• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naktį iš antradienio į trečiadienį prieš pat vidurnaktį Lietuvos laiku Saulėje įvyko X 2.3 galingumo klasės žybsnis. Jo šaltiniu tapo Saulės dėmių grupė 1875, pranešė Rusijos taikomosios geofizikos institutas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo atstovų, minėtoji magnetinio aktyvumo sritis yra kairiajame Saulės disko pakraštyje ir netrukus prapuls iš tiesioginio matomumo iš Žemės lauko. Tokia 1875 dėmių grupės padėtis nelaikoma geoefektyvia: tai reiškia, kad galimo Saulės plazmos pliūpsnio atveju jos medžiagos debesis nepasiektų Žemės ir nesukeltų magnetinės audros. Tačiau mokslininkai neatmeta staigaus protonų srauto padidėjimo, sakoma pranešime.

REKLAMA

Rusijos kosminės observatorijos TESIS mokslininkų grupė prognozuoja, kad per artimiausią parą magnetinės audros Žemėje nebus. Naujų magnetinių audrų dėl išaugusios Saulės aktyvumo galima tikėtis lapkričio 10 - 11 dienomis.

Spalio 25 dieną kitoje aktyvioje Saulės paviršiaus srityje 1882 įvyko du X klasės žybsniai. Tokio galingumo žybsnių Saulėje nebuvo registruojama nuo šių metų gegužės mėnesio. Taip pat pastarąją savaitę įvyko keli M galingumo klasės žybsniai. Tačiau, pasak geofizikų, dėl negeofektyvios šių Saulės dėmių padėties Žemėje taip pat nekilo stiprių magnetinių audrų.

REKLAMA
REKLAMA

Saulės fizikai žybsnius skirsto į tris pagrindines kategorijas: C, M ir X. X klasės žybsniai yra patys galingiausi. Pačios mažiausios A0.0 klasės žybsniai atitinka 10 nanovatų viename Žemės orbitos kvadratiniame metre spinduliuotės galingumą. Sulig kiekviena nauja galingumo klasės raide galingumas didėja 10 kartų. Patys galingiausi X klasės žybsniai Žemėje gali sukelti ilgai trunkančias magnetines audras, sutrikdyti palydovinį ir radijo ryšį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastai rentgeno spindulių žybsnius lydi į kosminę erdvę išmetamos Saulės plazmos pliūpsniai. Jei toks plazmos debesis pasiekia Žemę, kyla didesnio ar mažesnio stiprumo magnetinė audra. Žybsnius generuojančios Saulės dėmės jos paviršiuje susidaro dėl didelio magnetinio aktyvumo. Šie dariniai kartais prasiveržia kaip Saulės žybsniai, kurie į kosmosą pasiunčia didelės energijos radiaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų