REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Šiaulių Moters ir vaiko klinikos medikai gyvybės langelyje rado paliktą kūdikį. Moteriškos lyties naujagimis atrodo sveikas, tačiau, gydytojų teigimu, mergaitė tikriausiai buvo gimdyta namuose, o ne medicinos įstaigoje. 

Praėjusią savaitę Šiaulių Moters ir vaiko klinikos medikai gyvybės langelyje rado paliktą kūdikį. Moteriškos lyties naujagimis atrodo sveikas, tačiau, gydytojų teigimu, mergaitė tikriausiai buvo gimdyta namuose, o ne medicinos įstaigoje. 

REKLAMA

Kūdikio virkštelė buvo sutvarkyta ne medicininėmis priemonėmis, tačiau atlikus tyrimus, jokių sveikatos sutrikimų ar patologijų nenustatyta. 

Kūdikį paliko gyvybės langelyje

Šiaulių Moters ir vaiko klinikos Naujagimių Skyriaus koordinatorė Vaida Aleksandravičienė pasakojo, kad mergaitė palikta lapkričio 11 d., 18 val. 17 min.

„Suveikė gyvybės langelio skambutis ir nuėjęs personalas rado paliktą moteriškos lyties, 3,5 kilogramo ramų naujagimį. 

REKLAMA
REKLAMA

Rasta ji atrodė, kad yra maždaug pusės paros, nepilnai paros amžiaus. Gimdyta greičiausia namuose, nes virkštelė sutvarkyta ne medicininėmis priemonėmis. Atrodo sveika, gero svorio, be jokių sveikatos sutrikimų mergytė“, – teigė V. Aleksandravičienė. 

REKLAMA

Naujagimei buvo atlikti visi planiniai tyrimai. Patologijų ar sveikatos sutrikimų nenustatyta. Gydotojų teigimu, mergytė sveika ir tinkamai išnešiota. 

„Jiems (paliktiems naujagimiams – aut. pas.) yra planiškai atliekamas visas ištyrimas – tiek dėl galimos infekcijos rizikos, tiek dėl galimų visų kitų vidaus organų patologijų. 

Tai ištyrimas yra atliktas lygiai taip pat, kaip ir visiems prieš tai buvusiems naujagimiams, ir patologijos, sveikatos sutrikimų tikrai nebuvo rasta. Mergytė tikrai sveika“, – teigė V. Aleksandravičienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Kartu su naujagimiu jokių asmens dokumentų palikta nebuvo, tačiau gydytojai pastebėjo, kad mergaitė buvo aprengta netvarkingai. 

„Ji tikrai yra išnešiota, gero svorio, graži labai ir labai rami. Buvo aprengta su rūbeliais, rūbeliai tikrai nebuvo tvarkingi ar išplauti, bet ji buvo aprengta“, – sakė V. Aleksandravičienė.

Mamos neieškos

Šiaulių vaiko teisių specialistai teigė, kad gyvybės langelyje kūdikiai paliekami anonimiškai ir motinos nėra ieškomos. 

„Kadangi gyvybės langelyje kūdikiai yra paliekami anonimiškai ir motinoms, palikusioms kūdikius gyvybės langelyje atsakomybė negresia, jos nėra ieškomos, kaip ir kiti artimieji“, – teigė Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Šiaulių ir Telšių apskrityse Silva Šimkevičienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistai informavo, kad kol vaikas bus apgyvendintas šeimoje, vaiko laikinoji globa skirta globos centrui ar globos institucijai.

„Per tris paras nuo vaiko radimo dienos pateikia pareiškimą civilinės metrikacijos skyriui dėl rasto vaiko gimimo įregistravimo – vaikui suteikiamas vardas, pavardė, įrašoma medicininiais tyrimais nustatyta galima gimimo data“, – teigė S. Šimkevičienė. 

Vaiko teisių apsaugos specialistai mergaitei parinks labiausiai vaiko poreikius atitinkančią galimų įvaikintojų šeimą. 

„Informuodami šiuos asmenis apie galimybę globoti rastą vaiką, įspėjame, kad vaiką bus galima įvaikinti tik, kai vaikui sueis 3 mėnesiai“, – sakė S. Šimkevičienė. 

REKLAMA

Vaiką dar galima susigrąžinti

Vaiko tėvams, palikusiems naujagimį gyvybės langelyje, dar paliekama teisė susigrąžinti vaiką iki teismo sprendimo dėl įvaikinimo įsiteisėjimo dienos. 

„Pagrindinis įrodymas teisme DNR tyrimai. Motinystės (tėvystės) nustatymo tyrimas vidutiniškai trunka 10 darbo dienų. Nustačius motinystę arba tėvystę, vaiko gimimo įrašas yra ištaisomas. 

Svarbu žinoti, kad motinystės (tėvystės) nustatymas ir pripažinimas, tai dar ne pagrindas vaiką grąžinti biologiniams tėvams“, – sakė S. Šimkevičienė. 

Jei, nustačius motinystę ir arba tėvystę, vaiko motina arba tėvas pareiškia norą susigrąžinti vaiką, yra vertinamos tėvų galimybės vaiką auginti ir vėliau sprendžiama dar kūdikis gali grįžti pas biologinius tėvus. 

REKLAMA

„Jei, nustačius motinystę ir arba tėvystę, vaiko motina arba tėvas pareiškia norą susigrąžinti vaiką, inicijuojamas atvejo vadybos procesas, vertinamos motinos ir (arba) tėvo galimybės auginti vaiką ir (ar) sprendžiamas vaiko grąžinimo motinai ar tėvui  klausimas. 

Tokiais atvejais yra vertinama asmens (asmenų) gyvenimo būdas, gyvenimo sąlygos, psichologinė būsena, sveikata, galimybės pasirūpinti vaiku“, – sakė S. Šimkevičienė. 

Vaiko teisių apsaugos specialistai teigė, kad visos procesas gali užtrukti ir iki 3 mėnesių laikotarpio ar dar ilgiau – tai reiškia, jog tuo laikotarpiu galimiems biologiniams tėvams gali būti nesuteikiamos jokios teisės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau trečias kūdikis per metus 

Šiaulių Moters ir vaiko klinikos medikai pranešė, kad per šiuos metus tai jau trečias naujagimis, paliktas klinikos gyvybės langelyje. 

„Šiauliuose trečias naujagimis šiemet, buvo liepos mėnesį, rugsėjo mėnesį ir dabar vat praėjusią savaitę“, – teigė V. Aleksandravičienė.

V. Aleksandravičienės nuomone, gyvybės langelis yra tikrai naudingas ir jis turi būti, nes ne visos šeimos pasiryžta pasakyti, kad kūdikį palieka.

 „Jis tikrai yra reikalingas ir naudingas tam, kad nebūtų vaikučiai palikti kažkur prie konteinerių ar gatvėje numirti. Ačiū toms šeimoms, kurios nusprendę neauginti palieka saugiai, medikų priežiūroje“, – sakė V. Aleksandravičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų