta oda, atsiranda patinimas, dilgčiojimas, sumažėja odos jautrumas.

Antrojo laipsnio nušalimo metu oda tampa melsvai raudonos spalvos, po atšilimo atsiranda pūslės, skausmas.

Trečiojo laipsnio nušalimo metu oda tampa mėlyna, „marmurinė“, visas pažeistas odos sluoksnis apmiršta, formuojasi odos ir poodinio audinio nekrozė.

Ketvirtojo laipsnio nušalimo metu formuojasi odos, minkštųjų audinių ir kaulų nekrozė.“

Tai žinoti būtina

Kaip padėti sau arba kitam žmogui, patyrus nušalimą? Pirmiausia paramedikas pataria apnuoginti nušalusią vietą ir pamerkti į kambario temperatūros vandenį.

REKLAMA
REKLAMA

„Keiskite vandenį, kai pajaučiate, kad vanduo atvėso. Laikykite nušalusią galūnę, kol ji sušils, įgaus raudoną spalvą ir sugrįš jautrumas“, – patarimais dalijosi paramedikas.

Tuomet uždėkite ant nušalusios kūno dalies šilumą izoliuojantį sausą tvarstį, nes pažeista vieta turi didelę infekcijų riziką.

Taip pat patariama gerti šiltus skysčius, apsikloti pledu ir atsiradus pirmo–ketvirto laipsnio nušalimams nedelsiant kreiptis į specialistą.

Be to, svarbu žinoti, kokių klaidų nekartoti, kad neprisidarytumėte daugiau žalos nei naudos:

„Nešildykite nušalusių kūno vietų bandydami jas masažuoti, nelaikykite pažeistų vietų arti stipraus šilumos šaltinio, nemirkykite šaltame arba stipriai šiltame vandenyje. Venkite alkoholio, nes tai ne šildo, o mažina kūno atsparumą šalčiui. Renkitės šiltai, lauke būkite kuo trumpiau“, – kalbėjo paramedikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų